Tuesday, January 25th, 2022

Facebook, Blockchain Bölümünü Yeni Şefle Güçlendiriyor

Teknoloji devleri blok zincirini keşfediyor ve Facebook geride kalmayacak. Şirketin, kıdemli mühendislerinden Evan Cheng’i yeni blok zinciri bölümü için Mühendislik Direktörü olarak terfi ettiği bildirildi.

Blockchain bölümünü güçlendirmek

Geçen Mayıs ayında, Facebook Messenger başkanı David Marcus, şirketin blockchain teknolojisinin kullanımlarını keşfetmesine yardımcı olmak için görevi bıraktığını duyurdu.

Marcus, Facebook sayfasındaki bir gönderiyle, “Sıfırdan başlayarak, Facebook genelinde Blockchain’den en iyi şekilde nasıl yararlanılacağını keşfetmek için küçük bir grup kuruyorum” dedi. Bu, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in Facebook için kripto para birimlerinin olası kullanımlarını araştırmaya başladığını açıklamasından aylar sonra geldi. Blockchain, Bitcoin tarafından ün kazandırılan kripto para birimlerinin arkasındaki temel teknolojidir.

Marcus’a şimdi katılmak, başka bir Facebook kıdemli mühendisi.

Blockchain konusunda ciddileşmek

Artık kıdemli mühendislerinden biri blok zinciri bölümüne geçtiğinden, sosyal ağ devi her zamankinden daha ciddi görünüyor. Evan Cheng’in LinkedIn profili, yakın zamanda Blockchain için Mühendislik Direktörü olduğu için transferini destekliyor. Daha önce, Cheng, Facebook için Programlama Dilleri ve Çalışma Zamanlarının başkanı olarak biliniyordu. Bu görevi üç yıl sürdürdü.

Ondan önce Cheng, Apple’daydı ve Düşük Seviyeli Araçlar için Kıdemli Müdür olarak çalıştı. Ayrıca sırt mühendisliği ve derleme teknolojisi konusunda deneyime sahiptir. Cheng’in sicili, blockchain hakkında tweet attığını gösterdi. Buna ek olarak, daha önce ChainLink ve Zilliqa gibi birkaç blockchain girişimine/projesine bölücü olarak hizmet etti.

“Bu demek oluyor ki [Cheng’s promotion] TechCrunch blok zinciri alanını izleyen bir kaynaktan alıntı yaptı. Aynı kaynağa göre, Cheng’i blok zinciri bölümüne koymak, projenin önemli olduğu anlamına geliyor çünkü ölçeklenebilirlik ve performans hakkında bir iki şey biliyor.

2018’in ilk çeyreği itibariyle, Facebook’un tüm dünyada aylık 2 milyardan fazla aktif kullanıcısı var ve bu da Facebook’u şu anda elinde bulundurduğu çok miktarda değerli bilgi için güvenlik tehditlerinin olası bir hedefi haline getiriyor. Son haberlerde şirket, 87 milyon Facebook kullanıcısının verilerinin toplandığı ve siyasi kampanyalarda kullanıldığı farklı veri ihlali skandallarına karıştı. Buna rağmen, aylık kullanıcı sayısı 2017’nin ilk çeyreğine göre hala yüzde 13 arttı. Sosyal medyanın günümüz toplumundaki önemli etkisini görünce, Facebook ve benzeri sosyal ağ sitelerinin kullanıcılarını vicdansız manipülasyonlardan korumanın yollarını bulmasının zamanı geldi.

Facebook’un blok zincirini keşfetme hamlesi, bu sorunları çözme adımlarından biri olabilir. Blockchain’in merkezi olmayan ve değişmez tasarımıyla, süreçleri düzene sokmanın yanı sıra birçok endüstride veri işleme için güvenliği güçlendirmeye işaret ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir