Tuesday, January 25th, 2022

RAID Veri Kurtarma Kılavuzu ve İpuçları

RAID sürücünüz arızalandıysa, sürücüdeki verileri kurtarmak için iyi bir yöntem seçmeniz gerekir. Tipik olarak RAID yapılandırmaları, aygıtın kapasitesi ve performansı arasında bir denge sağlayacak şekilde yapılır. Bu nedenle, RAID sürücüleri eşlik bilgilerini korumak için ekstra diske ihtiyaç duyar. Aşağıda, sürücüdeki verileri kurtarmanıza ve RAID’i yeniden yapılandırmanıza yardımcı olabilecek bazı ipuçları verilmiştir.

1. Alıntıyı Analiz Edin

Öncelikle durumu analiz etmeniz ve RAID yapılandırmalarını incelemeniz gerekiyor. Bu süreçte, verilerinizin hangi kısmına erişilemez olduğunu bulmaya çalıştığınızdan emin olun. RAID kartını da kontrol edin. Ayrıca, RAID’deki sorunlu diskleri kontrol etmek için Drive Monitor’ü kullanabilirsiniz.

2. Fabrika El Kitabını gözden geçirin

Arızalı bir RAID sürücüsünden veri kurtarmak için fabrika kılavuzunu da okuduğunuzdan emin olun. Bu, kartın teknik yönleri ve kart yapılandırması için ihtiyaç duyduğunuz bilgiler hakkında daha iyi bir fikir edinmenize yardımcı olacaktır.

3. Yedeklemeyi Kontrol Edin

Kaybettiğiniz dosyaların yedeğine erişip erişemeyeceğinizi öğrenin. Herhangi bir yedekleme yoksa, bir RAID veri kurtarma servisine başvurmak isteyebilirsiniz. Bu arada, sürücüye daha fazla veri yazmak istemezsiniz.

4. Raid Kartını ve Anakartı Kontrol Edin

Bazen RAID sürücüleri sorunsuzdur ve sorun başka bir yerdedir. Örneğin, sorun RAID kartında veya anakartta olabilir. Doğrulama için cihazları değiştirilmek üzere üreticilere gönderebilirsiniz. Öte yandan, RAID kartı sürücüleri algılayabiliyorsa, RAID yapılandırmasının iyi olma ihtimali vardır.

5. Yeniden İnşa Sürecini Denemeyin

RAID sürücüleri okumazsa, yeniden oluşturma işlemini düşünebilirsiniz. Ancak, şansın girişimin verimli olmayacağı yönünde. Daha fazla hasara neden olabilecek herhangi bir yapılandırma girişiminde bulunmaktan kaçınmak daha iyidir. Yedeklemeyi aynı diske geri yüklemediğinizden emin olun.

6. Raid Yapılandırmasını Karıştırmayın

Ofset, şerit, eşlik veya döndürme yapılandırmalarını içeren RAID’i tahmin etmek iyi bir fikir değildir. Bir şeyi karıştırırsanız, verilerinizi kurtarmayı daha da zor bulabilirsiniz.

7. Bir Uzmanla İletişime Geçin

Verilerinizi geri almak için iyi bir veri kurtarma uygulaması kullanabilseniz de, birkaç nedenden dolayı önerilmez. Uzmanlarla iletişime geçerek verilerinizin kaybolmadığından veya dışarıda bırakılmadığından emin olabilirsiniz.

RAID sürücüleriniz varsa, sürücüleri düzenli olarak izlediğinizden emin olun. Veri bakımı ile her bir sürücünün nasıl çalıştığını ve herhangi birinin arızalı olup olmadığını takip edebilirsiniz. Ayrıca, güvenli tarafta olmak için dosyalarınızın bir yedeğini oluşturmanız gerekir.

Bu nedenle, Yukarıda verilen ipuçlarını takip ederseniz, güvenli veri kurtarma sağlayabilirsiniz. Herhangi bir şüphe durumunda, bir profesyonelle temasa geçmek her zaman harika bir fikirdir. Verilerinizi birkaç gün içinde kurtarmanıza yardımcı olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir