Friday, January 28th, 2022

İş-Yaşam Dengesini Sağlamak için Teknolojiyi Kullanma – VPN ve BYOD

Aşağıdaki makale, yaptığımız işte ve nereden yaptığımızda daha verimli ve esnek olarak iş-yaşam dengemizi iyileştirmemize yardımcı olmak için kullanılabilecek bazı teknolojileri tanıtmaktadır. Teknolojilerin çoğu, dinamik konumlardan çalışmamıza ve iletişimi ve bilgi paylaşımını daha hızlı ve çok yönlü hale getirmemize yardımcı oluyor – böylece hem işverenlere hem de çalışanlarına daha yüksek personel morali ve daha yüksek verimlilikle fayda sağlıyor.

VPN

VPN veya Sanal Özel Ağ terimi, iki farklı yerel bilgisayar ağının (LAN) internet gibi genel ağlar arasında güvenli bir şekilde bağlanmasına izin veren senaryoları ve teknolojileri tanımlamak için kullanılır. Kesin teknolojiler ve protokoller, yazılım programları ve/veya ağ yapılandırmaları kullanan bazı VPN’lerde değişiklik gösterebilir, ancak temel ilke, her bir ağ veya cihazdaki iki uç nokta arasında iletilen verilerin şifreli paketler içinde yer alması ve her uç noktanın kendisinin gerektirmesidir. Yetkili kullanıcılara erişimi kısıtlamak için kimlik doğrulama. Şifrelenmiş paketlerin kodu yalnızca bu uç noktalarda çözülebildiğinden, veriler genel ağlarda dolaşırken ele geçirilemez.

Bu güvenli sistem, coğrafi konumdan bağımsız olarak yalnızca iki farklı LAN’ı bağlamak için değil, aynı zamanda bireysel makineleri/cihazları LAN’lara bağlamak için de kullanılabilir. Bu nedenle işletmeler için ayrı ofis sitelerini bağlamak veya çalışanların seyahat ederken veya başka yerlerden çalışırken merkezi LAN’lara bağlanmasına izin vermek için değerli bir teknoloji olabilir. Bununla birlikte, iş-yaşam dengesini geliştirmek isteyen bireysel çalışanlar için, evden çalışmalarına ve ofislerinin sunucularında saklanan tüm güvenli dosya ve verilere ve ayrıca e-posta gibi çalışan programlara erişmelerine izin veren hayati bir araç olabilir. müşteriler sanki her zamanki masalarında oturuyorlarmış gibi. Bunun sunduğu esneklik, işverenin zorunlu kıldığı durumlarda, zaman ve seyahat baskılarını büyük ölçüde hafifletebilir ve işin kişisel zamanı aşırı derecede aşmasını önleyebilir. Ayrıca, VPN kullanan işverenlerin, güvenlik VPN teklifleri ve süreklilik nedeniyle çalışma konumlarını değiştirme söz konusu olduğunda, katkıda bulunabilmeleri ve sanki yerindeymiş gibi aynı kapasitede çalışabilmeleri daha olasıdır.

BYOD

Kendi Cihazını Getir anlamına gelen BYOD, çalışanların şirketleri tarafından sağlananlar yerine kendi kişisel cihazlarını kullanmalarına izin verildiği ve bazen teşvik edildiği iş yerinde hızla büyüyen bir eğilimi temsil etmektedir. Bir BYOD politikası, ‘güvenilmeyen’ cihazlar (çeşitli kötü amaçlı yazılım güvenlik açıkları ve ağdan özel verileri alma potansiyeli olan) aksi takdirde kısıtlanmış işyeri LAN’larına tanıtıldığından güvenlik endişelerini ele almalıdır. Öte yandan benimseme, bir işletmenin BT harcamasını azaltabilir, işyerine daha fazla BT işlevi getirebilir ve daha aşina oldukları cihazlarda çalıştıkları için bireysel çalışanları daha üretken hale getirebilir. Bu nedenle BYOD’nin benimsenmesi ve faydaları, cihazlar ve LAN’lar arasında güvenli bağlantılar sağlamak için VPN (yukarıda) gibi teknolojilere dayanır (cihazı güvenlik duvarının arkasındaki LAN’a doğrudan getirmeden).

BYOD, ofisten, yolda veya evde çalışma arasındaki sınırı daha da bulanıklaştırdığı için iş-yaşam dengesini iyileştirmeye yardımcı olur, böylece her biri arasında sorunsuz bir geçiş olur; birçok durumda seyahat etme/işe gidip gelme ihtiyacını azaltır. Aynı zamanda, çıktının süresini ve verimliliğini artırabilir, bu da iş gününün kişisel zamanı daha az tüketmesi anlamına gelebilir. Tüm bunlar evde geçirilen daha fazla kişisel zaman anlamına gelir. Ayrıca iş yerindeki moral duygusunun iş-yaşam dinamiğini nasıl etkilediği de göz ardı edilemez ve bu nedenle kişinin aşina olduğu, deneyimli ve rahat olduğu cihazları kullanmak önemli olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.