Tuesday, January 25th, 2022

Yazılım Patentleri Hakkında Bilmeniz Gereken 20 Şey

31 Temmuz 1790’da Samuel Hopkins, gübrede kullanılan bir madde olan potas yapma işlemi için ilk patenti aldı. Başkan George Washington patenti imzaladı.

O günden bu yana 6 milyondan fazla patent verildi.

Geçen gün biraz potasyum/gübre gördüm size anlatmam lazım. Çok fazla televizyon izlemem ama Shark Tank şovundan zevk alıyorum. Benim için panelde olmak çok eğlenceli görünüyor. Kendisinden yeterince başarılı olan ve yatırım yapacak bir pozisyonda olan herkese büyük saygı duyuyorum. Bu, her girişimcinin bu özgürlük ve bu seçimler için çalıştığı şeydir.

Bununla birlikte, geçen gün “Shark” yatırımcısı Barbara Corcoran’dan beni ürküten bazı tavsiyeler gördüm ve bunu onun tavsiyesine ek olarak koymak istedim. Görüyorsunuz, Barbara yazılım dünyasında değil. Gayrimenkul ve ürünlerle ilgileniyor. inc.com ile yaptığı bir röportajda, küçük işletmelerin yaptığı en büyük hatalar hakkında şunları söyledi:

“Patentlere ve halkla ilişkilere para harcamak. Doğru dans adımları:

1) ürünü yapın

2) Biraz satış yapın

3) Büyük adamların sizi kıskanmasını sağlayın ve ancak o zaman bir patent alın.”

Makalenin sonunda, o alıntıya bağlantı verdim (çoğunlukla ayrılmamanız için)

3 numaraya geldiğimde korktum çünkü bu tavsiye bazı teknoloji girişimcilerini gerçekten çok kötü bir yere koyabilir. #1 ve #2 akıllı!

İşte birden fazla teknoloji parçasının patentini alma sürecinden geçerken öğrendiklerim:

1) Bir patent vekili almanız ZORUNLUDUR. Hayır, bunu kendin yapamazsın. Hayır, eşinizin avukat olan arkadaşı çözemez. Patent vekilleri oldukça uzmanlaşmıştır. Para biriktirin ve bir patent avukatı bulun.

2) Herhangi bir patent vekili yapmaz. Çoğu, teknoloji veya yazılım patentleri söz konusu olduğunda günün uzun olduğu kadar değersizdir, ancak yine de paranızı alacaklardır. Teknoloji/yazılım konusunda uzmanlaşmış bir patent avukatı bulun. Bir tavsiyeye ihtiyacınız varsa, benimle iletişime geçin.

3) Patent vekilleri Federal olarak lisanslıdır. Florida’daysanız, bir Florida avukatı görmeniz gerekmez (ki bu benzersizdir).

4) Yazmaya hazır olun! Fikrinizi bir avukata götürmek ve ona her şeyi yazmasını sağlamak kadar kolay olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Başvurduğum patentlerin hiçbiri için en az 10 sayfa teknik dokümantasyon, çizim ve görsel gönderildi. Avukatına çöp getirirsen, ya vasat bir patent verir ya da senden bir servet ister… belki ikisi de.

5) Patent vekilinin sanatçılarını kullanın. Çizimler basit görünebilir ve resim başına fazladan 100$’a mal olur, ancak bu, reddedilmeyi ve boşa zaman harcamayı sevmiyorsanız, kendiniz yapmaya çalışmamanız gereken başka bir şeydir.

6) Patentinizi olabildiğince geniş yazın. Patentiniz reddedilebilir ve reddedilecektir ve sorun değil. İhtiyacından fazlasını al… büyük ol! Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi’nden (USPTO) gelen geri bildirimlere dayanarak patenti ölçeklendirebilir ve nihai patentlenebilir parçanıza odaklanabilirsiniz. Başladığınızda orada değillerse, daha sonra öğelere ekleyemezsiniz. Patent alma şansınızı artırmak mı istiyorsunuz? LOT için gidin ve geri bildirim aldıkça ayarlayın.

7) Pazara çıkmadan ÖNCE patent fikrinizi GÖNDERMELİSİNİZ. Barbara’nın tavsiyesinin çok tehlikeli olduğu yer burasıdır. Yazılım dünyasında, halk tarafından kullanılan bir şeyin patentini alamazsınız. Bir kez çıktıktan sonra, geçici patentinizi göndermediğiniz sürece “kamu malı” olur.

8) Patent yasaları, davalara göre günlük olarak değişir. Pek çok insan (Mark Cuban dahil) teknolojinin patentini alma yeteneğinin teknolojinin evrimi için zararlı olduğunu düşünüyor. Reddedilmeniz tamamen mümkündür.

9) Geçici veya geçici olmayan bir patent alabilirsiniz. Geçici patentin tanımı şu şekildedir: Amerika Birleşik Devletleri patent yasasına göre, geçici bir başvuru, Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi’nde (USPTO) dosyalanan, erken başvuru tarihini belirleyen, ancak olgunlaşarak verilen bir belgeye dönüşmeyen yasal bir belgedir. Başvuru sahibi bir yıl içinde geçici olmayan olağan bir patent başvurusunda bulunmadıkça patent.

Kısacası, geçici olmayan bir “gerçek patent”tir.

10) Geçici bir patent almak, geçici olmayan bir patentten daha ucuzdur. Patent araştırması içerir ve sıradaki yerinizi garanti eder. Geçici patent tarihiniz geldiğinde ürününüzü piyasaya sürebilirsiniz.

11) Geçici olmayan bir patentin onaylanması veya reddedilmesi 5 yılı bulabilir.

12) Çoğu yazılım patenti, mekanik olmadıkları veya tescilli bir algoritmaları olmadığı için reddedilir.

13) Bir patent almanız ve daha sonra birisi patentinizi ihlal ederse mahkemede kaybetmeniz kesinlikle mümkündür. Bir patente sahip olmak ve o patenti uygulayabilmek tamamen farklı iki şeydir.

14) Patentinizi teslim ettiğinizde, dünyaya “icat ettiğiniz” şeyin nasıl yapılacağını öğretiyorsunuz, bunun da sakıncaları olduğunu kabul edin.

15) Bir ABD patentine başvurmanın maliyeti 20.000$’a kadar çıkabilir.

16) ABD patentinizi aldıktan sonra, korunmak istediğiniz herhangi bir ülke için 1 yıllık korumanız/süreniz vardır. “Patent İşbirliği Anlaşması” 148 ülkeye sahiptir ve burada görülebilir. http://www.wipo.int/treaties/en/ShowResults.jsp?treaty_id=6

17) Patent başvurusu yaptığınız her ülkenin kendi başvuru ücreti olacaktır. IP dünyasında hiçbir şey bedava değildir.

18) Bir patent alacak kadar şanslıysanız, o patent 20 yıllık bir süre için verilir…

19) Büyük şirketlerin (Apple/Google) tüm yıl boyunca patent almaktan başka bir şey yapmayan departmanları var. Her zaman olduğu gibi, küçük adam belirgin bir dezavantajda. Barbara, daha büyük şirketlerin radarına girmenin iyi bir şey olabileceği konusunda haklı ama her durumda değil. Büyük şirketler küçük şirketleri her zaman bir spormuş gibi eziyor.

20) Patentinizin dünya çapında dağıtılan patent dergisinde yayımlanmasını veya yayımlanmamasını tercih edebilirsiniz. Yayınlanmanın artıları (maruz kalma) ve yayınlamayı seçmenin eksileri (belki de dolandırılmak) vardır. Bu yapman gereken bir seçim.

İşte karşınızda… yazılım patentleriyle ilgili deneyimlerimin bana öğrettiği şey. Barbara, patentler hakkında alıntı yapıldığında teknolojiden bahsetmiyordu, bu yüzden bu konuda kimi dinlediğinize dikkat edin… fikriniz yeterince iyiyse size pahalıya mal olabilir.

http://www.inc.com/bill-murphy-jr/17-extraordinally-candid-observations-from-shark-tank-s-barbara-corcoran.html?cid=em01017week26a

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir