Tuesday, January 25th, 2022

Inkjet Vs Lazer Yazıcılar – Ana Fark Nedir?

Bir yazıcı satın almayı düşünürken çoğu müşteri aynı sorunu yaşıyor: mürekkep püskürtmeli mi yoksa lazer mi? Satış görevlisine sormak bir çözüm olabilir, ancak size en pahalı modeli öneriyor olabilir veya sizin için en iyi olanı söyleyecek bilgiye sahip olmayabilir. Temel düzeyde, her şey bütçenize bağlıdır: Daha hızlı yazdırmak istiyorsanız ve biraz daha fazla harcamaya hazırsanız, o zaman bir lazer yazıcı alırsınız; bütçeniz kısıtlıysa, inkjet bir tane alırsınız.

Ancak, işler bundan biraz daha karmaşıktır. Her teknoloji farklı ihtiyaçları karşılar ve yazıcıya ne için ihtiyaç duyacağınızı düşünmeniz gerekir. Yalnızca belgeleri mi yoksa resimleri de mi yazdırmanız gerekiyor? Resimleri basmak istiyorsanız ve profesyonel görünmelerini istiyorsanız, mürekkep püskürtmeli yazıcı daha uygun bir seçenektir. Aslında, renkli resimler söz konusu olduğunda, ucuz bir mürekkep püskürtmeli en pahalı ve gelişmiş lazer yazıcıdan daha iyi çalışır. Ancak sadece belgeleri yazdırmanız gerekiyorsa ve bunları hızlı bir şekilde yazdırmanız gerekiyorsa, lazer yazıcının inkjet yazıcıdan 4-5 kat daha hızlı olduğunu bilmelisiniz.

Çok sayıda baskı işleminiz varsa, bir lazer yazıcı size uzun vadede biraz para kazandıracaktır. Yazdırılan bir sayfanın maliyeti, lazer yazıcılarda mürekkep püskürtmeli yazıcılara göre yaklaşık 5 kat daha düşüktür. Aslında, birçok ucuz model sonunda daha az verimli olabilir, bu yüzden her şeyi dikkatli bir şekilde planlamalısınız. Çoğu mürekkep püskürtmeli yazıcı yalnızca bir kartuş kullanır. Bu, bir renk bittiğinde tüm kartuşu değiştirmeniz gerektiği anlamına gelir. Lazer yazıcılar daha az sıklıkta yeniden doldurmaya ihtiyaç duyar. Öte yandan, daha ucuz yazıcı modelleri de daha uygun fiyatlı kartuşlar kullanır.

Nihai maliyet, göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz başka bir faktördür. Bazı yazıcılar, toplam maliyetlerini artıran bazı parça ve aksesuarların periyodik olarak değiştirilmesine ihtiyaç duyar. Satış görevlisinin, almak istediğiniz durumun böyle olup olmadığını bilmesi muhtemeldir. Hafıza bir diğer önemli unsurdur. Düşük bellekli yazıcılar, çok sayıda grafik öğesi içeren sayfaları yazdırırken sorunlarla karşılaşabilir veya belgede çok sayıda sayfa varsa daha yavaş hareket edebilir.

Elbette bunlar, bir yazıcı ararken göz önünde bulundurabileceğiniz unsurlardan sadece birkaçı. Diğerleri, önden ve arkadan baskı yapabilme, baskı formatı, diğer ağ ekipmanlarıyla uyumluluk, baskı yönetimi seçenekleri ve diğer pek çok özelliği içerir. Her şey, genel olarak nasıl kullanacağınıza bağlıdır. Ofis, büyük hacimli baskı için, lazer yazıcılar genellikle en iyi sonucu verirken, çok sayıda renkli fotoğraf basmanız gerekiyorsa mürekkep püskürtmeli yazıcılar daha uygun bir seçimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir