Tuesday, January 25th, 2022

Silikon Vadisi Afrika’yı Yeni Teknoloji Sınırı Olarak Görüyor

LAGOS: Parlak çatı katları ve masa tenisi masasıyla, Lagos kentindeki bir başka teknoloji merkezi noktası, Silikon Vadisi’nde dünyanın diğer ucundaki yeni işletmeler arasında tuhaf görünmeyecektir.

Bununla birlikte, NG_Hub ofisi Yaba’nın banliyösünde – Nijerya’nın gelişen teknoloji sahnesinin çekirdeğinde, dünya çapındaki canavarlardan coşkuyla genç, ilişkili Afrikalıların gelişen bir iş sektöründen yararlanmak için hızla çekiyor.

Mayıs ayında, hem Google hem de Facebook, bitişik etkinlikleri teşvik etti.

Bu hafta, Nijerya’nın Başkan Yardımcısı Yemi Osinbajo, ABD’li teknoloji finans uzmanlarına evde “dördüncü bir mekanik rahatsızlık” ilan edebileceğini söylediği için mahkemeye vermek için Kaliforniya’daydı.

Her halükarda, teknoloji canavarlarının coşkusunu kışkırtan sadece Nijerya değil.

Bir ay önce Google, Afrika’nın ilk insan yapımı bilinç laboratuvarını Gana’nın başkenti Accra’da açacağını söyledi.

Sosyoekonomi, bu itişin arkasındaki kilit faktördür: Afrika nüfusunun yüzde 60’ı 24 yaşın altında olmak üzere 1,2 milyar olduğu tahmin edilmektedir. BM, 2050 yılına kadar nüfusun iki kat artarak 2,4 milyara ulaşacağını tahmin ediyor.

New York’taki GBH Insights’ta inovasyon bilimcisi olan Daniel Ives, “Facebook ve Google gibi kuruluşların gerçekten girip kuma bir şaft koymaları için açık bir kapı var” dedi.

AFP’ye verdiği demeçte, “Netflix, Amazon, Facebook, Apple’a bir göz atarsanız, bu tonlarca gelişme nereden kaynaklanıyor? Küreseldir” dedi.

Facebook, Nijerya’da henüz değişmez bir ofisi olmadığı için NG_Hub’dan çalışıyor.

Örgütün Afrika açık yaklaşım başkanı Ebele Okobi, tesislerin açılışında amacın başlangıç ​​inovasyon ağını geliştirmek olduğunu söyledi.

Gayri resmi örgüt, ulustan 50.000 kişiyi “onlara başarılı olmaları için gereken gelişmiş yetenekleri vermek” için hazırlama sözü verdi.

Buna karşılık, şu anda Nijerya’da yaklaşık 26 milyon müşterisi olan Facebook, yeni ürün ve prosedürleri test etmek için daha fazla müşteri ve devasa bir pazara erişim sağlıyor.

“Biyolojik topluluğa kaynaklar yerleştiriyoruz. Basitçe kilitlenme biçimleri… bu başlı başına bir amaçtır” diye ekledi.

Siber sömürgecilik mi?

Çok sayıda Afrika hükümeti, teknoloji devlerini enerjik bir şekilde karşıladı.

Kaliforniya’da Osinbajo, Nijerya hükümetinin Google’ın “Gelecek Milyar Kullanıcı” planını “Nijerya’da ve tüm dünyada daha kayda değer bilgisayarlı erişimi garanti etme” planını “etkili bir şekilde destekleyeceğini” söyledi.

Afrika’daki hemen hemen hiçbir alan, tıbbi hizmetlerden tarıma kadar her şeyi reforme edebilecek yenilik kadar beklentiyi hareket ettirmiyor.

Vakalar, müzik ve filmleri bitlerden ayıran uygulamanın ardından “bebekler için Shazam” olarak tasvir edilen Nijeryalı bir start-up olan Ubenwa’yı içeriyor.

Ubenwa, Afrika’da bebeklerin daha önce, doğum sırasında veya doğumdan hemen sonra yeterli oksijen ve takviye alamadığında kayda değer bir ölüm nedeni olan doğum asfiksisini analiz etmek için yapay zeka kullanarak bir çocuğun ağlamasını inceliyor.

Sorunu erken tespit etmek çok sayıda canı kurtarabilir.

Etiyopya’daki Addis Ababa Üniversitesi’nde diyalekt yeniliği üzerinde çalışan doktora öğrencisi Tewodros Abebe, “Afrikalılar düzenlemeleri düşünebilmeli” dedi.

“Biz dahil olursak, kara kütlemizdeki güncel sorunları kimse anlayamaz.”

Abebe, Facebook ve Google’ın yaptıklarının bir tür sözde dijital yayılmacılıkla ilgili olduğuna dair korkuları kovdu.

“İşbirliği içinde çalışmanın Afrika için yenilik alışverişi için iyi bir yöntem olduğuna inanıyorum” dedi. “İş arıyorlarsa, bu kolonizasyondur.”

‘Epocalypse Now’

Afrika’nın inovasyon bölümü geliştikçe, cep telefonu kullanımındaki gelişmelerin de etkisiyle, sakinlerinin evlerine yakın bilgilerini sağlamaları için hükümetler üzerindeki baskılar da artıyor.

Osinbajo, teknoloji öncülerine Nijerya’nın kontrol de dahil olmak üzere iyileştirme için doğru koşulu hızlı bir şekilde oluşturmasını tavsiye etti.

Her halükarda, güvenlik konusundaki seviyeli tartışma, son zamanlarda daha sert yeni bilgi sigortası yasalarını kabul eden Avrupa’dan farklı olarak, çok sayıda Afrika ülkesinde sessizleşti.

Facebook ayrıca 2016 ABD başkanlık kararında ve Brexit seçimindeki kontrol vakalarıyla ilgili müşteri bilgilerini sağlamayı ihmal ettiği için bir fırtınanın odak noktasında olmuştur.

Dünya Çapında Adalet Şimdi, muhtaçlığa karşı bir toplantı, teknoloji organizasyonlarının dünya çapında bir keşif durumu yapmak için dizginlerinin verilmediğinden korkuyor.

Lobiciler Mayıs 2018’de yaptığı açıklamada, “Bir grup teknoloji kuruluşunun dünya ekonomisinin tüm alanları üzerinde iş modeli kontrolü uyguladığı ve ayrıca dünya çapında kuzey ile dünya çapındaki güney arasındaki dengesizliği daha da kötüleştirdiği bir dünyaya doğru uyurgezer hale gelebiliriz” dedi. “Epocalypse Now” başlıklı rapor.

Gelişmiş yazışmalar için savaşan Cenevre’deki World Wide Web Vakfı’ndan Renata Avila, bunun istendiği gibi gerçekleşmediğini, daha ziyade sıkma endişeleri olduğunu söyledi.

Bilgisayarlı bir hak bilimcisi olan Avila, “Mesaj, Afrika’nın girişime ihtiyacı olduğu ve bu girişimleri kurması gerektiğidir, bu nedenle çoğu zaman bir as iş hesabı değildir” dedi.

“Her halükarda, çok az gözetim var,” diye ekledi, yönlendirme olmadan bireylerin istismara karşı savunmasız oldukları konusunda uyardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir