Tuesday, January 25th, 2022

Fstab ve Mtab Dosyalarının Bozulması ve Mevcut Linux Kurtarma Çözümleri

Teknoloji ne kadar gelişmiş olursa olsun, ne kadar önlem alırsak alalım, veri kaybı neredeyse kaçınılmazdır. Linux işletim sistemi, benzerlerinden herhangi birinden daha önceki sürümleri üzerinde sıklıkla geliştirilse de, yine de, Linux işletim sistemi tabanlı bir bilgisayarda verilerin kaybolmasının birkaç nedeni vardır. Bir Linux bilgisayarda fstab (/etc/fstab) ve mtab (/etc/fstab) en önemli iki dizindir. Bu dizinler olmadan işletim sistemi, sisteminizdeki mevcut sabit sürücü birimlerini veya takılı sürücüleri bulamaz. Bu nedenle sistem önyükleme yapamaz ve sabit sürücüdeki tüm verilerinize erişilemez hale gelir. Böyle bir veri kaybı durumunda, kaybolan veya erişilemeyen verileri kurtarmak için herhangi bir Linux veri kurtarma yazılımına ihtiyacınız vardır.

‘fstab’ ve ‘mtab’ dizinleri hakkında gerçekler:

• fstab veya ‘dosya sistemleri tablosu’, Linux işletim sistemi içindeki bir sistem dizinidir. Bu sistem yapılandırma dosyası, sisteme bağlı tüm kullanılabilir sabit sürücüler ve birimler hakkında bilgi içerir. Dosya, sabit disk birimlerinin dosya sistemi aracılığıyla nasıl başlatıldığını ve entegre edildiğini söyler. Ayrıca ‘fsck’ komutu ile erişilen dosya sistemlerinin detaylarını listeler.

• mtab veya ‘bağlı dosya sistemleri tablosu’ da sistem yapılandırmasının bir parçasıdır ve Linux sisteminizde şu anda takılı olan tüm dosya sistemlerini listeler. Dosya, bağlı birimlerin her ayrıntısını, yani ister manuel ister otomatik olarak takılır ve mount komutu herhangi bir sürücü veya birime karşı tetiklendiğinde otomatik olarak güncellenir.

Bazen, Linux sürücülerine veya bağlı birimlere erişirken, takılı dosya sistemi ile ilgili hata mesajlarıyla karşılaşabilirsiniz ve tüm dosya ve dizinlere erişilemez hale gelir. Karşılaştığınız hata mesajı aşağıdaki gibi okunabilir:

“Takılı dosya sistemlerinin tablosu okunamıyor”

Yukarıdaki hata, ‘fstab’ veya ‘mtab’ dizinlerinin bozulmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, dosya sistemi bağlanamaz ve verilere erişilemez durumda kalır.

Bu tür veri kaybı durumu, yalnızca herhangi bir verimli Linux veri kurtarma aracı tarafından ele alınabilir. Bu uygulamalar, Linux dosya sistemi tabanlı birimlerden kaybolan, silinen, biçimlendirilmiş veya erişilemeyen verileri kurtarmak içindir. Ayrıca, bu yardımcı yardımcı programların kullanımı tamamen güvenlidir ve ayrıntılı talimatlarla birlikte gelir, böylece önceden bilgi sahibi olmadan kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir