Tuesday, January 25th, 2022

Muhtemelen Parolanızı Değiştirmeniz Gerekiyor

olan bir makalede Şifreni değiştir başlığın bir parçası olarak, tartışacağım şey oldukça açık: bu doğru, Şifrenizi Değiştirin! Bu bir acı, bundan hoşlanmıyoruz ve çevrimiçi olarak doldurduğunuz çeşitli formlarla bazen her seferinde yeni şifreleri hatırlayamazsınız! Ancak bunların hepsi, bu kelimeleri okuyan herkesin her yıl birkaç kez şifrenizi değiştirmenizi hatırlatan en azından bir çeşit “gıdıklayıcı” olması için çok çok iyi nedenlerdir.

1. Parolanızı değiştirmek acı verici. Şifrenizi sık sık değiştirmezseniz, “kötü adamlar” onu bulacaktır. Ve size doğrudan bir şey söyleyebilir miyim, sizden çok kişisel bilgiler aldıklarında, bunun bir acı olduğunu düşünmeyecekler. Hiç. Bu yüzden kötü adamlar sisteminize girme şansı bulmadan şifrenizi değiştirin. (Ve siz bunu okurken bile denemediklerini düşünmeyin. Öyleler).

2. Şifrelerimizi değiştirmekten hoşlanmayız Elbette yaparız. Bu, bir acı olmakla birlikte gider. Tanımadığımız birinin bize “şifrenizi değiştirme” zamanının geldiğini hatırlatmasından hoşlanmayız. Evet, evet, evet, diyorsun. Bazen kendi güvenliğiniz için şifrenizi benden sonra tekrarlamanız gerekir.

3. Farklı formlar, farklı şifreler. Farklı çevrimiçi hesaplara erişmek için farklı şifreler tutmanın gerekliliği hakkında tüm gün tartışabilirsiniz. Bu hesaplar, kütüphaneden banka hesaplarına, amazon’dan paypal’a ve ebay’a kadar çeşitlilik gösterir. Bilgilendiriciden Finansa, aradaki hemen hemen her şeye kadar, insanlar sizden bazı bilgiler istiyor. Bazıları kısa bir şifre ve e-posta hesabınızı gerektirebilir. Banka gibi diğerleri, daha güçlü hesap ve şifre bilgileri gerektirir. Neyse ki, tüm şifreler veya hesaplar eşit olarak oluşturulmaz.

Ancak piyasada, büyüyen parola listenizi düzenlemenize yardımcı olacak, siyah şapka türlerinin parolanızı değiştirme zamanı gelmeden sizi bulamamasını sağlayacak gerçekten iyi, ucuz (ve ücretsiz) programlar var.

Bir sonraki yazımda, şifrelerinizi düzenlemenize yardımcı olacak araçları tartışacağım, böylece şifrenizi değiştirdiğinizde hepsi kaydedilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir