Tuesday, January 25th, 2022

‘Ivconvert’ ve Linux Veri Kurtarma Çözümü Nedeniyle Veri Kaybı

Linux işletim sistemi çok gelişmiş olarak kabul edilmesine ve en sık güncellenmesine rağmen, Linux sistemlerinde hala önemli verilerin kaybolması veya erişilemezliği ile sonuçlanan veri kaybı durumları meydana gelmektedir. Bu gibi durumlarda, verilerinizin başka bir kopyasına sahipseniz, yalnızca siz rahatlamış hissedebilirsiniz. Verilerinizi korumaya yönelik diğer birçok teknik arasında, sabit disk ikizleme, sabit diskinizin tam bir kopyasını oluşturabileceğiniz böyle bir tekniktir. ‘Ivconvert’ Linux işletim sisteminde yerleşik bir yardımcı programdır ve doğrusal mantıksal sabit disk birimini tam veya ayna mantıksal birime dönüştürmeyi amaçlar. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta, süreci dikkatli bir şekilde işlemezseniz sabit diskinizin arızalanmasına ve veri kaybına neden olabileceğidir. Böyle bir durumda, kaybolan veya erişilemeyen verilerinizi geri getirmek için herhangi bir Linux veri kurtarma yazılımının yardımını almanız gerekir.

‘Ivconvert’ hakkında kısa bir bilgi:

‘Ivconvert’, Linux işletim sisteminin yerleşik bir uygulamasıdır ve liner Linux OS tabanlı sabit disk hacminizi, herhangi bir veri kaybı durumuyla karşılaşmanız durumunda kullanılabilecek bir ayna mantıksal birime dönüştürmenize yardımcı olur. Bu komut satırı yardımcı programını, yeni oluşturulan yansıtma aygıtlarından disk günlüklerini eklemek veya kaldırmak için de kullanabilirsiniz. Aşağıda, bazı belirli görevleri gerçekleştirmek için en yaygın parametrelerden bazıları verilmiştir:

-R, –regionsize MirrorLogRegionSize- Bu seçenek, yansıtma diskini megabayt cinsinden tanımlanmış boyutta birkaç bölgeye ayırmanıza olanak tanır.

-m, –mirrors Mirrors- Bu, oluşturmak istediğiniz yansıtma diskinin derecesini belirlemenizi sağlayan daha gelişmiş bir seçenektir. Burada ‘-m 1’in şu anlama geldiğine dikkat edin:

Orijinal Linux birimi, tek bir doğrusal birim ile ayna mantıksal birimin tek bir kopyasına dönüştürülecek.

–corelog- Bu, yardımcı programa disk tabanlı günlük yerine bellek içi günlük kullanma talimatı veren bir seçenektir.

-s, –snapshot- Bu seçenek, aynı orijine sahip başka bir birimin yardımıyla mevcut bir birimden anlık görüntü oluşturmanıza olanak tanır.

-Z, –zero y/n- Bu seçenek, alınan anlık görüntüdeki ilk KB bilgisinin sıfırlanmasını tanımlar. Ancak, birim salt okunur olarak ayarlandıysa, o zaman

anlık görüntü sıfırlanamaz.

Linux biriminizi bir aynaya dönüştürmeyi denemeden önce tüm önemli verilerinizin yedeğini almak her zaman güvenlidir, sanki ‘Ivconvert’ ile dönüştürme işlemi ortada durmuş gibi, veri kaybına/erişilemezliğe neden olabilir. Ancak, herhangi bir yedekleme almadıysanız veya yedeklemeden verileri geri yükleyemiyorsanız, kaybolmuş gibi görünen verilerinizi geri getirmek için herhangi bir Linux kurtarma yazılımını kullanabilirsiniz.

Stellar Phoenix Linux Veri Kurtarma harika bir veri kurtarma Linux Herhangi bir Linux işletim sistemi tabanlı birimden tüm kayıp, silinmiş, biçimlendirilmiş veya erişilemeyen verilerinizi kurtarmak için yardımcı program. Kolay talimat tabanlı adımlar ile yazılım, çok fazla teknik bilgiye sahip olmayan herhangi bir kişi tarafından kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir