Tuesday, January 25th, 2022

Yeni Cisco Yönlendirici Lisanslama Planı

Bu yılın başlarında Cisco, 1841/2800/3800 yönlendiricilere değiştirme anahtarlarını duyurdu. Eski yönlendiriciler tamamen satışın sonuna gelmedi, ancak daha yeni yönlendiriciler (1941/2900/3900), yönlendirici lisanslamada büyük değişiklikler sunuyor.

Neden farklı? PIX veya ASA’ya benzer şekilde, yeni yönlendiriciler, mevcut özellikleri belirlemek için lisans anahtarlarını ve evrensel bir görüntüyü kullanır. Bu yeni lisanslama şeması, kurulu IOS sürümü ile kurulu özellik seti arasında açık bir fark göstermektedir. Bunları bağımsız olarak değiştirebilirsiniz ve birbirlerini etkilemezler.

Yalnızca 4 özellik kümesi olduğu için lisans yapısı kolaylaştırılmıştır. Paketlerin hiçbiri çakışmıyor. Onlar:

IP Tabanı: Varsayılan özellik seti. En yaygın yönlendirme protokollerini (RIP, OSPF, EIGRP, BGP), ortak WAN teknolojilerini (MLPPP, MLFR) ve ortak LAN teknolojilerini (802.1q kanal oluşturma) destekler.

Veri: Veri lisansı, MPLS, ATM, IS-IS ve IP olmayan L3 protokolleri için destek ekler.

Ses: UC (Birleşik İletişim) özellik seti, sesli arabirimler, CallManager Express ve Unity Express modülleri için destek ekler.

Güvenlik: Güvenlik özellik seti, IPSec VPN yetenekleri, SSL VPN yetenekleri ve IOS güvenlik duvarı özellikleri ekler.

Cisco, uygulamanıza bağlı olarak daha iyisini seçmenize ve seçmenize olanak tanır. Uygun özellikleri çalıştırabildiğinizden emin olmak için her zaman yüklü DRAM ve Flash bellek miktarıyla ilgilenmeniz gerekecektir.

Ayrıca, yükseltilmiş bağlantı noktalarının yeni yönlendiricilerindeki performans özelliklerine ve işlemci hızına göz atın. Alternatif olarak, eski 1841/2800/3800 serisinin düşük fiyatını düşünün. Küçük bir düşünce burada gerçek dolar kazandırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir