Tuesday, January 25th, 2022

En Önemli 5 Ağ Katmanı Protokolü

OSI referans modelindeki yedi katman arasında 3. katman ağ katmanına aittir. Bilmeniz gereken bazı önemli ağ katmanı protokolleri vardır. Protokol, mesajların farklı bilgisayarlar arasında nasıl değiş tokuş edildiğini belirleyen bir dizi kuraldan başka bir şey değildir.

Şimdi ağ katmanı mesaj transferleriyle ilgili beş önemli protokolü kısaca ele alalım. Bunlar: IPv4, IPv6, CLNP, IPSec ve ICMP.

IPv4: IP, İnternet Protokolü anlamına gelirken v4, bunun sürüm 4 olduğunu gösterir. Burada, sürüm 4, İnternet Protokolünün daha sonra yaygın olarak kullanılan dördüncü revizyonunu ifade eder. Paketlerin ağ katmanı aktarımının temeli olan bir IPv4 başlık yapısı vardır. Bu, en önemli ağ katmanı protokollerinden biridir.

IPv6: Bu aynı zamanda sürüm 6 olan bir İnternet Protokolüdür. IPv4 bugünlerde yaygın olarak kullanılmasına rağmen, bu IPv6’nın tüm dikkatleri üzerine alması beklenmektedir. Bu nedenle, yeni nesil protokol olarak adlandırılır. Her iki protokol arasında sadece birkaç temel fark vardır. IPv6’nın adres alanı, IPv4’ünkinden daha büyüktür.

CLNP: CLNP, Bağlantısız Ağ Protokolü anlamına gelir. Bu protokolün sunduğu hizmete CLNS denir. Bu, mesajları hedeflerine bağımsız olarak yönlendirir.

IPSec: İnternet Protokolü Güvenliği, veri akışında hareket eden her IP paketinin şifrelenmesini ve ayrıca kimlik doğrulamasını sağlayan böyle bir protokoldür. Şifreleme ve kimlik doğrulama, kaynaktan hedefe güvenli mesaj aktarımı sağlamak için iki tekniktir.

ICMP: ICMP, İnternet Kontrol Mesajı Protokolü anlamına gelir. Bu özel protokol, tüm ağ katmanı protokolleri arasında çok önemlidir. Bu, ağ bilgisayarlarının işletim sistemleri tarafından belirli bir hizmetin mevcut olmadığını veya bir yönlendiriciye bağlantının başarısız olduğunu vb. belirten hata mesajları göndermek için kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir