Tuesday, January 25th, 2022

Tarih: Bilgisayar Bileşenleri ve Teknolojisi

Bir bilgisayar, bir hesap makinesine benzetilir; sayısal hesaplamaların hızını ve doğruluğunu artırmak için kullanılan abaküs ve daha modern mekanik hesap makineleri (5.000 yıldan daha eskiye dayanan) aritmetik işlemleri gerçekleştirmek için kayan boncuk sıraları veya mekanik çubuklar ve dişliler kullanıyordu. yüzyıl hesap makineleri hesaplama için çok yaygın olarak kullanılıyordu, ancak bilgisayar olarak kabul edilmediler.

Bilgisayar, büyük miktarda bilgiyi yüksek hızlarda ve aşırı doğrulukla verimli bir şekilde depolayabilen, alabilen ve değiştirebilen mekanik veya elektronik bir cihaz olarak tanımlanır. Ek olarak bilgisayarlar, insan müdahalesi olmadan ara sonuçları barındırırken görevleri gerçekleştirmek ve yürütmek için üretilmiştir. Bu, bilgisayar tarafından program adı verilen bir talimat listesi kullanılarak gerçekleştirilir.

Tarih: Bilgisayar ve Teknoloji

Charles Babbage adlı bir İngiliz, 1800’lerin ortalarında mutlak bir bilgisayar inşa etmek için tasarladı ve yardım etti. Bu makine – Analitik Motor – yüzlerce mekanik aks ve dişliden oluşuyordu. Sonuç olarak, bu tasarım 40 basamaklı sayıları sıralama ve işleme konusunda geniş kapsamlıydı. Ayrıca, Babbage’ın mühendislik girişimi nedeniyle, o zamanların Lord Byron’ının kızı olan Ada Agusta Byron, dizginleri eline aldı ve bu buluştan yararlandı. İlişkili olarak, bir birincil program Ada olarak etiketlendi. Ayrıca, ne yazık ki Babbage’ın işi için, o günlerin teknolojisi için zararlı bir şekilde karmaşık olduğu düşünülen proje tamamlandı. Daha sonra bilgisayarlar bir süreliğine askıya alındı.

Charles Babbage’ın ölümünden yetmiş yıl sonra, bilgisayarlar yirminci yüzyılın başlarındaki bazı profesörler ve bilim adamları için önemli hale geldi. Aslında, Harvard Üniversitesi’nden Howard Aiken ile birlikte Iowa Eyalet Üniversitesi’nden iki usta – John Atansoff ve Clifford Berry – bilgisayar projelerini tamamlamaya ilgi duydular. Ancak, ideal başarıları pek doğru değildi. Ara sonuçlara sahip olarak etiketlenen Atansoff-Berry projesi, kullanım sırasında operatörün birden fazla müdahalesini gerektirerek fiilen işledi. Ve Aikens’in İşareti Ben sadece bağımsız olarak performans göstermedim.

VAKUM TÜPLERİ VE TRANSİSTÖRLER

Vakum Tüpleri–ENIAC: Elektronik Sayısal Entegratör ve Bilgisayar

Ayrıca, birkaç yıl sonra, Pensilvanya Üniversitesi’nden kötü şöhretli J. Presper Eckert ve John Mauchly liderliğinde, tamamen işlevsel elektronik bilgisayarın (ENIAC) gelişmelerini başardılar. ENIAC, devasa görünümünden bağımsız olarak büyük bir nitelik haline geldi; 80 fit uzunluğunda; 8 fit genişliğinde; 33 ton ağırlığında; devresine dahil olan 17.000 vakum tüpünden oluşuyordu – saniyede 5.000 ekleme hesaplaması yaparken 175.000 watt elektrik tüketiyordu. Ardından, büyük bilgisayar kralları -IBM ve Remington- bu konsepti benimsediğinden, vakum tüpü müdahalesi sağlam bir on yıl sürdü; büyük işletmeler, üniversite sistemleri ve birincil devlet kurumları tarafından elde edilen zorunlu iklim kontrollü bir ortam elde etmek.

transistörler

1950’lerde transistörün etkileyici detayları ortaya çıktıktan sonra vakum tüpünün uygulanabilir heyecanı dağılmaya başladı. Vakum tüplü çalışma, güvenilirliği ve bilgisayar hızına katkıları nedeniyle faydalı bir başarı olmasına rağmen, transistör ödül rafındaki yerini aldı. Transistörler, çoğunlukla, yirminci yüzyılın bilgisayar teknolojisindeki değişim noktasıydı: Küçük ve enerji verimli. Nobel Ödülü kazananlar -William Shockley, John Bardeen ve Brattain’i değiştir – 1940’ların sonlarında Bell Laboratuvarları tarafından barındırılan bir idealle sonuçlanan transistörün tasarımını ve gelişimini etkiler. Nihayetinde, transistörler, başarılı entegre devrelerin fikrini ve gelişimini genişletmek için genellikle kompakt muhafazalara yerleştirildi; mini bilgisayarlarda yaygın olan ve çok daha büyük ana bilgisayar bilgisayarına uydu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir