Tuesday, January 25th, 2022

RAID Veri Kurtarma Nedir ve Neden Uzmanlardan Yardım Alınır?

Dijital dünyada mevcut olan en iyi türde depolama cihazlarıyla bile, herhangi bir zamanda bir veri kaybı sorunuyla karşılaşılabilir. Veri kaybı, çeşitli organizasyon ve iş sorunlarına yol açabileceğinden büyük bir sorun olabilir. Ancak veriler cihazın hafızasına yazılmışsa, çeşitli veri kurtarma araçları ve teknikleri kullanılarak kurtarılabilir. Veri kurtarma araçları veya yazılımı, verileri en doğru haliyle geri almanıza yardımcı olabilir, ancak kurtarma işleminin başarısı aynı zamanda büyük ölçüde hasarın türüne ve sistemin yapısına da bağlıdır.

Veri kaybının nedenleri

İstenmeyen veri kaybının aşağıdaki gibi çeşitli nedenleri olabilir:

  • Klasörlerin ve dosyaların silinmesi.

  • Depolama hatası

  • Cihazın mantıksal sistemi bozuluyor

  • Dosya sistemi yanlışlıkla biçimlendirilirse vb.

Çeşitli veri depolama aygıtlarından çok yüksek kapasiteli ancak kırılgan depolama aygıtı RAID’dir. RAID’de veri kaybetmek, hem ev hem de kurumsal kullanıcılar için her zaman en güvenilir seçenek olmayabileceğinden, bugünlerde en büyük sorunlardan biridir. Verilerin mükemmel bir şekilde kurtarılması için, en iyi raid kurtarma hizmetlerinden yardım alınmalıdır.

Raid veri kurtarma nedir?

RAID veya yedekli bağımsız disk dizisi, günlük olarak büyük miktarda veri depolayabilen bir tür depolama aygıtıdır. RAID sistemi başarısız olursa, büyük miktarda veri kaybolabilir ve bunun için yalnızca Raid veri kurtarma yazılımı kullanılır. Kurtarma işlemi, manuel ve otomatik prosedürlerin bir karışımıdır. Bu teknikler hem yazılım hem de donanım tabanlı RAID mimarilerinde kullanılır. Verilerin kurtarılması, herhangi bir RAID seviyesinden (0, 1, 2, 3, vb.) yapılabilir. İşlem, RAID düzeyinin tanınmasıyla başladığı ve ardından depolama dizilerini ilk yapılandırmasına göre yeniden yapılandırmaya geçtiği için karmaşık olabilir.

Bir RAID sisteminden veri kaybının nedenleri şunlardır:

  • Arızalı ve hatalı kontrolörler

  • Arızalı sabit diskler

  • verilerin üzerine yazma

  • Diskler yeniden biçimlendiriliyor

  • bozuk yazılım

Neden profesyonel yardım almalısınız?

Bir RAID sistemindeki ani veri kaybı ile ilk önce düşünülmesi gereken şey, hemen bir veri kurtarma firmasına danışmaktır. Daha önce de belirtildiği gibi, RAID karmaşık bir sistemdir ve kurtarma işlemini yalnızca profesyonellere bırakmak daha iyidir, aksi takdirde kalıcı veri kaybıyla karşılaşmanız gerekebilir.

Raid kurtarma işlemini yapan bu profesyonel, daha büyük hasarlardan kaçınmak için belirli bir düzeni takip eder. İlk adım, tüm sürücüleri temizleyerek ve ardından sabitleyerek mükemmel şekilde çalıştığından emin olmayı içerir. Bundan sonra, tüm sürücüler, üzerine başka hiçbir veri yazılmayacak şekilde klonlanır. Şimdi, bu klonlar kurtarma işleminde kullanılıyor ve orijinaller üzerinde oynanmıyor. Bundan sonra klonlanmış sürücüler açıklanır, bu tüm dağınık verileri tek bir konuma getirir. Bundan sonra genel veri kurtarma işlemini başlatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir