Tuesday, January 25th, 2022

Yazılım Geliştirme ve Yazılım Mühendisliği Arasındaki Farklar

Yazılımın uygulanması söz konusu olduğunda, yazılım geliştirme ve yazılım mühendisliği el ele gider. Yazılım geliştirme, yazılımın oluşturulmasıyla daha fazla ilgilenir ve bu tamamlandığında, yazılım mühendisliği, yazılım sistemlerinin oluşturulmasıyla ilgilenir. Bu disiplinlerin her ikisi de zaman zaman birbirinin yerine geçebilir ve meslekten olmayanlar için fazla bir fark yaratmaz. Kuş gözlemciliği hobinizi takip edecek veritabanı yazılımı gibi belirli bir yazılıma sahip olmak istiyorsanız, o zaman sadece yazılım geliştirmeye ihtiyacınız olacak. Bununla birlikte, kuş gözlemciliği veritabanınızın, istatistikler ve sonuçlar içeren bir rapor sunmak gibi birden çok işlevi destekleyebilmesini istiyorsanız, yazılım mühendisliği uzmanlığına daha çok ihtiyacınız olacaktır.

Yazılım mühendisleri, birçok ortamın kullanımı yoluyla yazılım uygulamalarını uygulayacak ve tasarlayacaktır. Bu yazılım uygulamaları daha sonra ticari uygulamalardan eğlence amaçlarına kadar çeşitli amaçlar için kullanılacaktır. Kullanıcıların bilgisayarda zamanlarını olabildiğince işlevsel ve üretken hale getirmelerini sağlayan bu yazılım uygulamalarıdır. Yazılım uygulamaları türleri arasında dil uygulamaları, ofis uygulamaları, eğlence paketleri ve eğitim uygulamaları bulunur.

Bir yazılım geliştiriciyi işe almanın maliyeti, bir yazılım mühendisini işe almaktan önemli ölçüde daha az olacaktır. Yazılımın ne yapmasını istediğiniz konusunda nihai kararınızı vermeden önce bütçenizi, zaman çizelgenizi planlamanız ve nihai sonucun ne olmasını istediğinizi belirlemeniz gerekir. Yazılım geliştirme endüstrisi, her geçen yıl daha fazla işletmenin kendileri için ne yaptıklarına ve yazılımın ne yapmasını istediklerine özgü kendi yazılımlarını geliştirmesiyle büyümeye devam ediyor. Çoğu şirket, Office Suite gibi bir tür yazılım uygulamasını zaten kullanıyor olacak ve büyük olasılıkla onlar için geliştirilmiş başka bir uygulamaya ihtiyaç duymayacak. Çoğu amaç ve amaç için, kendiniz ve işletme ihtiyaçlarınız için bir yazılım geliştiricisi tutmanız iyi olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir