Friday, January 28th, 2022

RAID 5 Biriminin Veri Kurtarma Zorluğu

Günümüz dünyasında bilgisayarlar, ister Fortune 500, ister büyük şirketler, hatta küçük ve orta ölçekli işletmeler olsun, herhangi bir işletmenin ayrılmaz bir parçasıdır. Her işletme, günlük faaliyetlerini gerçekleştirmek için bilgisayarlara ve dizüstü bilgisayarlara o kadar bağımlıdır ki, bilgisayara bu bağımlılık onların dijital bilgilerini yani verileri o kadar önemli hale getirir ki, hiç kimse onu kaybetmeyi düşünemez. Bu nedenle, herhangi bir felaket durumunda kullanılabilecek yedeklerin alınması ve yerinde bir felaket kurtarma planının olması gerekir.

Herhangi bir felakette herhangi bir veri kaybını başarılı bir şekilde kurtarmanıza yardımcı olacak piyasada seçim yapabileceğiniz birçok teknoloji bulunmaktadır. Felaketle mücadele planlarından biri, RAID 5’e (Yedekli Ucuz Diskler Dizisi) sahip olmaktır. RAID 5, donanım veya yazılım tabanlı olabilir. RAID 5 birimini oluşturmak için aynı kapasitede en az üç sabit sürücünüz olması gerekir.

RAID 5 birimine sahip olmanın avantajları, hata toleransı ve okuma-yazma verimliliğidir. Burada, örneğin RAID 5 Birimi üzerine 12 MB dosya yazılması gerekiyor, 6 MB + 6 MB herhangi iki sabit diske aynı anda yazılacak ve 6 MB ek eşlik bilgisi üçüncü sabit sürücüye yazılacak. Açıkça yukarıda açıklandığı gibi dezavantaj, tam olarak %33.333 oranında veri depolama kapasitesinin azalmasıdır.

Hataya dayanıklı, yalnızca bir sürücü arızalandığında olur, ancak RAID 5 biriminden birden fazla sürücü arızalanırsa, başınız büyük belada demektir. RAID 5, tüm dosyalarınızı farklı disklerde eşit parçalar halinde depolar, bu da birden fazla sürücünün arızalanması veya bozuk sektörlerin oluşması durumunda kurtarmayı çok zorlaştırır. Yazılım tabanlı kurtarma, yalnızca arızalı sabit sürücüleriniz temel disk komutlarına yanıt verdiğinde mümkündür. Kurye ile herhangi bir veri kurtarma hizmetleri şirketine göndermeniz durumunda, sürücünüzün görüntülerini oluşturmanız ve bunları diziliş sırasına göre düzgün bir şekilde etiketlemeniz şiddetle tavsiye edilir. Bu şekilde, taşıma sırasında orijinal sürücülerinizi kaybetmeniz durumunda verilerinizin güvende olduğundan emin olabilirsiniz.

Verileri kendiniz kurtarmaya karar verirseniz, SAS sürücünüz için aptal SCSI denetleyicisine sahip olmanız gerekir, böylece görüntülerini oluşturmak için her diskinizi birer birer bağlayabilirsiniz. Görüntüler hazır olduğunda, görüntü dosyalarını kullanma seçeneğine sahip olan ve böylece RAID birimini bunun dışında yeniden yapılandıran herhangi bir RAID kurtarma yazılımı satın alabilirsiniz. Burada başlangıç ​​sektörü, sürücü sırası, blok boyutu ve dönüş yönü gibi birçok parametre belirlemeniz gerekir.

Verilerinize önem veriyorsanız ve sizin için herhangi bir önemi varsa, RAID 5 biriminin veri kurtarma işlemi çok zor olduğundan ve RAID 5 Kurtarma konusunda uzmanlık gerektirdiğinden “KENDİMİ YAPIN” yaklaşımını benimsemeyin ve hemen profesyonel yardım isteyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.