Tuesday, January 25th, 2022

Hasarlı Bir Sabit Diskten Dosyaların Kurtarma

Veri kurtarma, HDD’lerden veya SSD’lerden kaybolan, erişilemeyen, hasarlı, bozuk ve biçimlendirilmiş verileri almak için kullanılır. Dijital verilerin kaybı, insanlarda çok fazla strese neden olur. Dosyaları yanlışlıkla kalıcı olarak veya geri dönüşüm kutusundan silebilirsiniz. Ancak silinen, kaybolan veya zarar gören bu dosyalar geri alınabilir. Sabit disk arızası nedeniyle kaybolan videolar, fotoğraflar, belgeler, ses dosyaları vb. gibi her şeyi kolayca geri alabilirsiniz.

Veriler nasıl kaybolur ve ne yapılabilir:

Çeşitli durumlarda veriler kaybolabilir veya sürücünüz çökebilir. Genellikle, fiziksel hasar sürücüye zarar verebilir. Ancak bazen mantıksal hata nedeniyle de sürücü çökebilir. Sabit sürücülere verilen fiziksel hasar daha fazla hasara neden olur ve kaybolan verileri kurtarmak zordur. Bu süreçte profesyonel yardım alınmalıdır. Herhangi bir fiziksel hasar olmadığı için veriler kaybolursa, herhangi bir veri kurtarma yazılımı, verilerin geri alınmasına yardımcı olabilir. Ancak, profesyonel hizmet, kaostan kaçınmak için her zaman kendi kendine yardımdan daha iyidir. Mantıksal veri kaybı, genellikle dosyaların yanlışlıkla biçimlendirilmesi veya silinmesi durumunda ortaya çıkar. Bu, dosyalara yapılan başvurunun kaybolmasına neden olur. Ancak dosyalar sabit sürücüde bulunur.

İnsanların yaptığı temel hata, geri dönüşüm kutusunu boşaltıp temizlemeye çalışmalarıdır. Bu, sabit sürücüdeki dosyaların referanslarının silinmesine neden olur. Üzerine yazılmazsa, kolayca kurtarılabilir.

Veri Kurtarmada Biçimlendirme ve Yeniden Biçimlendirme Seçenekleri:

Bazen istemeden diskinizi temizlersiniz ve önemli belge ve dosyaların kaybolduğunu fark edersiniz. Bu durum, sürücü çöktüğünde ortaya çıkabilir ve bilgisayar sistemi onu biçimlendirmenizi önerir ve tüm dosyalar kaybolur. Bu genellikle kasıtlı olarak gerçekleşir ve kurtarma için mevcut bazı yazılımlar kayıp verilerin kurtarılmasına yardımcı olabilir. Sınırsız veri türü alınabilir.

Sabit sürücüden veri kaybı nasıl önlenir:

Sabit sürücüden veri kaybını önlemek için aşağıda belirtilen ipuçlarını izleyin:

a???? Eğer gıcırdama, tıkırtı gibi bir ses ve gürültü fark ederseniz hemen cihazı kullanmayı bırakın. Daha fazla sorun yaşamamak için bir yedek oluşturun.

a???? Güvenilir antivirüs yazılımı kullanın. Sistemi herhangi bir kötü amaçlı yazılım ve virüsten koruyacaktır. Virüs ve kötü amaçlı yazılım saldırıları, dosyaların kaybolmasına neden olabilir.’

a???? Bilgileri korumak için zaman zaman verilerin yedeği alınmalıdır. Verilerin kaybolduğu zamanlarda işe yarar.

a???? Depolama cihazı her zaman doğrudan güneş ışığından veya nemli ortamlardan uzak tutulmalıdır.

Veri Kurtarma Hizmeti ile Sabit Diskteki verileri kurtarın:

Sabit sürücü ciddi şekilde hasar görmüşse ve onu kurtaramayacak durumdaysanız. O zaman profesyonel bir yardım sorunu çözebilir HDD veri kurtarma. Teknik uzmanlık, hasarlı dosyaları geri alabilir ve sabit sürücü ne kadar kötü hasar görmüş olursa olsun veriler kolayca kurtarılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir