Tuesday, January 25th, 2022

Yazılım Mühendisliği Neleri Kapsar?

Yazılım mühendisliği ile ilgili yapılması gereken ilk nokta, faaliyet alanı ile ilgilidir. Yazılım mühendisliği, sorunları çözmek için bilgisayar sistemlerinin tüm geliştirme sürecinin yönetimidir.

Yazılım sistemleri daha sofistike ve karmaşık hale geldikçe, yazılım geliştiriciler, geliştirmeleri için yeni yöntemler aradılar. Yazılım mühendisliği bu ihtiyaca bir cevaptır. Yazılım mühendisliği hala hızla değişiyor ve olgunlaşıyor.

Tipik olarak, birisine bir program yazması söylendiğinde, bir başkası ona programın ne yapacağını ve nedenini söylemiş olur; programcı sadece nasıl yazılacağı ile ilgilenir. Ancak yazılım mühendisleri olarak, ne ve neden ile ilgilenenler biz olacağız. Yazılım mühendisliği, müşterinin sorunu veya fırsatı tanımlamasına yardımcı olmaktan, müşterinin çözümden memnuniyetini değerlendirmeye kadar, problem çözme ile ilgili tüm faaliyetleri içerir.

Bir yazılım sistemi geliştirmek, makinelere ne yapacaklarını söylemek için bir dizi program yazmayı, insanlara ne yapacaklarını söylemek için prosedürler yazmayı ve insanların bunu nasıl yapacaklarını anlamaları için eğitim vermeyi gerektirebilir. Yeni bir sistem tarafından çalıştırılabilmesi için eski bir sistemden gelen verileri dönüştürmemiz, programları çalıştırmak için insanları işe alıp makineler edinmemiz ve makinelerin ve insanların işlerini yapabilecekleri bir alan elde etmemiz gerekebilir. İnşa ettiğimiz şey, birlikte çalışan birçok parçadan oluşan bir sistemdir. Böyle bir çaba sabır ve esneklik gerektirir. Beklediğimizi yapmadığında sistemi düzeltmemiz gerekecek veya müşteri bizden sistemi değiştirmemizi isteyebilir çünkü daha önce amaçlanmayan başka bir şey yapmasını istiyor.

Programlama, yazılım mühendisliğinin toplam kapsamının yüzde 20’sinden fazla olmayabilir ve yazılım sistemleri geliştirmek için geliştirilmiş yöntemler kullanıldıkça programlama ile ilgili çabanın azalması beklenebilir. Zaman geçtikçe, çabamızın çoğu genel süreci yönetmeye ve daha az programlamaya gidecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir