Tuesday, January 25th, 2022

Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlar için Ücretsiz Uygulamalar ve Yazılımlar

Ulusal Gün Takvimine göre Şubat ayı Özgür ve Açık Kaynak Yazılım (FOSS) Ayıdır. Açık kaynak (OS) yazılımı, tıpkı kar amacı gütmeyen bir işletmenin yaptığı gibi, teknolojiye ihtiyaç duyan, ancak genellikle pahalı çözümler için daha az kaynağa sahip olan kar amacı gütmeyen kuruluşlar için harika bir kaynak olabilir.

Peki, açık kaynaklı yazılım nedir? Muhtemelen en popüler açık kaynak paketlerinden bazılarını farkında bile olmadan kullanıyorsunuz.

 • WordPress (bloglama ve web sitesi tasarımı)

 • Firefox (internet tarayıcısı)

 • Android (mobil cihaz işletim sistemi)

Bunların hepsi açık kaynaklı yazılımlardır. İşletim sistemi yazılım geliştiricileri (diğer adıyla telif hakkı sahipleri), kaynak kodunu herkesin görüntülemesi veya düzenlemesi için kullanıma sunar. Yazılım veya uygulama aynı zamanda herkesin kullanması, kopyalaması veya vermesi için ücretsizdir. İşletim sistemi yazılımı genellikle bir kamu işbirliğiyle geliştirilir. Örneğin, tarayıcının Yardım menüsünde Firefox Hakkında’ya tıklarsanız, Firefox internet tarayıcısının “Web’i açık, herkese açık ve herkes için erişilebilir tutmak için çalışan küresel bir topluluk olan Mozilla tarafından tasarlandığını” göreceksiniz.

Yazılım yaratmanın bu yolunun ardındaki fikir, kâr amacı güden bir işletme ve işletmenin kendisi için çalışan programcıların, yazılımı en yüksek kalitede yapmaya ek olarak veya bunun yerine mülkiyetlerini ve kârlarını korumaya odaklandıkları teorisidir. olabilir. İşletim sistemi savunucuları, koddaki sorunları bulmak ve ortadan kaldırmak için benzerlerine güvenen daha büyük bir programcı grubunun herkes için daha kullanışlı ve daha kaliteli bir ürün yaratacağına inanıyor.

Açık kaynaklı yazılımın en büyük avantajı elbette ücretsiz olmasıdır. Kodun herkese açık olması, yüzlerce, hatta binlerce programcının ve kullanıcının sonunda kullandığınız uygulamayı test edebileceği, değerlendirebileceği, hata ayıklayabileceği ve geliştirebileceği anlamına gelir. Açık kaynak savunucularının sıfır dolarlık fiyat etiketine ek olarak açık kaynaklı yazılımın faydalarını sunmalarının en önemli 5 nedeni:

 • Güvenlik: Bir kod kümesini ne kadar çok kişi görebilir ve test edebilirse, güvenlik kusurlarının bulunması ve düzeltilmesi o kadar olasıdır.

 • Güvenilirlik: Uzak gelecekteki sürümlerde değil, anında düzeltilen hatalarla akran tarafından gözden geçirilir.

 • Kimlik: özelleştirilebilir.

 • Düşük kaynak yoğunluğu: açık kaynaklı yazılımlar, kar amacı gütmeyen ofislerde yaygın olan eski bilgisayarlarda sıklıkla çalıştırılabilir.

 • Seçim özgürlüğü: Emin olana kadar taahhüt yok (istediğiniz kadar farklı paket deneyin – bunlar ücretsiz!)

Ancak olumsuzluklar da var. Deneyimlerime göre en yaygın olanı, muhtemelen kullanıcıların arayabileceği bir yardım masası veya teknik destek telefon numarası olmamasıdır. Bir işletim sistemi yazılım sisteminin yardım masası, programcıların ve testçilerin kod indirdiği ve buldukları hataları tartıştığı blog veya web sitesiyle aynı olabilir.

Aşağıda, kâr amacı gütmeyen birçok kuruluşun faydalı bulacağı bazı işletim sistemi uygulamaları ve yazılımlarının bir listesi bulunmaktadır. Hepsi yaygın olarak kullanılan, ödüllü paketlerdir. Unutmayın, bu onların kar amacı gütmeyen SİZİN için otomatik olarak doğru olduğu anlamına gelmez. Personelinizden kimlerin (ofis içi veya danışmanlar) olacağını düşünün.

 • yazılımı yükle

 • yazılımı ve herhangi bir veriyi korumak

 • yeni kullanıcılar eğitmek

 • yazılımı düzenli olarak kullanın

Bu yazılımın kuruluşunuzdaki diğer yazılımlarla “konuşması” gerekip gerekmediğini de düşünün. Paketler uyumlu olacak mı? Yeni pakete dönüştürülmesi gereken mevcut verileriniz varsa, bunu kim yapacak?

Sizi riskler konusunda uyardığımıza göre, işte favori açık kaynaklı yazılım paketlerimiz:

 • LibreOffice: OpenOffice’e dayalı ve onun halefi kelime işlemci, elektronik tablo, sunum, veritabanı vb. içeren ofis üretkenlik paketi. CNET Magazine tarafından En İyi Ücretsiz Ofis Paketi Ödülü

 • GIMP: GNU Görüntü İşleme Programı fotoğraf ve görüntü düzenleyici. GNU/Linux, OS X, Windows ve daha fazlasında çalışır. PC Magazine tarafından 2013’ün En İyi Özgür Yazılım Seçimi seçildi

 • Audacity: Carnegie Mellon Üniversitesi’nde bir profesör ve bir öğrenci tarafından oluşturulan dijital ses editörü. PC World Magazine’in 2008’in En İyi 100 Ürününden biri olarak seçildi

 • Shotcut: platformlar arası video düzenleyici ve kodlayıcı. Günün TechRadar İndirmesi Seçildi

 • Thunderbird: Mozilla (Firefox’un üreticisi) tarafından geliştirilen e-posta ve sohbet istemcisi. PC World Magazine’in 2005 ve 2008’deki En İyi 100 Ürünü

 • KeePass: şifre yöneticisi. Alman Federal Bilgi Güvenliği Dairesi ve Fransız Ağ ve Bilgi Güvenliği Ajansı tarafından önerilen şifre yöneticisi. KeePass, G2 Crowd’un şifre yönetimi kılavuzunda en yüksek puana sahip

 • Rocket.Chat: çok platformlu web sohbeti, video konferans ve ekip iletişimi. InfoWorld Dergisi BOSSIE 2016 Ödülü

Kâr amacı gütmeyen en büyük ihtiyaçlardan biri, kuruluşun bağışçıları, potansiyel müşterileri, gönüllüleri ve diğer bileşenleri ve ayrıca bileşenlerle iletişimi takip etmesine olanak tanıyan bir bileşen ilişki yönetimi (CRM) sistemidir. Kar amacı gütmeyen kuruluşunuzda yeni bir CRM zamanı geldiğinde araştırabileceğiniz ücretsiz ve açık kaynaklı CRM’ler burada.

 • Suite CRM (eski adıyla Sugar CRM), kar amacı gütmeyen kuruluşlara özgü olmasa da en popüler olanlardan biridir.

 • CiviCRM, kar amacı gütmeyen kuruluşlar için özel olarak geliştirilmiştir

Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, birçok kar amacı gütmeyen ve hayır kurumu açık kaynaklı yazılım hareketini teşvik eder. İşte en büyük ve en uzun ömürlü birkaçı:

 • Apache Software Foundation: Apache açık kaynaklı yazılım ürünleri topluluğu için destek sağlar

 • The Document Foundation: Büyük bir grup özgür yazılım savunucusu tarafından oluşturulan Alman yardım vakfı

 • Eclipse Foundation: IBM tarafından oluşturulan Eclipse Projesini satıcıdan bağımsız ve açık bir topluluğun idare etmesine izin vermek için üye aidatlarıyla finanse edilen bağımsız, kar amacı gütmeyen bir kuruluş

 • Özgür Yazılım Vakfı: Özellikle GNU özgür işletim sistemini teşvik ederek dünya çapındaki bilgisayar kullanıcıları için özgürlük sağlamak için çalışır.

 • Linux Foundation: 25 yıllık Linux işletim sistemi de dahil olmak üzere birçok açık kaynak projesini destekler

 • OpenCourseWare Konsorsiyumu: Kolektif geliştirme ve açık eğitim materyallerinin kullanımı da dahil olmak üzere eğitimde açıklığı destekleyen dünya çapında eğitim kurumları, organizasyonları ve kişiler ağı

 • OpenHatch: Potansiyel açık kaynaklı yazılım programcılarını topluluklar, araçlar ve eğitimle eşleştirir

 • OpenSourceMatters: Joomla! için finansal, yasal ve organizasyonel destek sunar! web siteleri için içerik yönetim sistemi

 • Açık Kaynak Girişimi: açık kaynak topluluğunu temsil eder, Açık Kaynak Tanımını korur ve açık kaynak lisansları oluşturur

“Açık kaynak” etiketinin, 1998’de Netscape web tarayıcısı kaynak kodunun yayınlanmasından kısa bir süre sonra düzenlenen bir strateji oturumunda icat edildiği söyleniyor. O zamandan bu yana geçen yaklaşık 20 yılda, Özgür ve Açık Kaynak Yazılım pazarı ve ürünleri olgunlaştı. Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, üretkenlik, bileşen yönetimi ve diğer önemli görevler için mevcut olan yüksek kaliteli, ücretsiz* yazılımdan yararlanabilir.

* Unutmayın, tüm özgür yazılımlar ücretsiz veya kullanımı güvenli değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir