Tuesday, January 25th, 2022

Veri Kurtarma Süreci Açıklandı

Kaybolan verileri almak için kullanılan işleme Veri kurtarma denir. Veriler bozulabilir, erişilemez hale gelebilir veya istemeden kaybolabilir veya silinebilir. IT alanında veri kurtarma işlemine veri kurtarma denir. Dizüstü bilgisayara, masaüstü bilgisayara veya sabit sürücüye, sunucuya vb. yedek alınarak geri yüklenebilir.

Veri Kaybına ne sebep olur?

Genel senaryoda, veriler her zaman virüs saldırılarından ziyade insan hatasıyla kaybedilir. Veri kaybının birçok nedeni, bazı doğal afetler, bileşen veya ekipmanın arızalanması, elektrik kesintileri, verilerin istenmeden silinmesi, sabit diskin yanlışlıkla biçimlendirilmesi, sabit diskin okuma-yazma kafasındaki sorun, yazılımın çökmesidir. , PC’yi hasarlı durumda olsa bile kullanmak veya hasar veya arıza belirtileri atmış, vb.

Veriler Nasıl Kurtarılır?

Verilerin kurtarılma süreci, verinin kaybolmuş olabileceği durumlara göre değişmektedir. Yazılım, silinen verileri geri yüklemek için kullanılabilir. Yedek alınır ve ardından verileri geri yükler. Dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü bilgisayarlar için mevcut birçok yazılım, müşterinin kaybolan dosyalarını kendi kendine kurtarmasına olanak tanıyan bir tesise sahiptir. Kullanıcı, bir yedekleme kullanılarak bozulan veri tabanından kaybolan verileri geri yüklemek zorunda kalırsa, prosedür karmaşık olduğu için uzmanlara danışılmalıdır. İstenmeden silinen ve yedeği olmayan dosyalar geri yüklenecekse, veri kurtarma servis merkezlerinden de yardım istenebilir. Bu dosyalara erişilemez ancak yine de sabit sürücüye kaydedilir. Dosya ve dosyalara ilişkin bilgiler ayrı yerlerde saklanır. Bu, veri kurtarma işlemini kolay ve mümkün kılar.

Windows işletim sisteminde dosya ayırma tablosu kullanılır. Sabit sürücüde depolanan dosya ve dosyaların konumunu izler. Sayfaların dosyalar olması farkıyla kitabın içindekiler tablosu ile aynıdır. Veriler kaybolduğunda ve geri alınması talep edildiğinde, dosya tahsis tablosunda bir sorun var. Kurtarılacak dosyalar hala sabit sürücüde. Dosya zarar görmemişse ve sabit sürücüde mevcutsa kurtarılabilir. Veri dosyaları eksik veya hasarlıysa, onları kurtarmak için başka teknikler kullanılabilir. Fiziksel olarak hasar görmüş sabit sürücüler bile verileri geri almak için yeniden yapılandırılabilir. Verileri kurtarmak için birçok teknoloji ve süreç birleştirilir. Banttan veriler geri yüklenerek tek başına kurtarılmaz. Bu kurtarma işlemi, bazı veriler ve uygulamalar için zaman alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir