Tuesday, January 25th, 2022

Veritabanı Kurtarma Temelleri

Dosyalarınızı yedeklemediğinizde, onları kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Hem doğal afetler hem de siber saldırılar bir tehdit oluşturuyor. Her şeyi kaybetmek, kişisel ve hatta profesyonel yaşamınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Dosyalarınızı yedeklemek son derece önemli olsa da, bu yedeklenmiş dosyaları almanın bir yolunun olması gerekir, böylece onlarla ilerleyebilirsiniz.

Veri Kaybı Sizi Nasıl Etkileyebilir?
Ponemon Enstitüsü, kaybolan verilerin çok pahalıya mal olabileceğini belirtiyor. Fiziksel olarak hasar görmüş sabit diskler için herhangi bir veriyi kurtarmanın maliyeti sizi binlere çıkaracaktır. Umarız asla o yere gitmek zorunda kalmazsınız ve bunu önlemek için kullanmanız için gerekli yazılıma sahibiz. Burada DataOpts’ta her büyüklükteki işletme için bir veritabanı kurtarma hizmetleri sunuyoruz.

Veritabanı Kurtarma Nedir?
Basitçe söylemek gerekirse, bu, veritabanınızın başarısız olması durumunda veritabanınızı önceki bir duruma geri alma işlemidir. Sistemin arızalanmasından önceki en güncel ve doğru durumu isteyeceksiniz. Veritabanı kurtarma budur ve çeşitli yollarla elde edilebilir. Yazılımımız, uygun maliyetli ve kullanıcı dostu bir seçenektir.

Veritabanında Kurtarma Neden Gereklidir?
Veritabanı arızanız olduğunda, ilerlemek için bir veritabanını kurtarmanız ve önceki durumuna geri yüklemeniz gerekir. Bu, onlarca yıllık başarı ile ani iş başarısızlığı arasındaki fark olabilir.

Veritabanı Kurtarma Teknikleri Nelerdir?

Adından da anlaşılacağı gibi veritabanı kurtarma teknikleri, kaybolan herhangi bir veriyi kurtarmak için kullanılan herhangi bir tekniktir. Veriler, işlem hataları, sistem çökmesi, feci arıza, komutların yanlış yürütülmesi ve çok daha fazlası dahil olmak üzere bir dizi nedenden dolayı kaybolabilir.

Yedekleme ve Kurtarma Nedir?

Yedekleme ve kurtarma, verilerinizin kopyalarını oluşturma ve bu verilerin kaybolmasının sonuçlarına karşı sizi ve kuruluşunuzu korumak için bunları depolama işlemidir. Bunu, bazı literatürde operasyonel kurtarmaya yönelik olarak bulabilirsiniz.

Bu işlemler sırasında, çoğu durumda veriler orijinal konumuna geri yüklenir. Bazen verilerin kullanılabileceği alternatif bir konuma geri yüklenmesi gerekir. Birincil donanım veya yazılım arızası meydana geldiğinde veri kaybına karşı en iyi korumayı sağlamak için bu yedeklemenin ayrı bir ortamda veya sistemde saklanması yaygındır.

Yedekleme ve Kurtarma Neden Önemlidir?

Daha önce belirtildiği gibi asıl amaç, verilerinizin bir kopyasını saklamaktır. Bu, birincil veri hatanız olması durumunda sistemlerinizi tekrar çalışır duruma getirebilmeniz için önemlidir.

Veri arızasını tamamen önleyemeseniz de, her zaman bir yedeğe sahip olarak ve yedeklenen verileri kurtarma ve geri yükleme yöntemiyle kendinizi koruyabilirsiniz. Veri arızası, yazılım arızası veya donanım arızasının bir sonucu olabilir. Bunlardan herhangi biri, insan olayları, kötü niyetli saldırılar, doğal afetler, yanlışlıkla silme veya verilerin bozulması nedeniyle ortaya çıkabilir.

Çalışma verilerinizin kapsamına bağlı olarak, bir USB çubuğu kadar basit bir şeye kaydedilebilir. Daha büyük işlemler için bir disk depolama sistemine ihtiyacınız olabilir veya bulut depolama seçeneklerini de tercih edebilirsiniz. Bunun mümkün olduğunca otomatik bir önlem olarak ayarlanması ve verilerin düzenli aralıklarla yedeğe kaydedilmesi önemlidir. Yedeklemeler arasında çok fazla zaman geçmesine izin veriyorsanız, kurtarma zamanı geldiğinde büyük veri kaybı riskinizi artırıyorsunuz.

Yapılacak en iyi şey, birden çok yedek kopyayı saklamaktır. Bu size esneklik ve başarısızlıktan veya saldırıdan ilerlemek için yararlı olan verileri elde edebileceğinize dair güvence sağlar. Yedekleme ve Kurtarma pahalı bir süreç olabilir. Bununla birlikte, çevrimiçi bulabileceğiniz bir dizi ücretsiz yazılım seçeneği vardır. Ücretsiz yazılımın sunduğundan daha fazlasını istiyorsanız, DataOpts’taki hizmetlere göz atın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir