Tuesday, January 25th, 2022

İş Sürekliliği ve Felaket Kurtarma – Risk Profilinizi Azaltma

Tüm planlar gibi, ulaşılması gereken nihai bir hedef vardır. Bir iş sürekliliği planındaki amaç basitçe şudur: bir felaket veya aksama karşısında işinizi sürdürmek. Bir iş sürekliliği planı sadece bir felaket için değildir. Aynı zamanda, tüm bilgisayarlarınızı ödünç almaya karar veren arkadaş canlısı mahalle hırsızınız veya veri kaybına ve aksama süresine neden olan küçük elektrik kesintisi veya beş kat altınızda meydana gelen ve 5 saatlik bir bina kapanmasına neden olan yangın gibi hayattaki daha küçük şeyler için de geçerlidir. . Bunlar, her gün meydana gelen ve sizinki gibi şirketlerin başına gelen birçok şeyden birkaçı.

Olağanüstü durum kurtarma, geleneksel olarak bilgi işlem sistemleri ve veri depolama ve verilerin kurtarılması ile ilişkilendirilmiştir. İş sürekliliğinden farklı olarak, felaket kurtarma daha çok olaydan sonra, bir felaketten veya kesintiden hızlı ve etkili bir şekilde kurtarmaya odaklanır.

Hem iş sürekliliği hem de olağanüstü durum kurtarma hakkında birçok iyi bilgi kaynağı vardır. Daha güvenilir kaynaklardan bazıları şunlardır: Disaster Recovery International (www.drii.org), Disaster Recovery Journal (www.drj.com) ve Küresel Süreklilik (www.globalcontinuity.com).

Elbette her riske karşı korunabileceğinizi düşünmek gerçekçi değil. Ancak, risk analizi, iş etki analizi, etkili stratejiler seçme, ayrıntılı kurtarma planlarını belgeleme ve planlarınızı test etme yoluyla, çoğu zaman çok uygun maliyetli bir şekilde risklerinizin çoğunu önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Şirket varlıklarını korumak için önemli bir yönetim sorumluluğunuz var. İyi düşünülmüş bir iş sürekliliği ve olağanüstü durum kurtarma planı aracılığıyla risk profilinizi azaltmak, bunu yapmanın etkili bir yoludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir