Tuesday, January 25th, 2022

Veri Kurtarma: Sabit Disk Arızasından Nasıl Kurtulur

Bağlam:
Ne yazık ki, çoğu ev kullanıcısı ve birçok iş kullanıcısı sistemlerini yedeklemez. Ayrıca, birçok küçük işletme, dosyaları kurtarmak için genellikle etkisiz olan eski yedekleme prosedürlerine sahiptir.

Elbette, mahallenizdeki elektronik eşya mağazasına gidip bilgisayarınız için yeni bir sürücü satın alabilirsiniz, peki ya arızalı sabit sürücüdeki verileriniz? Ne kadar önemliydi? Kaydettiniz mi yoksa yedeklediniz mi?

Ne yapalım:
Sabit sürücüdeki verileri kurtarmanız gerekirse, yapılacak ilk şey, yeniden başlatmaya çalışmaktan veya sürücüyü içeren herhangi bir şey yapmaktan kaçınmaktır. Bunu yapmak aslında verilerinize daha fazla zarar verebilir.

Geri dönüşü olmayan tek veri kaybı, gerçek dünyada nadiren meydana gelen, bitlerin üzerine yazma, sürücü plakalarında fiziksel hasar veya plakaların manyetizasyonunun yok edilmesinden kaynaklanır. Çoğu durumda, arıza, hasarlı bir devre kartından, mekanik bir bileşenin arızasından ve dahili yazılım sistem parçasının veya bellenimin çökmesinden kaynaklanır.

Gerçek bir sabit sürücü arızası durumunda, yalnızca bir veri kurtarma uzmanı verilerinizi geri alabilir. Ve işletim sisteminiz üzerinden verilerinize erişememeniz, verilerinizin mutlaka kaybolduğu anlamına gelmez.

“Temel kural” olarak, sabit sürücünüzden bir tıklama sesi geliyorsa veya bilgisayarın SMART işlevi, önyükleme işlemi sırasında bir hata olduğunu gösteriyorsa, bir sorun var demektir. Daha fazla hasara yol açmamak ve potansiyel olarak sabit sürücüdeki bilgileri kurtarılamaz hale getirmemek için sabit sürücüyü kullanmayı hemen bırakmalısınız.

Arızalı sabit sürücünüzü aldıktan sonra, bir veri kurtarma uzmanının ilk adımı, hasarlı sürücünün görüntüsünü başka bir sürücüye kaydetmeyi denemek olacaktır. Bu görüntü sürücüsü, gerçek hasarlı sürücü değil, veri kurtarma uzmanının kayıp verileri kurtarmaya çalışacağı yerdir.

Görüntüleme sürecindeki bir sonraki adım, sabit sürücü arızasının gerçek bir arıza, sistem bozulması veya sistem izleme sorunu olup olmadığını belirlemektir.

Sistem bozulması ve sistem izleme sorunları normalde bir uzmanın veri kurtarma yazılımı kullanılarak giderilir. Sistem bozulması veya sistem izleme kurtarma işlemleri, temiz oda ortamında işlem yapılmasını gerektirmez.

Çözüm:
Ne yazık ki, bir sürücünün devre kartının zarar görmesi veya ana sürücülerin arızalanması nadir değildir. Bu arızaların her birinde bir veri kurtarma uzmanı sistem üzerinde sadece temiz oda ortamında çalışmalıdır. Burada uzman, arızalı sabit sürücüdeki verilere erişmek için sürücü elektroniği, dahili bileşenler, okuma/yazma kolları, yazma/okuma kafaları, iş mili motorları veya mil yatakları gibi parçaları bir verici sürücüden değiştirebilir. Çoğu durumda, veri kurtarma uzmanı kayıp verileri geri alabilir ve iade edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir