Tuesday, January 25th, 2022

Windows İşletim Sistemi için Veri Kurtarma Yazılımının Etkinliği Konusunda Kafanız mı Karışık?

Hiç şüphesiz, sabit disk veya bir bilgisayara bağlı sunucu, herhangi bir ön işaret vermeden her an çökebilir. İşte burada veri kurtarma yazılımının kullanımı devreye giriyor. Piyasada çeşitli sürümler bulunduğuna göre, yazılımın etkinliği nasıl doğrulanabilir? Burada, kullanımınız için en iyisini seçmenize yardımcı olacak faydalı bilgiler bulacaksınız.

Veri Kaybının Nedenleri Nelerdir?

Aslında bir bilgisayardaki veri kaybına ne yol açabilir? Daha da iyisi, Windows dosya kurtarma yardımcı programının geri yükleyebileceği veri kayıplarının türleri nelerdir? İşte yaygın olanlardan bazıları:

* Üst karakter + silme tuşları kullanılarak dosya veya verilerin yanlışlıkla silinmesi

* Sabit sürücünün yanlışlıkla biçimlendirilmesi

* Sistem çökmesi

* Virüs saldırısı (bozuk dosya ile virüsün silindiği)

* Sistem donması nedeniyle zorunlu kapatma

* Kötü sektörler

* Bölüm bozulması

* Windows işletim sistemi bozulması

* Sabit disk bozulması

Veri Kurtarma Yardımcı Programları Ne Kadar Güvenilir?

Piyasadaki sürümlerin çoğu, yalnızca yakın zamanda kaydedilmiş dosyaları ve yanlışlıkla dosya silme, sistem donması veya çökme sonucu kaybolan verileri kurtarmanıza yardımcı olabilir; ancak eski dosyalar geri yüklenmeyeceğinden bu en iyi seçenek değildir. Benzer şekilde, bilgisayarda çalışırken bir donma durumu olduğunda sistemin yeniden başlatılması, sürücüye henüz kaydedilmemiş verilerin kaybına neden olabilir. Ancak, yeni dosya veya veri girişi yoluyla üzerlerine yazılmamışlarsa geri yüklenebilirler.

Ayrıca, çöken bir sabit sürücü veya sunucudaki neredeyse tüm kayıp verileri kurtarabilen gelişmiş veri kurtarma yazılımları olduğu bildirildi. Ek olarak, sabit sürücüyü yanlışlıkla biçimlendirdiğiniz bir durumda dosyalarınız geri yüklenebilir ve böylece bilgisayarda Windows işletim sisteminin yeniden yüklenmesine yer açılır. Durum ne olursa olsun, tipik bir kurtarma yazılımının güvenilirliği, bilgisayarda yapılan hasarın derecesine bağlıdır. Yine de, çöken sabit sürücü dahili bir sistem hasarına maruz kalırsa herhangi bir dosyayı kurtaramayabilirsiniz.

Temel Özellikleri Nelerdir?

İlk olarak, Windows işletim sistemi için etkili ve verimli veri kurtarma yazılımı, bölümlerindeki tüm hataları düzeltebilmelidir. En iyi tür, sürümlerden herhangi birinde, özellikle de en son sürümlerde, yani Windows XP, Windows 7 ve Windows 8’de çalışmalıdır. Bir satın alma kararı vermeden önce, herhangi bir dosya kurtarma işleminin ücretsiz sürümünün özelliklerini incelemelisiniz. İnternette rastlayabileceğiniz yardımcı program. Genel olarak, kurtarma yardımcı programında aşağıdaki gelişmiş özelliklere dikkat etmelisiniz:

* Silinen verilerin/dosyaların kurtarılması

* Her türlü dosya/klasörü geri yükleme yeteneği

* Kötü sektör yönetimi

* FAT, FAT32 ve NTFS bölümlerinden dosyaların kurtarılması

* Dosyaların mantıksal sürücülerden geri yüklenmesi

* Sabit sürücü görüntüleme

Son olarak, bilgisayarınızda yapılabilecek dosya kurtarma derecesinin kullandığınız yazılımın türüne bağlı olduğunu tekrar belirtmekte fayda var. Bu, ihtiyaçlarınızı karşılayacak türü belirlemek için uygun araştırmaya ihtiyacınız olduğu anlamına gelir. Yardımcı programın ücretsiz sürümünü keşfettikten sonra, gelişmiş özelliklere sahipse tam sürümü indirmeye devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir