Tuesday, January 25th, 2022

ISP Şekillendirmeyi Aşabilir ve Hala Çevrimiçi TV İzleyebilirsiniz

Dünyanın her yerindeki ISS’ler, Bit Torrent’in ağlarını olumsuz etkilediğini keşfetti ve özellikle yoğun zamanlarda trafiği kısıtlamaya başladı. Bunun, torrent kullanan ortalama bir kullanıcı için anlamı, yoğun zamanlarda indirmelerin yavaş olabileceği veya hatta daha da kötü durabileceğidir. Ayrıca, istediğiniz zaman en sevdiğiniz TV şovunu izleyemeyebileceğiniz anlamına gelir. Bir alternatif var: akış teknolojisiyle çevrimiçi TV izleyin.

Tam olarak ne şekillendiriyor?

Şekillendirme, basitçe söylemek gerekirse, belirli trafiğin kısıtlanmasıdır. Bu, yoğun zamanlarda veya her zaman ortaya çıkabilir. ISS’lerin bunu nasıl yaptıkları teknik adamlarına bağlıdır, ancak ağlarına en fazla yük getiren öğeleri hedeflerler ve Bit Torrent, ağlara en fazla yükü getirdiği için şu anda listenin başındadır. Örnek olarak, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Comcast, torrent kullanıcılarının şovları indirmesine izin veriyor, ancak tohumlamaya izin vermiyorlar. Atlantic Broadband ise Bit Torrent bant genişliğini kısıtlayarak indirmeleri etkili bir şekilde yavaşlatır. Bunu yapma hakları vardır, çünkü tüm kullanıcılara hitap etmek zorundadırlar ve özellikle yoğun dönemlerde belirli trafiği kısıtlayabilirler.

Şekillendirmeyi nasıl başarıyorsunuz?

Aslında şekillendirmeyi aşmanın birkaç yolu var. İlk yol, ISS’yi kandırmak için torrentinizi şifrelemektir. Bunu yapmak için bilgili olmalısın, ama bu mümkün. Diğer yol, verileri bilgisayarınıza almanın alternatif bir yolunu bulmaktır.

Akış ve ISS’lerin neden farklı gördüğü.

Çok teknik olmadan, bir ISS video akışı normal trafik gibi görünür. Gerçek Zamanlı Akış Protokolü (RTSP) olarak bilinen bilgisayar dili, çoğu web sitesinin şu veya bu biçimde kullandığı HTTP protokolüne çok benzer. Çok benzer olduğu için Bit Torrent ile yaptıkları gibi ona odaklanmıyorlar. Tüm yoğun amaçlar için akış, ISP’ler tarafından görülmez ve bu nedenle radarın altında uçar.

Dezavantajları nelerdir?

Herhangi bir alternatif teknolojide olduğu gibi, akış kullanmanın bazı dezavantajları vardır. Yoğun dönemlerde, ISS’ler trafiğini çılgınca şekillendirirken, görüntünün sarsıntılı veya daha düşük kalitede olması mümkündür. Yoğun olmayan dönemlerde bu bir sorun olmamalıdır.

Çevrimiçi TV izlemek için akışı nasıl kullanabilirim?

Çevrimiçi bir TV şovunu izlemek için akışı kullanmanın iki ana yolu vardır. İlki, şovun menşe ülkesindeyseniz, ağın web sitesi aracılığıyla yapılır. Diğer yol, aslında Bit Torrent aracılığıyla indirmek için bir istemci kullanmaya çok benzeyen bir istemci kullanmaktır. İstemci bilgisayarınızda olduğunda, izlemek istediğiniz kanalı seçebilirsiniz. Bir müşteriyle görüşmenin en büyük avantajı, TV şovlarını gerçek zamanlı olarak çevrimiçi olarak izleyebilmeniz ve menşe ülkenizle sınırlı olmamanızdır. Yine de dikkatli olun, iki tür istemci vardır, türde torrent yöntemleri kullanır ve Eşler Arası TV veya P2PTV olarak bilinir ve diğeri akış istemcisidir. Peşinde olduğunuz ikincisidir, çünkü şekillenmeyi sağlayan odur.

Çevrimiçi TV izlemek istiyorsanız, akış büyük olasılıkla ISS’yi şekillendirmenin en iyi yoludur. ISS’niz trafiği kısıtlıyorsa, bu alternatifi düşünün ve yakında izlemek istediğiniz TV şovlarını izlemeye geri döneceğinizden eminim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir