Tuesday, January 25th, 2022

Teknolojinin Evrimi – Bilgisayarların Tarihi

Bilgisayarlar artık insan yaşamının önemli bir parçası iken, bilgisayarların olmadığı bir dönem vardı. Bilgisayarların tarihini ve ne kadar ilerleme kaydedildiğini bilmek, bilgisayarların yaratılmasının gerçekten ne kadar karmaşık ve yenilikçi olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir.

Çoğu aygıtın aksine bilgisayar, belirli bir mucidi olmayan birkaç icattan biridir. Bilgisayarın gelişimi boyunca, birçok kişi, bir bilgisayarın çalışması için gerekli olan listeye yarattıklarını ekledi. Buluşların bazıları farklı bilgisayar türleri, bazıları ise bilgisayarların daha da geliştirilmesi için gerekli olan parçalardı.

Başlangıç

Bilgisayar tarihinin belki de en önemli tarihi 1936 yılıdır. İlk “bilgisayar”ın geliştirildiği yıl bu yıldı. Konrad Zuse tarafından yaratıldı ve Z1 Bilgisayar olarak adlandırıldı. Bu bilgisayar, tamamen programlanabilen ilk sistem olduğu için bir ilktir. Bundan önce cihazlar vardı, ancak hiçbiri onu diğer elektroniklerden ayıran bilgi işlem gücüne sahip değildi.

1942 yılına kadar hiçbir işletme bilgisayarlarda kâr ve fırsat görmedi. Bu ilk şirket, John Atanasoff ve Clifford Berry’nin sahibi olduğu ve işlettiği ABC bilgisayarları olarak adlandırıldı. İki yıl sonra, bilgisayar bilimini ilerleten Harvard Mark I bilgisayarı geliştirildi.

Sonraki birkaç yıl boyunca, dünyanın dört bir yanındaki mucitler, bilgisayar çalışmalarını ve onları nasıl geliştirebileceklerini daha fazla araştırmaya başladılar. Önümüzdeki on yıl, bilgisayarın iç işleyişinin hayati bir parçası olacak olan transistörün, ENIAC 1 bilgisayarının ve diğer birçok sistem türünün tanıtımını söylüyor. ENIAC 1, çalışması için 20.000 vakum tüpü gerektirdiğinden belki de en ilginçlerinden biridir. Devasa bir makineydi ve daha küçük ve daha hızlı bilgisayarlar yapmak için devrimi başlattı.

Bilgisayarların yaşı, Uluslararası İş Makinelerinin veya IBM’in 1953’te bilgisayar endüstrisine girmesiyle sonsuza dek değişti. Bu şirket, bilgisayar tarihi boyunca, kamu için yeni sistemler ve sunucuların geliştirilmesinde önemli bir oyuncu olmuştur. ve özel kullanım. Bu tanıtım, bilgisayarların daha hızlı ve daha iyi geliştirilmesine yardımcı olan bilgisayar tarihinde rekabetin ilk gerçek işaretlerini ortaya çıkardı. İlk katkıları IBM 701 EDPM Bilgisayarı oldu.

Bir Programlama Dili Gelişir

Bir yıl sonra, ilk başarılı üst düzey programlama dili oluşturuldu. Bu, çok düşük seviyeli diller olarak kabul edilen ‘montaj’ veya ikili olarak yazılmayan bir programlama diliydi. FORTRAN, daha fazla insanın bilgisayarları kolayca programlamaya başlaması için yazılmıştır.

1955 yılı, Bank of America, Stanford Araştırma Enstitüsü ve General Electric ile birleştiğinde, bankalarda kullanılmak üzere ilk bilgisayarların yaratılmasına tanık oldu. Gerçek bilgisayar olan ERMA ile birlikte MICR veya Manyetik Mürekkep Karakter Tanıma, bankacılık sektörü için bir atılımdı. 1959 yılına kadar bu sistem çifti gerçek bankalarda kullanılmaya başlandı.

1958 yılında, bilgisayar tarihindeki en önemli atılımlardan biri, tümleşik devrenin yaratılması gerçekleşti. Çip olarak da bilinen bu cihaz, modern bilgisayar sistemlerinin temel gereksinimlerinden biridir. Bir bilgisayar sistemindeki her anakart ve kartta, kartların ve kartların ne yaptığı hakkında bilgi içeren birçok çip bulunur. Bu çipler olmadan, bugün bildiğimiz sistemler çalışamaz.

Oyun, Fare ve İnternet

Artık birçok bilgisayar kullanıcısı için oyunlar bilgisayar deneyiminin hayati bir parçası. 1962, Steve Russel ve MIT tarafından yaratılan ve Spacewar olarak adlandırılan ilk bilgisayar oyununun yaratılışını gördü.

Modern bilgisayarların en temel bileşenlerinden biri olan fare, 1964 yılında Douglass Engelbart tarafından yaratıldı. Adını cihazdan çıkan “kuyruk”tan almıştır.

Bugün bilgisayarların en önemli yönlerinden biri 1969’da icat edildi. ARPA ağı, bugün bildiğimiz İnternet’in temelini sağlayan orijinal İnternet’ti. Bu gelişme, tüm gezegende bilgi ve iş dünyasının evrimi ile sonuçlanacaktır.

1970’e kadar Intel ilk dinamik RAM yongasıyla sahneye çıktı ve bu da bilgisayar bilimi inovasyonunda bir patlama ile sonuçlandı.

RAM çipinin arkasında yine Intel tarafından tasarlanan ilk mikroişlemci vardı. Bu iki bileşen, 1958’de geliştirilen çipe ek olarak, modern bilgisayarların temel bileşenleri arasında yer alacaktı.

Bir yıl sonra, adını depolama biriminin esnekliğinden alan disket oluşturuldu. Bu, çoğu insanın birbirine bağlı olmayan bilgisayarlar arasında veri bitlerini aktarmasına izin veren ilk adımdı.

İlk ağ kartı 1973’te oluşturuldu ve bağlı bilgisayarlar arasında veri aktarımına izin verdi. Bu, İnternet’e benzer, ancak bilgisayarların İnternet kullanmadan bağlanmasına izin verir.

Ev PC’leri Ortaya Çıkıyor

Önümüzdeki üç yıl bilgisayarlar için çok önemliydi. Bu, şirketlerin ortalama tüketici için sistemler geliştirmeye başladığı zamandır. Scelbi, Mark-8 Altair, IBM 5100, Apple I ve II, TRS-80 ve Commodore Pet bilgisayarları bu alanda öncüydü. Pahalı olsa da, bu makineler ortak evlerdeki bilgisayarlar için bir trend başlattı.

Bilgisayar yazılımındaki en büyük soluklanmalardan biri 1978’de VisiCalc Elektronik Tablo programının piyasaya sürülmesiyle gerçekleşti. Tüm geliştirme maliyetleri iki haftalık bir süre içinde ödendi, bu da onu bilgisayar tarihinin en başarılı programlarından biri haline getiriyor.

1979 belki de ev bilgisayarı kullanıcısı için en önemli yıllardan biriydi. Bu, ilk kelime işlemci programı olan WordStar’ın satışa sunulduğu yıldır. Bu, bilgisayarların günlük kullanıcı için kullanışlılığını büyük ölçüde değiştirdi.

IBM Ev bilgisayarı, ev sahipleri ve standart tüketiciler için uygun maliyetli olduğu için 1981’de tüketici pazarında hızla devrim yaratmaya yardımcı oldu. 1981, mega dev Microsoft’un MS-DOS işletim sistemiyle sahneye girdiğini de gördü. Bu işletim sistemi, herkesin öğrenmesi için yeterince kolay olduğu için bilgi işlemi sonsuza dek değiştirdi.

Rekabet Başlıyor : Apple vs. Microsoft

Bilgisayarlar, 1983 yılında bir başka hayati değişiklik daha gördü. Apple Lisa bilgisayarı, grafiksel kullanıcı arayüzüne veya GUI’ye sahip ilk bilgisayardı. Çoğu modern program, kullanımı kolay ve göze hoş gelen bir GUI içerir. Bu, yalnızca metin tabanlı programların çoğunun eskimesinin başlangıcını işaret ediyordu.

Bilgisayar tarihinin bu noktasının ötesinde, Apple-Microsoft savaşlarından mikrobilgisayarların gelişimine ve günlük hayatımızın kabul edilen bir parçası haline gelen çeşitli bilgisayar buluşlarına kadar birçok değişiklik ve değişiklik meydana geldi. Bilgisayar tarihinin ilk adımları olmasaydı, bunların hiçbiri mümkün olmazdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir