Friday, January 28th, 2022

MS Outlook’un Bozuk Çevrimdışı Depolama Tablosunu Kurtarın: OST Kurtarma Yazılımı

Bir Microsoft Exchange Server hesabı kullanıyorsanız, tüm e-posta mesajlarınız ve takvim, kişiler, görevler, notlar vb. gibi diğer posta kutusu öğeleriniz sunucuya teslim edilir ve sunucuya kaydedilir. Bu öğelerin yerel bir kopyası, bilgisayar sisteminizde OST (çevrimdışı depolama tablosu) olarak bilinen bir Outlook veri dosyasında saklanabilir. Kullanıcıların, Exchange Server’a bağlı olmadıklarında bile çevrimdışı çalışmasına veya posta kutusu verileriyle çalışmasına olanak tanıyan çevrimdışı bir Outlook veri dosyasıdır. Bu özellik nedeniyle dosyaya Çevrimdışı Outlook veri dosyası adı verilir. MS Exchange Sever bağlantısı kullanılabilir olduğunda, Exchange bilgisayarı ile otomatik olarak eşitlenir.

Çevrimdışı bir Outlook veri dosyası, Outlook kullanıcıları için faydalı bir dosya biçimi olarak kabul edilir; Öte yandan, bazı olumsuz yönleri de var. Bir PST dosyası gibi, bazı ciddi sorunlar yaratabilecek birkaç sınırlaması da vardır. Bir Outlook PST dosyasının bir boyut sınırlaması olduğu gibi, aynı şekilde çevrimdışı bir Outlook veri dosyasının da bir boyut sınırlaması sorunu vardır. Dosya boyut sınırını aşarsa, bozulabilir veya zarar görebilir. Yolsuzluğun tek nedeni bu değildir; aslında bozulmaya neden olabilecek çeşitli nedenler vardır, örneğin: virüs saldırıları, sabit disk arızası, MS Outlook’un beklenmedik şekilde iptali, ağ arızası, sistem güç kesintisi, senkronizasyon hatası vb.

Ana sorun bir OST dosyasının boyutunu aşmaksa, Exchange Sever posta kutusu klasörlerinizde bir senkronizasyon filtresi yapılandırılarak bu sorun çözülebilir. Bu manuel teknik, herhangi bir yan etkiye neden olmadan dosya boyutunu küçültmenize yardımcı olur. Bu tekniği gerçekleştirmek için aşağıdaki adımlar gereklidir:

 1. Küçültmek istediğiniz posta kutusu klasörüne sağ tıklayın > tıklamak Özellikler.
 2. NS Özellikler iletişim kutusu belirir. Tıklamak senkronizasyon sekme > Filtrele buton.
 3. NS Filtre iletişim kutusu belirir. Şimdi senkronizasyon standardını seçin (istediğiniz filtreleri ayarlayın).
 4. Tıklamak Tamam. Şimdi MS Outlook programınızı yeniden başlatın.

Çevrimdışı Outlook veri dosyalarınızda bozulma olduğundan şüpheleniyorsanız, SCANOST.EXE kullanarak bütünlük denetimi gerçekleştirebilirsiniz. Bu, SCANPST.EXE’ye çok benzer ve eylemleri SCANPST.EXE ile aynı şekilde gerçekleştirir. Bozuk OST dosyalarını taramak ve OST dosyalarındaki hataları belirlemek için kullanılır. Seçilen OST dosyası bozuk bulunursa, dosya yapısını otomatik olarak sıfırlar ve başlıkları yeniden oluşturur.

SCANOST.EXE, MS Office sürümünüze göre şu konumlarda bulunabilir:

 • 2010 için: C:Program DosyalarıMicrosoft OfficeOffice14
 • 2007 için: C:Program DosyalarıMicrosoft OfficeOffice12
 • 2003 için: C:Program DosyalarıOrtak DosyalarSistemMSMAPIscanost.exe
 • 2002/XP için: C:Program DosyalarıOrtak DosyalarSistemMAPIscanost.exe
 • 2000 için: C:Program FilesCommon FilesSystemMAPINTscanost.exe

Bu yardımcı programı kullanmadan önce, MS Outlook programınızın sisteminizde çalışmadığından emin olun, kapatılmalıdır. MS Outlook programınıza göre yukarıda gösterilen konuma gidin ve ardından aşağıda gösterilen adımları izleyin:

 1. seni bul SCANOST.EXE ve çift tıklayın.
 2. Ekranınızda Microsoft Outlook Gelen Kutusu Onarım Aracı penceresi görünür.
 3. Şimdi bozuk OST dosyasını içeren profili seçin.
 4. Uygun seçeneği seçin. Kutuyu kontrol et “Onarım Hataları” sorunları çözmek için.
 5. Tıklamak Taramayı Başlat Seçilen OST dosyasını taramaya başlamak için
 6. Dosya taranıp onarıldığında, OST’nin başarıyla onarıldığını söyleyen bir mesaj alırsınız.

Ne yazık ki, SCANOST.EXE bazen bozuk OST dosyalarını onaramayabilir. Böyle bir durumda, bozuk OST dosyanızı onarabilecek ve verilerinizi ondan kurtarabilecek üçüncü taraf OST Kurtarma yazılımına ihtiyacınız vardır. Bundan daha iyi bir seçeneğiniz olmadığı için kontrol etmelisiniz. Bozuk OST dosyalarını taramanıza yardımcı olur ve bunlardan kaynaklanan her türlü bozulmayı giderir. Genellikle, üçüncü taraf kurtarma araçları ücretsiz demo veya deneme sürümüyle birlikte sunulur. Tam sürümü satın almadan önce bunları kontrol edebilirsiniz. Demo veya deneme sürümü, kurtarılan verilerin önizlemesini görmenizi sağlar ve yazılımı incelemenize yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.