Friday, January 28th, 2022

Manchester’da Veri Kurtarma Hizmeti

Veri kurtarma:

Depolama aygıtında saklanan veriler her an kaybolabilir. İşletmelerin ve kullanıcıların zaman zaman yaşadığı temel sorun budur. Dijital veriler bugünün zamanında önemlidir. Bu, yasal ve finansal gibi birçok soruna yol açabilir. Dijital olarak saklanan veriler herhangi bir zamanda kurtarılabilir. Bu kayıp verileri kurtarma işlemine veri kurtarma denir. Bazı fiziksel veya mantıksal hasar nedeniyle verilere erişilemez.

Veri kurtarma işlemi sırasında kaybolan dosyalar taranır ve geri alınır. Veriler, dizüstü bilgisayarın depolama için dahili sürücüsü, yarıiletken sürücü, harici sabit disk sürücüsü, USB flash sürücü, hafıza kartları vb. gibi farklı depolama kaynaklarından kurtarılabilir.

Fiziksel ve Mantıksal hatalar:

mantıksal hatalar: Mantıksal bir hatada, sürücünün biçimlendirilmesi, verilerin silinmesi, birim silinmesi nedeniyle veriler yanlışlıkla kaybolur, sürücü bozulabilir, işletim sisteminin yeniden yüklenmesi, önyükleme hatası vb.

Fiziksel arızalar: Bağlantı sorunları, depolama için fiziksel alan, herhangi bir bileşenin hasarı, herhangi bir elektronik ekipmanın arızası nedeniyle kaybolan veriler fiziksel hasara girer.

Veriler Nasıl Kaybedilir?

Depolama konumundan silerseniz veriler kaybolamaz. Silindikten sonra, pencerelerde bulunan geri dönüşüm kutusuna veya Mac OS’nin çöp kutusuna taşınırlar. Silinen dosyalar geri dönüşüm kutusundan ve çöp kutusundan geri yüklenebilir. Orijinal konumlarına geri taşınırlar. Çöp kutusundan veya geri dönüşüm kutularından veriler silindikten sonra bile silinmezler. Sürücüde hala var olduklarından, bazı kurtarma yazılımlarını kullanarak bunları kolayca kurtarabilirsiniz. Mantıksal olarak kaybolan veriler de aynı şekilde kurtarılabilir.

Veri Kurtarma Nasıl Mümkün Olabilir?

Biçimlendirme sırasında, hesaplama hızını artırmak için işletim sistemi tüm dosya referanslarını sildi. Yani, biçimlendirme sırasında dosyaların referansı temizlenir, ancak dosyalar sürücüde hala bulunur. Dosyalar tamamen kaybolmaz. Herhangi bir dosyanın üzerine yazılırsa, orijinal dosyayı almak karmaşıktır. Üzerine yazma, dosyaları siler, ancak birçok bilgi işlem kaynağı ve zaman gerektirir, bu nedenle işletim sistemi üzerine yazmamayı tercih eder. Bu nedenle, erişilemez ve veri kurtarma yazılımı tarafından alınabilir.

Veri Kurtarmanın Sınırlamaları:

Verileri kurtarmak genellikle kolaydır, ancak bazen aşağıdaki gibi bazı durumlarda zor olabilir:

  • Biçimlendirme sırasında üzerine yazılırsa verileri kurtarmak zordur.

  • Veriler kötü bir şekilde bozulmuşsa.

  • Kayıp veriler kusurlu bir sektörde mevcutsa.

Çözüm:

Değerli kayıp veriler hemen geri yüklenebilir. Dosyaların istenmeden silinmesi, sisteme virüs saldırısı, yazılımın çökmesi, fiziksel hasar vb. birçok beklenmedik senaryo, dosyaların kaybolmasına neden olabilir. Bunun üstesinden gelmek için zaman zaman veri yedeğini alın. Kendinizi yeterli görmüyorsanız, her zaman Veri Kliniğine başvurabilirsiniz. Herhangi bir dijital veri alınacaksa, Data Clinic Londra’da ziyaret edilmesi gereken uzmandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.