Tuesday, January 25th, 2022

Günümüzde Bilgisayar ve Teknoloji

Bilgisayar, özellikle iş yerinde, okullarda ve hatta evde insanların günlük yaşamında önemli bir rol oynar. Yirmi birinci yüzyıl, insanların hayatlarını daha iyi hale getirmeyi amaçlayan pek çok teknolojik gelişmenin çağı olmuştur. Bilgisayar, işlerinde daha verimli olmalarına yardımcı olur.

Bankacılıkta bilgisayar teknolojisi:

Teknoloji, örneğin bankacılık ihtiyaçlarımız gibi yaşamımızı kolay ve konforlu hale getirdi. Daha önce insanların müşterilerinin önemli verilerini manuel olarak tutması gerekiyordu. Ancak şu anda tek bir tıklamayla tüm müşterilerin verilerini anında bulabileceklerdi. Müşteriler, bankanın web sitesine giriş yaparak hesaplarındaki işlemlerden haberdar olabilmektedir. Üstelik internet üzerinden de kredi başvurusu yapılabilmektedir.

Bilgisayar teknolojisindeki gelişmeler:

Bilgisayar teknolojisi, yaşam tarzımızı eskisinden çok daha iyi geliştirdi. İnternet ve teknolojinin ortaya çıkması nedeniyle dünya küresel bir köye küçüldü. İnternetteki ilerleme, bilgisayar sorunları ve virüs tehditleri gibi yeni zorluklar yaratsa da, virüsten koruma yazılımı gibi bilgisayar teknolojisi bu sorunların üstesinden gelmeyi kolaylaştırdı.

gıda sektöründe bilgisayar:

Gıda işleme birimlerindeki otomasyon ve bilgisayarlaştırma, herhangi bir bilgisayar sistemi üzerinde su felaketi etkilerinin yakınında kullanılırsa birçok zorlukla karşı karşıya kalır. Çoğu gıda işleme birimi, bilgisayar sistemlerini üretim alanında ıslanmaya karşı korumak için su geçirmez bilgisayarları tercih eder.

Tıp alanında bilgisayar:

Hastane önemli bir organizasyondur ve bir hastanenin yönetimi için bilgisayarlar kullanılmaktadır. Hastanenin muhasebe, bordro ve stok sistemi son günlerde bilgisayara geçirildi. Farklı ilaçların kaydını, dağıtımını ve farklı koğuşlarda kullanım vb. bilgisayar kullanarak tutabiliriz. Hatta bir hastanın semptomları girilerek hastalık teşhis edilebilir. Ayrıca laboratuvarlarda farklı kan vb. testleri için çeşitli bilgisayarlı cihazlar kullanılmaktadır.

Tarımda bilgisayar:

Günümüzde tarım endüstrisi de bilgisayarlardan yararlanmaktadır. Birkaç yıl önce yapılan analiz, Ohio’daki çiftçilerin %44’ünün bilgisayarları çeşitli amaçlarla kullandığını gösteriyor. 1991’de çiftçilerin sadece %32’si bundan yararlanıyordu. Bu da bilgisayar kullanan çiftçi sayısında ciddi bir artış olduğunu göstermektedir. İnternet iletişim aracı haline geldikçe, çoğu çiftçi bu teknolojik gelişmeyi işlem yapmak veya bilgi almak için kullanıyor. Analiz, ankete katılan çiftçilerin %80’inin interneti kullandığını gösteriyor.

Eğitimde bilgisayar:

Eğitimin küreselleşmesi nedeniyle, yeni trendler pek çok zorluk ortaya çıkarmaktadır. Tüm bu zorluklarla yüzleşmek için eğitim sektöründe bilgi teknolojileri çok önemlidir. Öğrencilerin gelecekteki iş piyasası için donatılması için bilgi teknolojisi kavramına ve kullanımına aşina olmaları esastır. Benzer şekilde, fakülte öğretim metodolojisinde daha iyi kalite elde edebilir. Bilgisayar teknolojisi birçok alanda gelişmiştir. Şiddetli gelişimi, hemen hemen tüm alanlarda muazzam bir etki yarattı ve böylece yeni bir çağın önünü açtı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir