Friday, January 28th, 2022

Dosya Sistemi Boyutu Uyumsuzluğu Linux’ta Veri Kaybına Neden Oluyor

Diğer bilgisayar işletim sistemleri gibi Linux da çeşitli işlemleri gerçekleştirmek için bir dizi veri yapısı kullanır. Bu veri yapıları, Superblock, kök dizini içerir. Superblock, dosya sistemi türü, durumu (bağlı veya takılı değil) ve boyut gibi tüm temel bilgileri içeren en önemli veri yapılarından biridir. Bazı durumlarda bu veri yapısı zarar görebilir ve Linux sabit diskteki verilere erişemez. Kritik veri kaybı durumlarına neden olur ve Linux veri kurtarma işleminin düzeltilmesini gerektirir.

Linux dosya sistemi yöneticisi, korumak için Superblock bilgilerine erişir. Superblock’ta tanımlanan boyut gibi tüm parametreler gerçek parametrelerle eşleşmelidir; aksi takdirde kritik sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Örneğin, Superblock’ta boyutu gerçek boyutla karşılaştırıldığında farklıysa, disk bozuk olarak bildirilir ve kritik veri kaybı sorunuyla karşılaşırsınız ve Linux kurtarma çözümlerini seçmeniz gerekir.

Bu sorunun pratik bir örneği olarak, Linux işletim sistemi tabanlı bir sabit diskten verilere erişmeye çalıştığınızda aşağıdaki hata mesajını alabilirsiniz.

“Dosya sistemi boyutu (süper bloğa göre) xxx

Cihazın fiziksel boyutu yyy.”

Yukarıdaki hata en sık olarak fsck komutunu kullanarak Linux dosyalarını onarmaya çalıştığınızda ortaya çıkar. Yukarıdaki hata, dosya sistemi boyutunun uyumsuz olduğunu ve bölümün zarar gördüğünü gösteriyor.

Neden

Aşağıdaki koşullardan herhangi biri doğruysa, Linux işletim sisteminde bu davranışla karşılaşabilirsiniz.

Bir uygulama veya sistem, Superblock’un bulunduğu sabit sürücüye veri yazmaya çalışıyor. Sorun, Linux işletim sistemi uygulamanın yazmasını engellediğinde ortaya çıkar.

Sabit sürücü birimi zarar görmüş.

Dosya sistemi, bölüm tablosu veya Süper Blok zarar görmüş.

Bu gibi durumlarda veri kurtarma Linux gerçekleştirmek için, bu sorunu en kısa sürede çözmeniz gerekir.

Çözünürlük

Bu davranışa geçici bir çözüm bulmak için aşağıdaki Linux veri kurtarma yöntemlerini deneyin.

Sisteminizi tek kullanıcı modunda başlatın.

Disk birimlerinin bağlantısını kesmek için unmount -a komutunu çalıştırın.

fsck komutunu kullanarak Linux birimlerini onarmayı deneyin.

resize2fs komutu yardımıyla Linux birimlerini yeniden boyutlandırın.

Yukarıdaki durumlarda Ext2 kurtarma çözümler işe yaramazsa, değerli verilerinizi çıkarmak için Linux veri kurtarma yazılımını tercih edin. Bu tür Linux kurtarma uygulamaları, gelişmiş tarama tekniklerini kullanarak mutlak veri kurtarma Linux gerçekleştirir. Güvenli ve kolay Ext3 kurtarma sunarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.