Tuesday, January 25th, 2022

Yüksek Teknoloji Aygıtlarının Küreselleşmesi

Teknoloji, bu dünyayı Küresel Köy haline getirmede kilit bir rol oynamıştır. Küreselleşme süreci, ticareti, ağ kurmayı ve sınırların ötesinde etkileşim kurmamızı sağladı. Küreselleşme, ortak bir amaç için birlikte çalışmak üzere farklı kültürlerden, milletlerden, siyasi kalıplardan ve ideolojilerden insanları bütünleştirdi. Küreselleşme, herhangi bir şirketin ve ulusun gücü olan çeşitlilik ve çoğulculuk kavramını doğurmuştur. Teknoloji olmadan, küreselleşme süreci doruk noktasına ulaşamazdı. Aslında, küreselleşme ve teknoloji modern zamanda el ele gitmektedir.

Küreselleşme, firmaları uluslararası zeminde üretim, satış yönetimi ve pazarlamayı otomatikleştirmeye ayarlayan teknolojinin dizginlerini serbest bırakıyor. Teknoloji, yüksek teknoloji ürünü araçlar ve teknik cihazlar aracılığıyla insanların iş ve sosyal görünümlerini değiştirdi. Sadece touch pad’e tıklayarak hayatımıza kolaylık sağladı.

Pek çok BT firması, mevcut ihtiyacı karşılayan ve ürünlerinin amaca hizmet ettiği potansiyel ihtiyaçlar konusunda farkındalık yaratan yenilikçi ürünleri piyasaya sunmak için büyük çaba sarf ediyor. İPad’in icadı, push postası, takvim etkinlikleri ve tanıdıklarınız ve aileniz, müşteriniz ve çalışanlarınızla bağlantı kurabileceğiniz, iş ve kişisel aktivitelerinizi harekete geçirebileceğiniz notlar gibi özelliklerle böyle bir örnektir. Güvenli, entegre iş ortamıyla, fiziksel ofis kurulumundan bağımsız olarak sizi üretken tutacaktır. Böylece iPad, benzersiz iş ve kişisel entegrasyon özellikleriyle, istediğiniz yerde ve istediğiniz zaman küresel dünyaya bağlı kalmanızı sağlayacaktır.

Apple şirketi, cep telefonu kavramını tamamen değiştiren teknik bir kablosuz cihaz geliştirdi. Retinal ekran, çoklu görev, HD video kaydı ve 5 mega piksel kameraya sahip iPhone, dikkatinizi tamamen dağıtıyor. iPhone uygulaması ve özellikleri ile en son haberler ve forum geri bildirimlerinden haberdar olmanızı, online alışveriş yapmanızı ve hatta iBook uygulaması ile ücretsiz olarak kitap indirmenizi sağlar.

Şirketlerin küçük işletme anlaşmaları yapmak veya müşterileri ve iş ortaklarıyla toplantılar yapmak için uçak biletlerine veya ulaşıma nakit harcamak zorunda olduğu günler geride kaldı. Aileler ve arkadaşlar bile uzak bölgelerde yaşayan arkadaşlarla buluşma ayarlamak için uzun süre beklemek zorunda değiller. Bunların hepsi Skype telefonu tarafından iyi bir şekilde yönetilebilir. Skype telefonu, iş yapmanın daha akıllı bir yolunu sunar. Konferans görüşmeleriyle işletmeler, paydaşlarıyla küresel çapta toplantılar ve anlaşmalar yürütürken zamanlarını ve kaynaklarını yönetebilirler. Aileler ve arkadaşlar bu özellik ile bağlantı kurabilir. Özel etkinliklerinizi Skype’ta Görüntülü arama ile paylaşabilir, değerli anlarınızı kaçırmadığınızdan emin olabilirsiniz. Görüntülü görüşme ile işletmeniz, fikirleri paylaşarak, dünya çapındaki iş arkadaşlarınızla ağ kurarak, yeni insanlarla etkileşim kurarak seyahat süresinden ve buna bağlı olan maliyetten tasarruf ederek gelişebilir.

Yüksek teknolojili aletlerin icat edilmesindeki teknolojik gelişmeler, insanların hayatını kolaylaştırdı ve aynı zamanda insanların yaşam standardını yükseltti. Bir yandan bilgiyi daha uzun süreli saklamanın yolunu açarken, diğer yandan sıradan insanı uluslararası ilişkiler konusunda donanımlı tutarak hayatını etkilemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir