Tuesday, January 25th, 2022

Konferans Odası Planlama Yazılımı COVID-19 Dönemi Sonrası Neden Önemli?

COVID karantinalarından sonra işe dönüş asla eskisi gibi olmayacak. Şirketler ve kuruluşlar işyerlerini çalışanlarına, müşterilerine ve müşterilerine açarken, yönetimin sağlık güvenliği ve standartları konusunda net yönergeleri ve protokolleri olmalıdır.

Teknoloji, işyerinde optimum sağlık güvenliği uygulamalarının elde edilmesinde önemli bir rol oynar. Masa ve konferans odası planlama yazılımı, bir kuruluşun kullanışlı ve güvenilir rezervasyon sistemi sağlayarak işe dönüş planını yeterli şekilde planlamasına olanak tanır.

Konferans Odası Rezervasyon Yazılımını Basitleştirin

Akıllı toplam alan yönetimi iş çözümleri sağlamada lider olan DeskFlex konferans planlama odaları yazılımı, şirketlerin alan kullanımını ve yönetimini basitleştirmelerini sağlar. DeskFlex, çevrimiçi rezervasyon yazılımını kullanarak ofis alanlarının, toplantı odalarının, konferans odalarının, tesislerin ve kaynakların yönetiminde modern bir yöntem sunar.

DeskFlex, çalışanların mobil uygulamayı, web tarayıcısını veya şirketin intranet sistemlerini kullanarak rezervasyon yapabilmeleri için mevcut şirket ağlarıyla sorunsuz bir şekilde entegre olur. DeskFlex, toplantı odası rezervasyon sistemlerini organizasyonun önceden belirlenmiş ihtiyaçlarına göre özelleştirir.

COVID-19 Dönemi Sonrası Toplam Ofis Alanı Yönetimi

COVID-19 sonrası dönemde, şirketlerin iş yeri dinamiklerini nasıl yeniden tasarlayacakları konusunda somut bir planı olmalıdır. COVID uyumluluğu ofiste. Yönetim, çalışanlara güvenli bir çalışma ortamı sağlamak, fiziksel mesafeyi korumak, çalışan etkileşimlerini en aza indirmek, olası kontaminasyonu önlemek ve bir salgın durumunda somut adımlar planlamak için çaba göstermelidir.

DeskFlex konferans odası planlama yazılımı, mevcut alanların müsaitlik durumunu gösteren gerçek zamanlı bir rezervasyon sistemi kullanarak toplantı rezervasyonu yapmanızı sağlar. Kullanıcılar, konferans odası rezervasyonu yaparken, konferansta ihtiyaç duydukları TV ekranları, projektörler, telefon üniteleri ve dizüstü bilgisayarlar gibi gerekli ekipmanları da talep edebilirler. Kapsamlı bir konferans odası yöneticisi ve kaynak planlama sistemidir.

DeskFlex oda rezervasyon yazılımı, çalışanların diğer ekiplerle işbirliğine hızlı bir şekilde erişmelerini sağlar. Yöneticiler ve kullanıcılar, bu rezervasyonlar sırasında belirli tarih ve saatlerde ofise kimlerin geldiğini ve hangi ofis alanlarını işgal ettiğini görebilir.

Analizler ve raporlar, gün, hafta ve ay boyunca ofis alanı kullanımına ilişkin genel veriler hakkında yöneticiyi bilgilendirecektir. Sistem, yapılan rezervasyonlar, iptaller, değişiklikler ve bu alanlara giriş yapan belirli kullanıcılar hakkında raporlar üretecektir.

Ofis Alanlarını Geri Dönen Çalışanları Barındıracak Şekilde Yeniden Tasarlamak

Yönetim, fiziksel mesafeyi korumayı, ofis temizliğini ve geri dönen çalışanları herhangi bir COVID enfeksiyonu belirtisi için izlemeyi vurgulamalıdır.

DeskFlex konferans odası planlama yazılımı sistemini Sosyal Mesafeyi, termal tarayıcıyı, maske algılamayı, kullanımlar arasında otomatik masa temizliğini ve dinamik zamanlamayı destekleyen COVID uyumluluk özellikleriyle yükseltiyor. Bu yeni eklenen özellikler, pandemi durumuna en iyi ve güncel yanıttır.

DeskFlex’te aileleri önemsiyoruz. Çalışanlarınız işyerindeki ikinci aileniz gibidir. Aileleri korumaya ve onları mevcut pandemi tehdidinden ve işyerindeki diğer olası enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olmak için endüstrilerdeki kuruluşlara uygun araçları ve oda planlama yazılımı teknolojisini sağlamaya çalışıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir