Tuesday, January 25th, 2022

Veri Kaybına Yol Açan Sabit Disk Arızasının Belirtileri

Sabit sürücünüzün arızalı olabileceğine ve bu nedenle verilerinizi kaybedebileceğinize dair bazı açıklayıcı işaretler vardır.

Önyükleme Hatası: Bazen, birinin bilgisayarı açması mümkündür ve önyüklemeyi reddeder. Bu, bazı disklerde bozuk kesimler içeren sabit diskin ve/veya hatta bozuk önyükleme kaydı verilerinin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Çoğu zaman, önyükleme sabit diskten yapılır ve sabit diskte bir sorun varsa, düzgün bir önyükleme yapmak zor olacaktır.

Olağandışı Sesler: Bazı durumlarda, bilgisayar çalışırken, düzenli veya düzensiz aralıklarla olabilen bazı olağandışı tıklama sesleri (pırıltı veya vızıltı) not edilebilir. Bu olduğunda bir bilgisayar uzmanına başvurmanız önerilir. Bu ses, aktüatör kolunun kırılmasından veya servo motorun arızalanmasından kaynaklanabilir. Yapılacak en iyi şey, verilerinizi hemen yedeklemek ve bazı verilerin kaybolması ihtimaline karşı bir veri kurtarma uzmanıyla iletişime geçmektir.

“Ölümün Mavi Ekranı”nın Görünmesi: Bir bilgisayar çalışırken ve üzerinde birçok bilginin yazılı olduğu bir mavi ekran belirir ve genellikle otomatik olarak yeniden başlatılır. Buna “mavi ölüm ekranı” diyoruz. Genellikle kaybolan verileri kurtarmaya çalışan bir çökme kurtarma programıdır. Görünüşünün temel nedenlerinden biri sabit disk arızasıdır. Bu nedenle, bir dahaki sefere göründüğünde, sabit diskinizi kontrol edin.

Okuma/yazma sesi yok: Bir depolama aygıtından veri okunduğunda/saklandığında, genellikle sabit sürücüden okuma veya yazma sinyali veren bir miktar ses gelir. Ses yoksa, bu, sabit disk sürücüsünde bir sorun olduğuna dair bir sinyal olabilir. Böyle bir olay, CPU tarafından yayılan ve sabit sürücü içindeki bazı bileşenlerin genişlemesine ve sabit sürücü içindeki diğer bileşenlere dokunmasına neden olan aşırı ısıdan kaynaklanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir