Tuesday, January 25th, 2022

Veri Kurtarma – Sabit Diskiniz İçin Nihai Çözüm

Bilgisayar çökmelerinden veya virüs saldırılarından kaynaklanan veri kaybı, hayatın rastgele noktalarında meydana gelen yaygın sorunlardır, ancak yine de bunu hoş olmayan bir sürpriz olarak kabul ediyoruz ve tüm bunların nedeni, veri kaybının meydana geldiği gerçeğinden habersiz olmamızdır. Artık Veri Kurtarma’ya ihtiyacınız var.

Veri kurtarma, depolama ortamında herhangi bir fiziksel veya mantıksal hasar oluşması nedeniyle arızalı bir ikincil depolama aygıtından veri kurtarmanın karmaşık bir sürecidir. Süreç, böyle bir bilgisayar çökmesi, virüs saldırısı veya sabit disk arızası nedeniyle kaybolan tüm veri ve bilgileri kurtarmak için bilimsel bir yaklaşımı içerir.

Bugün, depolama ortamına bağlı olan her işletim sisteminin önemli bir parçası haline geldi ve büyük ticari kuruluşlar, kuruluşlar ve BT dünyasıyla bağlantılı her birey için temel bir gereklilik haline geldi. Veri kurtarma ciddiyetleri, depolama cihazınızın türüne göre değişiklik gösterse de, temel amaç her bir bilgi baytını kurtarmak ve sizi ve işinizi olası her türlü kayıptan korumaktır. Böylece, veri kurtarma, veri aktarımı temasına tamamen yeni bir algı kazandırdı: USB kalem sürücüler, USB bellek çubukları, USB flash sürücüler, multimedya kartları, USB flash sürücüler, iPhone’lar, cep telefonları vb.

Veri Kurtarma Türleri:

Genel olarak flash cihazımızdaki fiziksel veya mantıksal hasara bağlı olarak veri kurtarma hizmetlerini iki türe ayırabiliriz.

1. kat:

Katman 1 veri kurtarma, fiziksel olarak zarar görmemiş ancak mantıksal olarak zarar görmüş depolama aygıtlarıyla ilgilenir. Sürücü hala fiziksel olarak çalışıyor, ancak içinde depolanan istenen verileri üretemiyor. Bu nedenle, yanlışlıkla bir formattan sonra bile kurtarma hala mümkündür ve 2. katmana kıyasla başa çıkmanın daha kolay olduğu bulunmuştur.

2. Katman:

Fiziksel hasar nedeniyle kurtarılması gereken tüm depolama cihazlarının Tier 2’ye düştüğü kabul edilir. Bu tür kurtarma işlemleri daha karmaşıktır ve uzman danışmanlara ve profesyonellere ihtiyaç duyar ve süreç genellikle nem, basıncın ölçüldüğü özel bir tip laboratuvarda gerçekleştirilir. ihtiyaca göre korunur ve kesinlikle tozsuz veya statik değildir. Bununla birlikte, veri kurtarma işleminin ortalama olarak yaklaşık %65’i Tier 1 türüne girer. Bu nedenle, çok fazla ödeme yapmamak için cihazınızı teşhis ederek veri kurtarma maliyetinizi bilmek daha iyidir.

Veri Kurtarmadan Kaçınmak:

Veri kurtarma işleminden kaçınmak kolay bir iş değildir ve tüm yedeklemelerinizi manuel olarak yapmanız gerektiğinde yoğun bir iş haline gelir. Özellikle büyük iş görevleriyle uğraşırken, görevi tamamlamak yedeklemelerden daha önemli görünüyor. Bu nedenle, daha kolay ve daha az zaman alan otomatik bir yedekleme öneriyoruz. Otomatik yedekleme, sabit sürücünüzün tüm içeriğini belirli aralıklarla otomatik olarak depolar ve bu da veri kaybı riskini en aza indirir.

Ayrıca, uzaktan barındırılan bir konumda başka bir ayrı yedeğinizin olmasını da öneririz. Bu, veri kaybına karşı akıllıca bir önlemdir, çünkü verilerinizi yangından ve diğer felaket durumlarından korur. Bilgisayarınız tamamen yıpranmış olsa bile, verilerinizi uzak bir barındırma sağlayıcısından geri alabilir ve bunları başka bir bilgisayara kolayca indirebilirsiniz.

Veri Kaybını Önlemek İçin Bazı Kolay İpuçları:

  • Anti virüs yazılımları kullanın ve düzenli olarak güncelleyin.
  • Disk bakımı yapmak gibi: geçici dosyaların, kullanılmayan dosyaların temizlenmesi ve zaman zaman sabit diskin birleştirilmesi.
  • Makinenizi ve verilerinizi güç dalgalanmalarından ve güç kaybından korumak için “UPS” kullanma.
  • Yedeklerinizi site dışında bir yerde saklayın.
  • Gereksiz programları bilgisayarınızdan kaldırın.

Öneri:

Belirtildiği gibi, veri kurtarma karmaşık bir iştir ve uygun bir kurtarma gerçekleştirmek için uzmanlara ihtiyaç duyar. Bu nedenle, bu makalede bahsedilen tüm konular hakkında yeterli bilgiye sahip olmadan herhangi bir işlem yapmaktan kaçınmanızı öneririz.

Kurtarma işlemi, depolama aygıtında neden olunan gerçek hasarı baştan sona okuyan ve hasarlı disk ve sürücüleri onarmak için uygun prosedürlerin uygulanmasına izin veren bir yazılım yardımıyla gerçekleştirilebilir. Veri kurtarma işlemleri, nem, hava basıncının korunduğu özel bir laboratuvarda gerçekleştirilir. Bu steril ve kontrollü laboratuvarlar tozsuzdur, böylece cihazın iç kısımlarına çeşitli toz partikülleri vb. yapışmaz. Bu nedenle herhangi bir amatör veri kurtarma girişimi yapmak, cihazınıza daha fazla zarar verebilir ve daha ciddi veri kayıplarına neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir