Tuesday, January 25th, 2022

Dizüstü Bilgisayar Pili SSS – Yeni Pil Satın Almadan Önce

6, 9 ve hatta 12 hücre gibi farklı pil hücresi türleri gördüm, bunlar nedir?

Bu sayı, dizüstü bilgisayar pilini oluşturmak için kullanılan tek tek hücre sayısını gösterir. Ne kadar çok hücre olursa, pilin kapasitesi o kadar yüksek olur. Genellikle en düşük hücre sayısına sahip pil, dizüstü bilgisayarınızla birlikte gelen standart pildir. 9 hücreli veya 12 hücreli piller, tek bir şarjla size çok daha uzun çalışma süresi sağlayacak genişletilmiş, daha yüksek kapasiteli pillerdir.

Daha fazla hücreye sahip bir pil satın almadan önce, özellikle dizüstü bilgisayarınızı tüm gün yanınızda taşıyorsanız, ekstra boyut ve ağırlıkla avantajlarını tartmanız gerekir.

Pil hücrelerinin derecesi önemli mi?

Genel olarak bir dizüstü bilgisayar pili, kullanıma ve pil kalitesine bağlı olarak 400-800 arasında yaşam döngüsü sağlayacaktır. Daha düşük kaliteli veya kötü üretilmiş piller daha az döngü ve daha kısa bir genel kullanım ömrü sağlayacaktır.

  • En Kaliteli Piller (Sınıf A Hücreler) – 12-18 ay
  • Orta Kalite Piller (Sınıf B Hücreler) – 10-15 ay
  • Düşük Kaliteli Piller (Sınıf C Hücreler) – 5-10 ay

Yeni pil dizüstü bilgisayarımı ne kadar süre çalıştıracak?

Gerçek pil çalışma süresi, çalıştırdığınız uygulamalar ve dizüstü bilgisayar ayarlarınız gibi ekipmanın yaptığı güç taleplerine bağlıdır. Yedek pillerimiz, dizüstü bilgisayar yeniyken (aynı kapasitede) birlikte gelen orijinal pille aynı veya daha uzun süre dayanır. Genel olarak, standart bir 4400 mAh 45-90 dakika sürer. mAh farkına göre daha yüksek kapasiteli bir pilin ne kadar dayanacağını hesaplayabilirsiniz. 7200 mAh pil size %64 daha fazla çalışma süresi sağlar ve 10400 mAh tek şarjla 4400 mAh pilden %136 daha fazla çalışma süresi sağlar.

Bir dizüstü bilgisayar pili ne kadar sürer? Benimkini ne zaman değiştirmeyi düşünmeliyim?

Tüm şarj edilebilir piller zamanla ve kullanımla eskir. Zaman ve kümülatif kullanım arttıkça performans düşecektir. Tipik bir kullanıcı için, çalışma süresinde genellikle 18 ila 24 ay sonra gözle görülür bir azalma gözlemlenecektir. Uzman bir kullanıcı için, çalışma süresinde azalma genellikle 18 aydan önce yaşanabilir. Çalışma süresi ihtiyaçlarınızı karşılamadığında yeni bir dizüstü bilgisayar pili satın almanızı öneririz.

Watt-saat, volt ve miliamper-saat nedir?

Her pilin watt saat, volt ve miliamper saat olmak üzere üç değeri vardır.

Watt Saat (wHr) bir saatte hareket eden bir watt’ın yaptığı işe eşit ve 3.600 joule eşdeğer bir enerji birimidir. wHr, voltaj ve mAh hesaplamasıdır.

Miliamper (mAh) elektrik gücünün zamana göre ölçü birimidir. Pilinizdeki toplam enerji deposu miktarını temsil eder. mAh değeri aynı zamanda bir pilin dayanabileceği saat sayısının bir ölçüsüdür. Bir pilin amper saati derecesi ne kadar yüksekse, pilin çalışma süresi o kadar uzun olacaktır. Bazı pillerimizin daha yüksek veya daha düşük amper değerlerine sahip olması nadir görülen bir durum değildir. Bu herhangi bir uyumsuzluğa neden olmaz.

Gerilim (V) bilgisayarınıza iletilen elektrik miktarıdır. Duvar prizinizden gelen enerji miktarı, dizüstü bilgisayarınızın çalışması için gerekenden daha fazladır. Bu nedenle bir güç adaptörü, voltaj derecesini düşüren enerjiyi azaltacak bir kutu benzeri çubuk içerir. Her bilgisayar üreticisi, bilgisayarlarını uygun voltaj gereksinimine göre tasarlar. Pil takımınız daha sonra güç AC adaptörünün voltajına uyacak şekilde tasarlanacaktır. Dizüstü bilgisayar pil paketleri, seri olarak birbirine bağlanmış birkaç pil hücresinden oluşur. Yüksek Kapasiteli pilin voltajı orijinal pil ile aynı olmayabilir, ancak voltajlar makul bir aralıkta olmalıdır. Herhangi bir yedek dizüstü bilgisayar pili her zaman +/- 1V içinde olmalıdır. Bu aralığın üzerindeki herhangi bir şey uyumsuzluklara neden olabilir.

İpuçları: Yukarıdaki içerik https://en.laptopbatteryshop.nl/help/battery-faqs.htm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir