Friday, January 28th, 2022

Satış Komisyonu Yazılımına Geçiş Zamanının Geldiğinin 5 Göstergesi

Şirketlerinin büyümesine hevesli olan her işletme sahibi, satışları plato yapmaya başladığında endişe duymalıdır. Genellikle bu, çalışanların tükenmişliği ve katı rekabet gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Satış stratejisini değiştirmek ve satış teşvikleri vermek gibi taktikler kullanmak, satış görevlilerinizin moralini canlandırmaya yardımcı olabilir. Ancak satış ekibinizin performansını izlemek ve bir teşvik programını etkin bir şekilde uygulamak için sağlam bir satış komisyonu yazılımına ihtiyacınız olacak.

Bir satış komisyonu yazılımına yatırım yapmanın zamanının geldiğini nasıl anlarsınız? Satış ekibinizde aşağıdaki işaretlere dikkat edin:

Satış temsilcisinin performansında düşüş

Hareketli bir kampanya sezonundan sonra, satış temsilcilerinin performansı önemli bir düşüş yaşayabilir. Bu, tükenmişliğe ve bu tür kampanyalara damgasını vuran aşırı baskıya bağlanabilir. Artık tükenmişlik ve işle ilgili herhangi bir stres, çalışanların görevlerine konsantre olmalarını engelleyerek performanslarını düşürebilir.

Ancak, satışlardaki düşüş bir işletme için asla iyi değildir. Şirketiniz satış teşvikleri getirerek düşüş eğilimini tersine çevirebilir. Teşvikler finansal veya nakit olmayan ödüller olabilir, ancak satış görevlilerini düşük anlarında daha fazla satmaya motive etmek için özel olarak tasarlanmıştır.

Düşük kaliteli satışların artması

Bir satış takip yazılımına ihtiyacınız olduğunun bir başka göstergesi de satışların kalitesinin düştüğünü fark etmenizdir. Yorgun satış temsilcilerinin, mevcut müşterilere çapraz satış gibi düşük asılı meyveleri hedef alması muhtemeldir. Bunun nedeni, yeni iş almanın zorlu ve stresli olabilmesidir. Bu, şu anda birçoklarının eksik olabileceği çok fazla pozitif enerjiye sahip olmayı gerektirir. Satış komisyonu yazılımınız varsa, sonuçlarını izleyebilir ve satışların kalitesi düştüğünde not alabilirsiniz. Ardından, satış ekiplerinizde kalite performansını geri kazanmak için gerekli stratejileri tanıtabilirsiniz.

Satış görevlilerinin moralinin düşmesi

Kariyer Trendi’ne göre, yüksek bir satış verimi sağlamanın önemli bir faktörü, personelinizin ruhunun her zaman yüksek kalmasını sağlamaktır. Ne yazık ki, negatif enerji bulaşıcıdır ve diğerlerinin moralini bozmak için sadece bir hoşnutsuz çalışan yeterlidir.

Satış temsilcilerinizden birinin veya birkaçının moralinin bozuk olduğunu fark ettiğinizde, yayılmadan ve sonunda işinize zarar vermeden önce durumu çabucak durdurmanız gerekir. Ayrıca çalışanlarınızın morali düşük olduğunda hedeflerine odaklanmazlar. Uygun satış tazminat planları ile satış görevlileriniz bireysel hedeflerini anlar ve bu hedeflere ulaşmak için günlük görevlerine odaklanmaya motive olurlar.

Artan satış gücü yıpranması

Bir işletme sahibi olarak, satış ekibinizin cirosunu her zaman izlemeli ve gözden geçirmelisiniz. Çalışan memnuniyetinizin önemli bir göstergesi olabilir. Harvard Business Review’a göre, yüksek performanslı satış temsilcilerinin çoğu, takdir edilmedikleri ve tanınmadıkları, bir dereceye kadar serbest bırakıldıkları veya iyi teşvikler verildiği için işten ayrılıyor.

En iyi performans gösterenlerinizin yıpranma oranının arttığını her fark ettiğinizde, teşvik planlarınızı gözden geçirmeyi ve onları en iyi satış temsilcilerinizi elde tutacak kadar kazançlı hale getirmeyi düşünün. Bu, QCommission gibi karmaşık teşvik planlarını işleyebilen sağlam bir komisyon yazılımı gerektirecektir.

Bağlı olmayan çalışanlar

Recruiter’a göre, iki tür bağlantısız çalışan vardır. Pasif olanlar ve aktif olarak bağlantısız olanlar var. İlki, işlerine olan tutkularını değil zamanlarını harcayacak, ikincisi ise akranlarını caydırmak amacıyla hayal kırıklıklarını açıkça ifade edecek.

Satış gücünüz arasında bu tür karakterlerin yükselişi, şirketinizin başarısı için gerçek bir tehdittir. Bu tür çalışanları tamamen ortadan kaldırmak zor olsa da, çalışanlarınızın çoğunu hedeflerine ulaşmak için meşgul ve motive eden teşvik edici stratejiler oluşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.