Tuesday, January 25th, 2022

QuickBook Muhasebe Yazılımının Kısa Tarihi

Yıllar geçtikçe QuickBook yazılımı, çevrimiçi muhasebe yazılımıyla hemen hemen eş anlamlı hale geldi. İlk olarak 1980’lerin başında piyasaya sürülen bu yazılım, küçük işletme sahipleri ve muhasebeciler arasında son derece popüler hale geldi.

QuickBooks, Intuit’in kurucuları Scott Cook ve Tom Proulx tarafından, Quicken’ın kaçak başarısından kısa bir süre sonra piyasaya sürüldü. O zamanki yeni program, başlangıçta, muhasebe deneyimi çok az olan küçük işletme sahiplerine bir muhasebe sistemi sunmak için tasarlandı.

Yayınlanmasından kısa bir süre sonra QuickBooks, küçük işletmeler için muhasebe yazılımı pazarının yaklaşık %80’ini ele geçirdi. Şirket, bu son derece rekabetçi pazarda en büyük pazar payına sahip olmanın keyfini sürüyor.

Muhasebe meslek mensupları başlangıçta programın ilk sürümlerinden memnun olmadıklarından, Intuit sonunda çift girişli muhasebe işlevleri, tam denetim izi yetenekleri ve muhasebe meslek mensuplarının gerekli gördüğü bir dizi başka gereklilik sağlayarak bu boşluğu doldurdu. Böylece, 2000 yılından itibaren Intuit, yazılımın hem Temel hem de Pro sürümünü sundu.

Daha sonra, 2003 yılında şirket, QuickBook’un bir dizi farklı sektöre özgü sürümlerini sunmaya başladı. Bu sürümler, sektöre özel raporları ve iş akışı süreçlerini içeriyordu. Intuit programları, yazılımın tasarlandığı çeşitli işlemlerle ilişkili tüm terminolojiyi içeriyordu.

Dolayısıyla, yüzyılın başında, yalnızca profesyonel muhasebe firmaları – farklı küçük işletmelerde birden fazla müşteriye hizmet verenler – uygun yazılıma sahip olmakla kalmadı, aynı zamanda müteahhitler, perakendeciler, üreticiler, kar amacı gütmeyen şirketler, profesyonel hizmet firmaları için de mevcuttu. , ve toptancılar.

QuickBooks çok başarılı olduğu için, orta ölçekli işletmelere yönelik bir ürün Mayıs 2002’de piyasaya sürüldü.

Mart 2008 itibariyle şirket, işletme muhasebesi kategorisinde satılan perakende birimlerinin %94,2’sini kontrol etmektedir. Şu anda 50.000’den fazla bağımsız iş danışmanı, CPA ve muhasebeci QuickBooks ProAdvisor programının üyeleridir.

Ürünler gelişmeye devam etti. QuickBooks artık elektronik ödeme işlevleri, uzaktan dış kaynak kullanımı ve bordro yardımı, uzaktan erişim yetenekleri, haritalama özellikleri, pazarlama seçenekleri, çevrimiçi bankacılık ve mutabakatın yanı sıra geliştirilmiş e-posta işlevselliğini içeriyor.

2008 yılına kadar yazılımla Excel elektronik tablolarını içe aktarabilirsiniz.

Şu anda QuickBooks’un Mozilla Firefox, Internet Explorer ve Mac için Safari tarafından desteklenen çevrimiçi sürümleri mevcuttur. Ayrıca web uygulamaları kullanılarak BlackBerrys, iPhone’lar ve Android’ler aracılığıyla da erişilebilir. Ancak çevrimiçi sürümler, masaüstü sürümlerinin sunduğu tüm özellikleri sunmaz. Ve çevrimiçi özelliklerin birçoğu, masaüstü sürümlerinde çalıştıklarından farklı şekilde çalışır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir