Tuesday, January 25th, 2022

LINUX Veri Kurtarma Sonrası Fsck Hatası

Bir LINUX sisteminde, dosya sistemindeki herhangi bir bozulma veya hasar, fsck yardımcı programının çalıştırılmasıyla ele alınır. Yardımcı program bozuk dosya sistemini onarsa da, bazı durumlarda, özellikle garip bir kapatmadan sonra, fsck’i çalıştırmak, veri kaybı veya sabit diskin erişilememesi gibi daha feci senaryolara yol açar. Bazen durum o kadar kötüdür ki, kaybolan veya erişilemeyen verileri geçerli yedeklemeden veya herhangi bir LINUX veri kurtarma yazılımı aracılığıyla kurtarmanız gerekir.

Sorun:

Bir LINUX işletim sistemi üzerinde çalışırken, herhangi bir dosya sisteminde bozulma veya hasar meydana gelirse, hatayı kontrol etmek ve düzeltmek için fsck yardımcı programı kullanılır. Ancak, bazen fsck başarısız olur ve hata mesajlarını yanıp söner. Etkilenen sürücü veya birim erişilemez durumda kalır ve ekranda yanıp sönmeye devam eden hata mesajları aşağıdaki gibi olabilir:

“OKUYAMAZ: DİSK BLOK blok numarası: G/Ç HATASI”

‘fsck’ hakkında kısa bir bilgi:

fsck, LINUX işletim sistemiyle birlikte gelen ve dosya sisteminin tutarlı olup olmadığını kontrol etmeye yönelik bir sistem yardımcı programıdır. Yardımcı program, hasarlı veya bozuk dosya sistemini bile onarabilir. Ayrıca, etkileşimli olarak hasarlı dosya sistemini belirli bir şekilde düzeltmek için seçenekler sunar veya herhangi bir kullanıcı müdahalesi olmadan belirli sorunları otomatik olarak düzeltir. Genellikle fsck, sistem yöneticisi tarafından çalıştırılır, çünkü fsck tarafından onarım işlemi bazen ciddi veri kaybına ve bozulmasına neden olabilir.

Böyle bir sorunun arkasındaki olası nedenler:

Nedeni, ani bir elektrik kesintisinden veya sistematik olmayan bir sistemin kapanmasına yol açan elektrik güç dalgalanmasından herhangi bir şey olabilir.

Çözünürlük:

Hatayı başarılı bir şekilde çözmenin en olası yolu, LINUX sistemini biçimlendirmek ve işletim sisteminin yeni bir kurulumunu yapmaktır. Ancak, yalnızca hatayı çözmekten daha fazla değer taşıyan sorunlu dosya sistemiyle ilgili sürücüdeki verilerdir. Bu nedenle, erişilemeyen verileri sürücüden veya birimden kurtarmak için herhangi bir yardım almanız gerekir. Fsck hata kurtarma yazılım.

Linux veri kurtarma yazılımı, herhangi bir LINUX tabanlı sürücü veya birimden bozuk, hasarlı, silinmiş veya erişilemeyen verileri kurtarmak için tasarlanmış gelişmiş yardımcı programlardır. Yazılım, etkileşimli GUI ile geliştirilmiştir ve LINUX OS’nin şu anda mevcut olan tüm çeşitleriyle uyumludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir