Tuesday, January 25th, 2022

Bilgisayarınızı Nasıl Koruyabilirsiniz?

Günümüz dünyasında bilgisayar hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Hem resmi hem de kişisel işler için bilgisayarlarımıza güveniyoruz. Bir işin ortasında olduğumuzda, bilgisayar bazen aniden çalışmayı durdurur ve ne yapacağımızı şaşırırız.

Aşağıdaki uygulama, düzenli olarak yapılırsa, bilgisayarınızı bir dereceye kadar korumanıza yardımcı olabilir.

1. Disk temizlemeyi çalıştırın, diski ve birleştiriciyi tarayın.

2. Geri dönüşüm kutunuzu boş tutun.

3. Tarayıcı önbelleğinizi temizleyin.

4. Yalnızca işinizi yürütmek için gerekli olan çok temel programları indirin ve aldığınız her şeyi ücretsiz olarak indirme alışkanlığından kaçının.

5. En son teknolojiye ayak uydurmak ve ayrıca daha hızlı yükleme süresi için programlarınızı güncelleyin.

6. Bilinmeyen kişilerden gelen şüpheli e-postaları, özellikle de ekleri ne kadar çekici olursa olsun asla açmayın. Bilgisayarınız için tehlikeli olacaktır. Bazen “Siparişiniz ve kredi kartı bilgileriniz için teşekkür ederiz” konulu ekleri olan e-postalar bile alabilirsiniz. Çoğu, bu ekler aracılığıyla kötü niyetli virüsler gönderecek.

7. Her şeyden önce bilgisayarınızı anti-virüs yazılımları ile korumayı ve düzenli olarak güncellemeyi unutmayın.

8. Tüm önemli dosyalarınızın yedeğini alın ve bunları iki diskette saklayın. Bir disketin açılmaması durumunda diğeri yardımcı olacaktır.

Teknik yardımı aramadan önce, sorununuzu çözmenize yardımcı olabilecek aşağıdaki basit adımı denemeniz akıllıca olacaktır.

Bilgisayarınızın bağlantı kablosunu ve devre kartını dikkatlice kontrol edin. Nazik bir itme sorunu çözebilir, gevşek bağlantıyı düzeltebilir ve teknik kişiyi aramanın büyük bir masrafı ortadan kaldırılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir