Tuesday, January 25th, 2022

VoIP Yazılımı

İnternet Protokolü Üzerinden Ses veya VoIP mimarisi, son kullanıcı cihazları, ağ geçitleri, ağ geçitleri ve IP ağından oluşur. VoIP yazılımı, mimariyi yönetmek için bir programlar, uygulamalar ve protokoller topluluğudur. VoIP yazılımının önemi, tüketicilerden daha yüksek hizmet kalitesine yönelik artan talep tarafından vurgulanmaktadır. Etkili yazılım programlama, çağrıların en az sıkışık yollardan yönlendirilmesi ve sesin netliği açısından çağrıların etkin yönetimi anlamına gelir.

VoIP yazılımı, VoIP ağındaki farklı işlevlere göre sınıflandırılabilir. Bu işlevler, kullanıcı arabirimlerinin yönetimini, çağrı işlemeyi, ağ yönetimini ve faturalandırmayı içerir. Kullanıcı arabirimi yazılımı, IP telefon kullanıcısına yönelik arabirimi yönetir. Kullanıcı arayüzünün önemli özellikleri arasında ses verilerini sıkıştırmak için algoritmalar, yankı iptali ve şifreleme yer alır.

Çağrı işleme sunucuları, çağrının hedefini haritalamak için yazılım tarafından çalıştırılır. Yazılım, yazılım anahtarı adı verilen bir veritabanı programıdır. Yazılım, numaranın geçerliliğini kontrol ettikten sonra telefon numarasını benzersiz bir IP adresine çevirir. Gelen aramanın aranan tarafını bir zil sesiyle uyardıktan sonra iki cihazı her iki uçta birbirine bağlar.

Konsol adı verilen çağrı yönetim yazılımları, çağrıların durumunu ve dağıtımını yöneten uygulamalardır. Bu yazılım bant genişliği yönetimi sağlar. Standart protokollerden bazıları H.323 oturum başlatma protokolüdür. Hizmet kalitesini korumak için gerçek zamanlı protokol (RTP) kullanılmaktadır. Yazılım ayrıca ağları da yönetir.

Yazılım tarafından yönetilen müşteri odaklı hizmetlerden bazıları faturalama hizmetleridir. Buna ön ödemeli ve sonradan ödemeli hizmetler dahildir. Bazıları, postalar için sesi sentezleyen sesli posta hizmetleri sağlar. IP yazılım telefonları, kullanıcının bir bilgisayar aracılığıyla doğrudan VoIP sağlayıcısına bağlanmasına izin veren bir yazılım tarafından yönetilir. Skype yazılımı, milyonlarca telefon dakikasıyla pazarı hızla ele geçiriyor.

Yazılımların hizmet verdiği bir diğer alan ise çağrı ofislerinin çağrıları yönetmesi için çağrı izleme sistemleri ve işletmeler için Bilgisayar telefon Entegrasyonudur.

Paketlerin kaybolması ve paketlerin sıralanması gibi çeşitli sorunları çözme ihtiyacı ile yazılım geliştirme hızlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir