Tuesday, January 25th, 2022

NAND ve NOR Flash Bellek için Veri Kurtarma

NAND veya NOR Flash Bellek: Flash bellek, elektriksel olarak silme ve yeniden programlama teknolojisini içeren, kalıcı bir veri depolayan bellek yongasıdır. Uçucu olmayan bu yongalar, güç olmadığında bile veri depolayabilir ve hızlı okuma ve daha iyi kinetik şoka dayanıklılık özellikleriyle tanınır. NAND cihazlarına, kontrol, adresleme ve veri iletmek için aynı sekiz pin kullanılarak seri olarak erişilir. NAND flaş, 1989 yılında Toshiba tarafından tanıtıldı.

NAND ve NOR bellek yongaları farklı işlev görse de, veri depolama, silme ve yeniden programlamanın gerekli olduğu çeşitli elektronik cihazlarda hala yaygın olarak kullanılmaktadır. Her ikisi de DR tarafından icat edildi. Fujio Masuoka, Toshiba’daki iş yerinde, ana hedef, bit başına maliyeti azaltarak ve maksimum çip kapasitesini artırarak, sabit diskler ve kasetler gibi manyetik enerji altında çalışan eski depolama cihazlarını eski haline getirmekti.

Bu nedenle NAND flash, daha yüksek depolama kapasitesinin çok önemli olduğu MP3 oynatıcılarda, USB sürücülerinde ve dijital kameralarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak, cep PC’leri gibi bazı cihazlarda aynı anda her iki tür flash bellek kullanılarak bulunabilir. Bu bilgisayarlar tipik olarak bellek depolama için NAND ve işletim sistemini başlatmak için NOR kullanır.

Hatalı Bellek Sürücüleri ve Veri Kurtarma:

Veri kurtarma, hem NAND hem de NOR flash’tan veri kurtarmak için eşit derecede geçerli olan son derece uzmanlaşmış bir bilimdir. NOR nadiren kullanılmasına ve oldukça pahalı olmasına rağmen, NAND yığın depolama için yaygın olarak tercih edilir ve ince ve daha küçük cihazlar için büyük bir nimettir.

Kötü bellek depolaması kullanıldığında veri kaybı olasılığı yükselir: markasız USB sürücüler, markasız NAND gofret aygıtları, vb. Bu markasız bellek aygıtları ve yongaları genellikle program hatasına yol açan kendiliğinden yeniden başlatmalarda fark edilir. Arızalı bir RAM’in genellikle sürücünün yanlış bir yerine doğru verileri yazdığı ve sonunda bir veri arızası ve veri kaybı oluşturduğu fark edilir. Ayrıca, kusurlu bellek kullanmak, sabit sürücünüzün mantıksal kapasitesinin bozulmasına da neden olabilir ve en sonunda, en uç nokta olan önyüklenemeyen bir sistem veya aygıt olan aygıtınızı yok edebilir.

Veri kurtarma veya NAND veri kurtarma, kaybınızı en aza indirebilir ve makinenizi her türlü tedavi edilemez durumdan koruyabilir; Önemli verilerinizi depolamak için markasız USB sürücüleri, SD kartları, USB çubukları, CompactFlash kartları ve diğer isimsiz cihazları satın almaktan kaçınmanızı önemle tavsiye ederiz. NAND kurtarma mümkündür ancak çok karmaşıktır.

Veri Kurtarmadan Önce İlk Yardım:

Veri kaybı, USB sürücülerimizdeki virüs saldırıları nedeniyle veya bilgisayarlarımız fiziksel veya mantıksal olarak aşırı kullanıldığında sıklıkla karşılaştığımız yaygın bir sorundur. Bu veri bozulması sorunlarını gidermek için veri kurtarma, sizi ve verilerinizi herhangi bir kalıcı kayıp kabusundan kurtarabilecek tek çözümdür. Ancak uzmanlar, bir kullanıcı daha fazla veri kaybını önlemeye yardımcı olan güvenlik önlemlerini görmezden geldiğinde, veri kaybının genellikle karmaşık bir görev haline geldiğine inanıyor. Bu nedenle, veri kaybı durumunda bazı güvenlik önlemleri uygulanmalıdır.

  • Veri kaybı kabul edildiğinde, verileri saklamak için başka prosedürler yapılmamalıdır. Bu çok daha ciddi veri kaybına neden olabilir.
  • Yardım ve diğer çözüm önlemleri için uzmanlarla iletişime geçmek daha iyidir.
  • Scandisk gibi bir yazılım kullanmaktan tamamen kaçınılmalıdır.
  • İsimsiz veya markasız cihazlardan kaçının.
  • eBay satıcıları her zaman dürüst değildir eProvided (TM), müşteri verilerinin sahte NAND gofretlerde nerede saklandığını birçok kez öğrendi, 16 GB’lık bir SD kart satın aldığınızda, içinde 1 GB’lık NAND kartının kısa sürede hasar görmesine neden olabilir.

Sabit Diskler ve NAND Depolama için Veri Kurtarma:

Veri kurtarma süreçleri, en son teknolojilerle çeşitli teknikleri kapsar. İlk başta uzmanlar cihazdaki hatayı belirler ve bunları Tier 1 ve Tier 2 olarak sınıflandırır. Cihazınız Tier 1’e düşerse bu, cihazınızın mantıksal olarak hasar görmüş bir bileşenden muzdarip olduğu anlamına gelir ve veri kurtarma maliyetleri normalde Tier 2’ye kıyasla daha ucuzdur. Ancak, cihazınızda Tier 2 arızası varsa, cihazınız fiziksel olarak yaralanmışsa ve devre ve kurtarma uzmanlarına ihtiyaç duyan birçok dahili hasarlı devre olabilir; süreç normalde daha maliyetli olacaktır.

Katman 1 veya katman 2 belirlendikten sonra, cihazın bir görüntüsü kaydedilir ve bu görüntüler, herhangi bir kaza sonucu kaybı önlemek için ayrı bir sunucuya taşınır. Daha sonra görüntünün orijinal kopyası, cihazdaki arızaları onarmayı, doğrudan NAND gofretlerinden boşaltmayı, devreleri, kristalleri onarmayı vb. içerebilen çeşitli yardımcı programlar kullanılarak birinci derece veri kurtarmanın gerçekleştirildiği bir laboratuvara taşınır. cihazdaki mantıksal hasarı test etmeyi ve kurtarmayı içerir.

Birinci derece kurtarma başarısız olursa, görev ciddi olarak kabul edilir ve yazılım ve onaltılık formüllerin kritik kullanımları hakkında profesyonel bilgiye sahip üst düzey teknikler ve uzmanlar içeren ikinci derece kurtarma uygulanır. Bu yazılım yardımcı programları, sürücüyü yeniden oluşturmak ve diğer sürücü hatalarını işlemek için kullanılır.

Motor değişimleri, onarım kafaları veya temizleme çizikleri gibi fiziksel arızalarda, boyut ve koda göre farklı temizleme sıvıları ve diğer yedek parçalar mevcuttur. Her fiziksel ve mantıksal kurtarma girişiminden sonra, kurtarılan veriler, CD/DVD’ler, flash sürücüler ve sabit sürücüler gibi ek bir depolama aygıtına kopyalanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir