Tuesday, January 25th, 2022

Portföy Yönetim Yazılımının Faydaları

Küçük kişisel yatırımlar ve hane bütçeleri söz konusu olduğunda, çoğu insan, mali durumlarını izlemek ve yönetmek için Microsoft Excel, Google E-Tablolar veya başka bir basit elektronik tablo aracı gibi programları kullanmakta sorun yaşamaz. Bu araçlar aynı zamanda finans uzmanları için de faydalı olabilir, ancak genellikle bir zaman gelir, özellikle müşteri listeleri büyüdükçe, basit elektronik tablolar ve ücretsiz veritabanı yazılımı buna ayak uyduramaz. Kurumsal hesapları yönetmek ve birden fazla IRA, 401(k)s, açık deniz varlıkları, yapılandırılmış ödemeler, hisse senedi, tahviller ve aracılık ticaret hesaplarına sahip düzinelerce müşteriyi izlemek söz konusu olduğunda, bu araçlar genellikle yetersizdir. Bu noktada çoğu finans uzmanı gelişmiş portföy yönetimi yazılımına yöneliyor.

Bu sofistike programlar, kurumsal bir emeklilik yönetimi çözümünden kapsamlı bir hedge fon sistemine kadar her şey olarak kullanılabilir. Simülasyonlar ve gelişmiş trend projeksiyonları dahil olmak üzere çeşitli pazarların gerçek zamanlı analizinin yanı sıra her bir gelir akışı ve varlık sınıfı hakkında derinlemesine istatistikler ve raporlama sağlarlar. Bu, yüksek net değere sahip müşterilerle veya büyük, çok çeşitli kurumsal hesaplarla uğraşırken anahtar hale gelir. Fon yöneticileri ayrıca, bu fonları oluşturan (genellikle değişken) yüksek riskli yatırımları yakından takip etmelerini ve izlemelerini sağlayan kapsamlı hedge fon sistemleri oluşturmak için bunlara güvenir. Bu programlar aynı zamanda çok çeşitli portföylere sahip olanlar tarafından bir varlık yönetimi yazılımı çözümü olarak da sıklıkla kullanılır. Kişisel veya kurumsal servet büyüdükçe, genellikle yatırımcıların servetlerini mümkün olduğu kadar çok varlık sınıfı üzerinden çeşitlendirmeleri gerekir. İyi bir portföy yönetimi yazılımı, bir zamanlar dolup taşan bir girişimi oldukça basit hale getirir.

Portföy Yönetim Yazılımı Seçme

Temel elektronik tablolardan daha sağlam varlık yönetimi yazılımına geçme zamanı geldiğinde, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey var. İlk olarak, bir şirket için mi, bireysel müşteriler için vaka bazında mı yoksa sadece kendi kişisel geliriniz ve gelir akışlarınız için mi finansman sağlıyorsunuz?

Bir şirketle çalışıyorsanız, halihazırda mevcut olan diğer sistemlerle çalışan bir gereksinim seçtiğinizden ve denetim ve düzenleyici gereksinimlerinizi karşıladığından emin olun. Farklı endüstrilerin farklı standartları vardır, bu nedenle bu, kendi alanınız hakkında araştırmanız gereken bir şey olacaktır. Bu durumda, kuruluşunuzun ilgili üyeleri, özellikle de gizlilik ve güvenliğin yanı sıra mevzuata uygunluk ve raporlama standartlarından sorumlu olanlar tarafından yoğun bir şekilde incelenmiş bir şey isteyeceksiniz.

Bağımsız bir finans uzmanıysanız, bir riskten korunma fonu sistemi veya başka bir portföy yönetim sistemi arayan bir kurumsal finans yöneticisi ile aynı endişelere ve müşteri hesaplarını ayrı ve güvenli tutmak gibi birkaç ek kaygıya sahipsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir