Tuesday, January 25th, 2022

RAID Veri Kurtarma – Nasıl Çalışır?

RAID veri kurtarma, muhtemelen herhangi bir veri kurtarma firmasının gerçekleştirebileceği en karmaşık süreçlerden biridir. Çoğu zaman, sorunlar, sürücüleri kurtarma için göndermeden önce müşterinin eylemleriyle daha da artar. Birçok kullanıcı, verileri kendilerinin kurtarmaya veya çeşitli sistem yardımcı programları aracılığıyla diziyi onarmaya çalışmanın önemli olduğunu düşünür ve veriler kritik değilse, bu iyi olabilir. Ancak, önemli veri kaybıyla sonuçlanan bir RAID hatası yaşadığınızda, çoğu zaman, bu veriler kurtarılmazsa birinin işinin tehlikede olduğunu deneyimledik. Bu makalenin bir RAID hatası durumunda sağlayabileceği en büyük tavsiye: YALNIZCA BIRAKIN.

BT uzmanları, feci bir sistem arızası meydana geldiğinde üzerlerinde çok fazla baskı olur. Tüm sistemlerin çalışır durumda olduğundan emin olmak onların işidir. Çoğu zaman, panikle, sorunu gidermek için sorun giderme işlemleri başlatılır. Çoğu zaman bu işlemler yalnızca kötü bir durumu daha da kötüleştirir ve çoğu durumda verileri kurtarılamaz hale getirebilir. Ortalama bir kurumsal ortamda bu verilerin nelerden oluşabileceğini aklımızda tutalım. Muhtemelen yüz binlerce dolara mal olan emek ve yaratma kaynaklarıyla uğraşıyorsunuz. Verilerin çoğu muhtemelen kopyalanamaz. Tek başına entelektüel değer milyonlarca dolar olabilir. Şirket yöneticileri, hatanın nasıl oluştuğunu veya sunucunun çökmesine neden olan inanılmaz olaylar dizisini gerçekten duymayı umursamıyor. Onlara ne olduğunu açıklamaya çalışırken teknik jargonu duymak umurlarında değil ve bunun senin hatan olmadığını anladıklarını umarlar. Sadece bir şeyi bilmek istiyorlar…”Bu veriler neden yedeklenmedi ve nasıl geri alabiliriz?”

Kendi başınıza risk almak yerine, bir veri kurtarma uzmanı arayın. RAID veri kurtarma pahalı olabilir, ancak çoğu durumda kaybolan verileri yeniden oluşturmaya çalışmaktan çok daha az maliyetlidir. Herhangi bir kurtarma işi yapmak söz konusu olduğunda, çoğu veri kurtarma uzmanının izlediği bir dizi prosedür vardır. Bir RAID kurtarma işlemi yapılırken bu prosedürler izlenir ve genişletilir. Herhangi bir RAID kurtarma işleminin ilk adımı, tüm sürücülerin çalışır durumda olduğundan emin olmaktır. Kurtarma işlemini düzgün bir şekilde tamamlamak için tüm sürücülerin tamamen işlevsel olması önemlidir (bu özellikle RAID 0 için geçerlidir). Bu, fiziksel olarak hasar görmüş sürücülerin tekrar normal şekilde çalışabilmeleri için gerekli onarımları yapmak için temiz odaya alınmasını içerebilir. Bu tamamlandığında bir sonraki adım, her sürücünün sektör sektör klonlarını eksiksiz yapmaktır. Bu “Ghosting” değil, kurtarma teknisyeninin bozuk sektörler üzerinde çalışmasına ve sürücünün nasıl çalıştığı üzerinde tam kontrole sahip olmasına izin veren çok düşük seviyeli bir işlemdir. Klonlama işlemi sırasında, gönderdiğiniz orijinal kaynak sürücü, sürücüye hiçbir veri yazılamaması için genellikle “yazma koruması” moduna alınır. Bu, orijinal kaynak verilerin hiçbir şekilde değiştirilmemesini sağlar.

Klonlama işlemi tamamlandıktan sonra, gönderdiğiniz orijinal sürücüler bir kenara alınır ve artık dokunulmaz. Gerçek kurtarma işlemi klonlanmış kopyalar üzerinde gerçekleştirilir, bu nedenle kurtarma sırasında yapılan hiçbir şey durumu daha da kötüleştiremez. Sürücüler klonlandıktan sonra, bir öykünücüye yüklenecek ve soyulacaktır. Çıkarma, bir yapbozun dağınık parçalarını alıp düzgünce bir araya getirmek gibidir. Basitçe ifade etmek gerekirse, soyma, diziyi oluşturan birden çok sürücü arasında dağılmış verileri alıp tek bir hedef sürücüye yerleştirmektir. Oradan, “normal” bir kurtarma olarak kabul ettiğimiz şeyi tamamlayabileceğimiz tek bir sürücümüz var. Bu işlemi multi-terrabyte seviyesinde bile tamamlayabiliriz. Şeritteki hasar çok ciddi değilse, çoğu durumda dizin yapısının ve ilgili tüm verilerin tam olarak yeniden oluşturulması tamamlanabilir.

Daha önce de belirtildiği gibi, RAID veri kurtarma pahalı olabilir. İletişim kurduğunuz şirkete bağlı olarak fiyatlar önemli ölçüde değişebilir. Tipik olarak bir RAID kurtarma, sürücü başına 800 ila 3.000 ABD Doları arasında fiyatlandırılabilir. RAID türü, dosya sistemi, toplam boyut, arıza durumu vb. gibi bir dizi faktör maliyeti etkiler. Veriler kurtarılamazsa çoğu kez deneme ücretleri ve değerlendirme ücretleri alınır. Bu, tek bir RAID kurtarma işlemini gerçekleştirmek için gereken zaman ve kaynak miktarı nedeniyle anlaşılabilir. Ancak çoğu durumda verilerin kurtarılmasıyla ilgili maliyetler, verilerin toplam değerinin %1’i bile değildir. Bu makaleyi okuyorsanız ve bir RAID hatası yaşamadıysanız, ne bekliyorsunuz? ŞİMDİ verilerinizi yedekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir