Tuesday, January 25th, 2022

DHCP Sunucunuzu Neden Aşırı Bir Şekilde Yönetmeli ve Korumalısınız?

Ağ dünyasında, internet protokolü (IP) adresleri o kadar önemlidir ki, biri olmadan herhangi bir ağa bağlanamaz. Bir ağ yöneticisinin dinamik ana bilgisayar kontrol protokolü (DHCP) sunucusunu yapılandırma şeklinin ağın performansı üzerinde büyük bir etkisi olduğunu anlamak da önemlidir. Bazı insanlar ağın kablolama düzenine çok fazla dikkat etse de, ağ bağlantısı söz konusu olduğunda optimum sonuçları elde etmek için altyapının DHCP sunucusuyla uyum içinde çalışması gerektiğini belirtmekte fayda var.

DHCP Sunucularını Yönetirken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Hususlar Nelerdir?

DHCP sunucusu, ağa bağlanan tüm cihazlara adres kiralamaktan sorumludur. Sonuç olarak, bu sunucunun kurulumunda herhangi bir yanlışlık kolaylıkla tüm ağın çalışmamasına neden olabilir. Aşağıda dikkat etmeniz gereken bazı hayati noktalar bulunmaktadır:

  1. DHCP sunucusu, IP adres havuzunu başlatır ve bitirir
  2. IP adresi rezervasyonlarını yönetin
  3. Statik IP adreslerinizi iyi izleyin

Sunucunuzun kiralayabileceği ilk adresi belirlemek, size herhangi bir zamanda ağ segmentinize girebilecek cihaz sayısını belirleme fırsatı vereceği için önemlidir. Cihaz sayısına bağlı olarak alt ağ maskenizi bilinçli olarak belirleyebilirsiniz.

Paylaşılan kaynakları barındıran cihazların her zaman statik IP adresleri olmalıdır. Bu önemlidir, çünkü ağ yöneticisine söz konusu kaynağa diğer kullanıcıları bağlama konusunda kolay bir zaman verir. Adresi sürekli değişen bir paylaşılan kaynağınız varsa, ağ veya sistem yöneticisi, DHCP sunucusu her yeni adres kiraladığında kullanıcıları yeniden bağlamak için dolaşmakta zorlanır.

Statik IP Adreslerini Yönetmeye İlişkin İpuçları

Bir sistem yöneticisinin sağlaması gereken ilk şey, statik IP adreslerinin seçilen cihaz dışında ağdaki diğer cihazlara kiralanmamasıdır. Bu, ağ yöneticisinin, DHCP sunucusunun kiralama aralığının üstünde veya altında olduklarından emin olmanın yanı sıra bu adresleri ayırdıklarından emin olması gerektiği anlamına gelir.

Kullandığınız yönlendiricinin veya DHCP sunucusunun türüne bağlı olarak, belirli adresleri aygıtın ortam erişim denetimi (MAC) kimliğine de bağlayabilirsiniz. Bu şekilde, MAC kimlikleri hiçbir zaman cihazlar arasında paylaşılmadığından, söz konusu adresi başka hiçbir cihazın alamayacağından emin olabilirsiniz.

Yönetici olarak, sisteminize hangi cihazların bağlı olduğunu bilmek için ağ üzerinde düzenli ağ taramaları yapmanız da gerekebilir. Bu uygulama, çakışmalara neden olabilecek ve ağınızın performansını kısıtlayabilecek yanlış adreslere sahip olabilecek aygıtların ayıklanmasına yardımcı olur. Yanlış adresler genellikle sahipleri bir ofisten diğerine taşındığında farklı ağlara bağlanan taşınabilir makinelere atfedilir. Ağınızı her taradığınızda ve yanlış yapılandırılmış cihazları tespit ettiğinizde, bunları düzelterek ve ayrıca sahiplerine veya kullanıcılarına cihazlarının daha iyi bağlantı için doğru şekilde yapılandırıldığından emin olmanın önemi konusunda tavsiyede bulunarak harekete geçmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir