Tuesday, January 25th, 2022

Çıkarılabilir Veri Ortamı Kurtarmanın Giriş ve Çıkışları

Öğrencilerin ve çalışan profesyonellerin projeleri için veri aktarması gerekir. Aile üyeleri ve akrabalar da birbirleriyle değerli belge ve fotoğrafları paylaşırlar. Bu nedenle, parmak sürücüler ve taşınabilir USB sürücüler neredeyse bir zorunluluk haline geldi. Mobil teknolojinin yaygınlaşması, kameraların ve PDA’ların artan popülaritesini de doğurdu. Akıllı telefonlar MP3, film ve fotoğraf depolamak için iki katına çıkabilir.

Genel olarak, katı hal belleği gibi farklı çıkarılabilir ortam türleri vardır; optik; ve manyetik. Farklı cihaz türlerine bir göz atalım.

Katı Hal Bellek Veri Ortamı

USB flash sürücüler, akıllı ortam kartları, bellek çubukları, multimedya kartları, mini SD kartları ve xD Resim Kartlarının tümü, katı hal bellek veri ortamı şemsiyesi altındadır. Son derece hafiftirler ancak büyük bir depolama kapasitesine sahiptirler. Ancak virüs saldırılarına, bozuk sektörlere ve dosya erişimini reddetmeye eğilimlidirler. Kaput olduklarında, yeniden biçimlendirme isteyen diyalog kutuları açılır.

Optik Veri Ortamı

Bu optik veri ortamları arasında CD’ler, mini CD’ler, DVD ve manyeto optik bulunur. Geçmişte, önemli verileri depolamak ve yedeklemek için kullanılıyorlardı. Verilere erişememe, eksik dizin bilgileri ve boş bilgiler gibi sorunlar bu tür ortamlarda yaygındır. Garip karakterler veya çöp ekranı da açılır. Medya dosyalarına erişmeye çalışırken bilgisayarın donduğu zamanlar da vardır. Sonuç olarak, veriler okunamaz hale gelir.

Manyetik Veri Cihazları

Disketler, Iomega Zip veya Jazz diskler bu kategorilere girer. Bir zamanlar popüler ve her yerde bulunurken, şimdi giderek daha nadir hale geldiler. Cihazlar, verilerin manyetik olarak bit ve bayt olarak depolandığı yumuşak veri plakasından oluşur. Uzun süreli kullanımdan sonra ortaya çıkan kir kontaminasyonunun yanı sıra fiziksel hasara karşı hassastırlar. Yaygın sorunlar, “disk biçimlendirilmemiş”, “ölüm tıklaması” gibi medyaya erişememe ve sistemin donmasına neden olan hataları içerir.

Kurtarma

Verilerin kurtarılabilir olduğuna dikkat etmek önemlidir. Veri kaybı meydana geldiğinde, cihazdaki tüm işlemlerin durdurulması ve uygun bir çıkarma yapılması çok önemlidir. Diskleri düzeltmeye yönelik herhangi bir girişim, bir profesyonelin yardımı olmadan daha fazla hasara neden olabilir. Daima sertifikalı bir teknisyenin uzmanlığını arayın. Verileri güvenli bir şekilde kurtarmanıza yardımcı olacak ve kurtarılamaz durum riskini azaltacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir