Tuesday, January 25th, 2022

Biyometrik Gelecek?

Biyometrik teknoloji, temel olarak, bir bina veya araç gibi bir şeye erişebilmeniz için kendinizi tanımlamak için biyolojinizin benzersiz bir yönünü kullanmak anlamına gelir. Eskiden geleceğe dair gördüğümüz bir vizyondu, genellikle fütüristik nitelikteki filmlerdeki sahnelerde görülüyordu. Ancak gerçek şu ki, biyometrik teknoloji artık hayatımızın içinde mevcut ve yavaş yavaş birçok insanın hayatına ekleniyor.

Biyometrinin geleceğinizi etkileyebileceği üç yol şunları içerir:

1. Binalar için biyometrik erişim. Bu, filmlerde gördüğümüz türden bir şey, bir binaya girmek için parmak izi veya göz küresi tarama. Bunun avantajları, içeri girmek için unutulması daha kolay bir koda veya kolayca çalınabilecek ve bir binaya veya güvenli siteye girmek için kullanılabilecek bir kimlik kartına ihtiyacınız olmamasıdır. Biyometrik erişim, insanların bir siteyi kontrol etmelerini, binaya kimin girip çıktığını ve insanların ne zaman check-in yaptığını analiz etmelerini sağlar. Bir işletme sahibine siteyi daha iyi görme ve kontrol etme imkanı verir. Yüksek güvenlikli siteler için, bu zaten kendi tesislerine kuruluyor. Ancak, yakında evlerimizde gördüğümüz bir şey olabilir. Bu, yalnızca evinize erişimi olan kişilerin girebileceği anlamına gelir, bu da hırsızlar için daha az fırsat anlamına gelir ve basit anahtarlara gerek yoktur.

2. Araçlara elektronik erişim. Yukarıdaki fikir araçlarımıza aktarılabilir. Aslında, bazı arabalarda bu fikir zaten var ama henüz ana akıma ulaşmadı. Arabalarımıza anahtar yerine parmak izi ile erişebilmek ve kontağı parmak izinizle başlatabilmek, aracın daha güvenli kalabileceği anlamına geliyor. Ayrıca, umarız, sipariş üzerine lüks lüks arabaları çalmaya yönelik artan uygulamaya bir son verir, arabayı biyometrik olarak küçük bir grup insanla (örneğin bir aile birimi) senkronize etmek, araba çalma cazibesini ortadan kaldırır ve bu nedenle, sürekli artan sigorta primleri.

3. Elektronik ödemeler. Belki biraz ileride elektronik ödemeleri göreceğiz. Kartlar geçmişte kalacak! Sadece parmak izinizi vererek veya gözünüzü tarayarak bakkaliye için ödeme yapmak daha kolay olacak ve ödeme, benzersiz biyolojinize göre hesabınıza eklenecektir. Yine bu, hiç kimsenin sizin bilginiz olmadan kartınızı ele geçiremeyeceği, hesabınızdan para çekemeyeceği veya ödeme yapamayacağı anlamına gelir ve size ödemeleriniz ve finansmanınız üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlar. Kimlik sahtekarlığı kelimenin tam anlamıyla yeni bir anlam kazanacaktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir