Tuesday, January 25th, 2022

Elektronik Yankesicilik: Kendinizi Korumanın İpuçları

Bir yabancı yanlışlıkla size saldırsa, cüzdanınızın hala orada olduğundan emin olmak için çantanızı veya cebinizi kontrol eder miydiniz? Yankesici olup olmadığınızı biliyor muydunuz?

Tam kimlik hırsızlığından korunmak için mümkün olan her türlü önlemi aldığınızı düşündüğünüzde, daha kötü bir şey gelir. İleri teknoloji ile bazı şaşırtıcı şeyler başarabiliriz. Ancak, suçlular sizi kör etmek için teknolojik hileler de kullanırlar. ATM’ye gittiğinizde ne yaptığınızı bilinçli olarak izliyorsunuz ve kredi kartınızı çevrimiçi, mobil cihazlarınız veya telefon üzerinden nasıl kullandığınıza dikkat etmeye çalışıyorsunuz. Yine de suçlular, yüksek teknolojili oyunda sizden bir adım önde olmayı başarıyorlar. Birkaç saniye içinde birisinin cüzdanınıza veya çantanıza dokunmadan banka veya kredi kartı kimliğinizi çalabileceğini biliyor muydunuz? Onlar bunu nasıl yapıyor? Radyo frekansı tanımlama teknolojisi veya RFID adı verilen bir yöntemle. Hiç duymadım? İşte nasıl çalıştığı.

Radyo Frekansı Tanımlama Teknolojisi, bir satın alma için ödemeyi daha kolay ve daha hızlı hale getirmek için tasarlanmıştır. Bu teknoloji, bir kartın kaydırılmasını gerektirmez, çünkü tek gereken kredi veya banka kartınızı bir tarayıcının önünde sallamak. Elektronik bir yankesici veya yüksek teknoloji korsanları, kişisel bilgilerinizi sizden birkaç inçten fazla alamayan bir not defteri benzeri tarayıcı kullanır. Antenli bir dizüstü bilgisayar kullanan bir yankesicinin dijital bilgileri cüzdanınızdan hızla kaldırması bile mümkündür. İhtiyaç duyacakları tek şey kredi kartı numaranız, son kullanma tarihiniz ve bazı durumlarda adınızı bile alabilirler. Bu kadar!

Peki, savaşmaya hazır olmak için kendinizi nasıl donatırsınız? RFID çipleri içeren kartların arkasında bir frekans simgesi olacaktır. Ancak kartınızın arkasında bir tane olmasa bile riske atmayın. Bu elektronik kötü adamlara karşı savaşmanın taktiksel yollarını bulmak için araştırmanızı yapın. Burada hiçbir şey kusursuz olmasa da, bu tür karmaşık elektronik kimlik hırsızlığıyla mücadeleyi savunanların, bu alçak iblisleri kandırmak için önerdiği birkaç ipucu var.

1. Kredi kartınızın veya banka kartınızın üzerinden kaydırmak için tasarlanmış bir kılıf veya kalkan kullanın. Bu kolları sunup sunmadıklarını görmek için kartınızı veren kuruluşa danışın.

2. Cüzdanınızda RFID çipleri içeren iki kartınız varsa, tarayıcının bunları okuması daha az olasıdır. Birden fazla bilgi, tarama sürecini karıştırabilir ve kart bilgileri birbirini iptal edebilir.

3. Radyo frekanslarını engelleyecek malzemeler kullanın. Uzmanlar, RFID kalkan cüzdanlarında bulunan ince bir metalize naylonun işe yarayabileceğini tavsiye ediyor. Bazı durumlarda, bu cüzdanlar pahalı olabilir. Önce maliyet verimliliği ve etkinlik için araştırmanızı bunlar üzerinde yapmak en iyisidir.

4. Tarayıcının kartınızı okumasını engellemek için cüzdanınıza küçük bir parça alüminyum folyo koyun.

5. Pasaportlar da hedefleniyor. RFID elektronik yankesiciliği engellemek ve değerli bilgilerinizi korumak için tasarlanmış güvenli bir kılıfa sahip olmak da iyi bir fikirdir.

Bu konuya dikkat çekmek, tüketicileri yüksek teknolojili bilgisayar korsanlığı konusunda olduğundan daha fazla paranoyak hale getirmeyi amaçlamamaktadır. RFID’nin, şüpheli olmayan kurbanlardan kişisel bilgileri istila etmek, gözden geçirmek ve çalmak için nasıl kullanıldığı hakkında daha fazla farkındalık yaratır. RFID’yi kötüye kullanmak, gizlilik ve güvenlik riskleri yaratan en son suçlardan biridir. Üreticiler ve radyo frekansı kimlik teknolojisi kartları verenler, bu kartların şifreli ve güvenli olduğu konusunda kararlı olsalar da, hayatınızı perişan etmeye mahkum bu yüksek teknoloji haydutlarıyla savaşmak için kendinizi yine de bilgi ve araçlarla donatmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir