Tuesday, January 25th, 2022

iPod’unuzu Nasıl Hacklersiniz: Altı Harika iPod Hilesi

iPod derinden kişisel bir cihazdır. Üzerinde sakladığınız müzikler, kişiler, takvimler ve notlar kişiliğiniz hakkında çok şey ortaya koyuyor. Çalma sayılarından çalma listelerine kadar iPod’larımız başkalarına nelerden hoşlandığımızı, nasıl düşündüğümüzü ve hatta kim olduğumuzu söyleyebilir. Ancak iPod’unuzu gerçekten aşırı bir kişisel ifade motoruna dönüştürmek istiyorsanız, neden özelleştirmiyorsunuz?

iPod’unuzu hacklemek – ister kasayı modifiye etmek, ister özel yazılım yüklemek veya onu yırtıp belleği ikiye katlamak olsun – her yerde bulunan müzik ve medya oynatıcıyı benzersiz bir şeye dönüştürebilir.

Not: Bu numaralardan herhangi birini denemenin cihazınızı mahvetme riski taşıdığını bilmelisiniz.

1. penguen gücü

iPod Linux, denemek isteyebileceğiniz diğer hilelerin çoğu için temel hiledir, masa bahisleridir. 1-3. nesil iPod’ları tam olarak destekler ve ekranlı diğer tüm cihazlara başarıyla yüklenmiştir. iPod Linux’a grafiksel bir arayüz ekleyecek olan ‘Podzilla’yı almalısınız. Aralarından seçim yapabileceğiniz birden fazla Podzilla sürümü vardır. Yüklendikten sonra, iPod Linux ve Podzilla, iPod’unuzu bir barebone Linux moduna başlatmanıza izin verecektir. Ayrıca, diğer birçok hack için temel görevi görecek.

2. hareket halindeyken Wikipedia

Herkes Wikipedia’yı sever. Britannica’dan daha fazla konuda girişler içeren, ücretsiz, kullanıcı tarafından oluşturulmuş ansiklopedi. Harika bir bilgi kaynağı, ama ya masanızdan uzaktaysanız? Artık onu iPod’unuza alabilir ve Wikipedia’yı gittiğiniz her yere yanınızda taşıyabilirsiniz. Ne yazık ki, henüz tüm iPod modelleri için mevcut değil; nano ve video kullanıcıları şimdilik dışarıda bırakılıyor ve iPod shuffle’da görüntü olmadığı için Wikipedia’yı kurmanın bir anlamı yok. İlk olarak, iPod Linux’u yüklemeniz gerekecek.

3. hafızanı ikiye katla

iPod nano’nuzdaki 4 GB bellekten memnun değil misiniz? Neden ikiye katlamasın. İlk olarak, eBay’den kırık bir nano satın almanız gerekecek. Açın ve belleği çıkarın. Ardından, çalışan nano’nuzu açın, bozuk nano’dan bellek yongasını çalışan olandaki boş pedine lehimleyin, tekrar kapatın ve fabrika ayarlarına sıfırlayın. Artık 7,2 GB alana sahip çalışan bir nano’nuz olacak.

4. Hareket halindeyken mobil filmler

Hem Mac hem de Windows için kullanılabilen ücretsiz bir yazılımı (HandBrake) kullanarak DVD’lerdeki filmleri iPod’unuza kolayca ve ücretsiz olarak aktarın. Yine de dikkatli olun: Analog bir yakalama yöntemi kullanmadığınız sürece, sahip olduğunuz DVD’leri iPod’unuza kopyalamak yasa dışıdır.

Mac (ve Linux) kullanıcıları için HandBrake’in ücretsiz bir kopyasını edinin. El freni zaten Evrensel ikili dosya olarak mevcuttur – yeni bir MacBook, Mac mini veya imac’e sahip olanlar için iyi haber – ve DVD’den doğrudan MPEG-4 videoya, iPod’unuzda izlemeniz gereken formatta kopyalayabilir . Windows kullanıcılarının birkaç ekstra adım atması gerekiyor. DVDFab Decrypter veya DVD Decrypter gibi bir DVD kopyalama programı edinin. Bir kod çözme aracı kullanarak videonuzu AVI’ye dönüştürün. Son olarak, AVI dosyasını Videora iPod Converter kullanarak iPod’unuzda oynatabileceğiniz MPEG-4 videoya dönüştürün.

5. iPod’dan TV’ye

iPod’unuzdaki içeriği TV’nizde mi izlemek istiyorsunuz? Apple’dan £15 iPod AV kablosu satın alarak veya standart bir mini jak ile üç fişli RCA kablosu kullanarak bunu kolayca yapabilirsiniz. Bu kabloların maliyeti Maplins (www.maplins.co.uk) gibi satış noktalarından 7-10 £ arasında değişiyor. iPod’unuzu TV’ye çıkış yapacak şekilde ayarlayın, kabloyu mini jak aracılığıyla takın ve standart olmayan bir kurulum kullanarak RCA bağlantılarını bir TV’ye takın. Apple, iPod’un videosunu geleneksel sarı kablo yerine kırmızı kabloya verir. Yani kırmızı kabloyu TV’nizdeki video (sarı) fişine, sarı kabloyu beyaz fişe ve beyaz kabloyu kırmızı fişe takmak isteyeceksiniz. Bu, iPod’u olan herkesin deneyebileceği kolay bir hiledir.

6. pac saldırısı

iPodMAME sayesinde iPod’unuzda Pac-Man oynayabilirsiniz. Bu hack, iPod’unuza arcade oyun emülatör programı olan MAME’nin bir sürümünü yükleyecektir. Wikipedia hackinde olduğu gibi, iPodMAME, önce iPod Linux’u kurmanızı gerektirir. Program, bir tanesi Pac-Man için olmak üzere romset’ler (tüm oyun verilerini içeren dosya seti) ile birlikte gelir. PodMAME, renkli ekranlı herhangi bir iPod ile çalışmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir