Friday, January 28th, 2022

Bilgisayar Yazılımı, Uygulama Yazılımı ve Sistem Yazılımı Nedir?

Bir bilgisayarın yazılımı, bir bilgisayara ne yapması ve nasıl çalıştırılacağı konusunda talimatlar veren bir programa (veya bir program grubuna) atıfta bulunur. Yazılım programları bir ana görev veya birden çok ana görev sağlayabilir.

Örnek olarak, dijital fotoğrafları düzenlemek için tasarlanmış bir programın bir temel görevi vardır (yani fotoğrafların düzenlenmesine izin vermek) – doğal olarak çok sayıda alt görevi olacaktır (örneğin kırmızı göz giderme, renk düzeltme özellikleri, yeniden boyutlandırma ve kırpma/kesme). bir şekil).

Öte yandan, bir bilgisayarın işletim sistemi (temelde tüm bilgisayarı yöneten ve çalıştıran karmaşık bir yazılım parçası) birçok ana görevi yerine getirecektir – örneğin girdi ve çıktıyı işlemek (yani kullanıcı bir anahtar kelime ile yazarak veya ses geliyor). hoparlörler dışında), bellek ayırma, bilgisayarın donanım bileşenlerini yönetme (bunlar bir bilgisayara güç sağlayan elektrik bileşenleridir) ve çok daha fazlası.

Yazılım kabaca iki gruba ayrılabilir: Uygulama yazılımı ve sistem yazılımı. Esasen, yalnızca bir ana görevi kolaylaştıran yazılım (örneğin, yukarıdaki örnekte olduğu gibi fotoğraf düzenleme yazılımı) uygulama yazılımı olarak sayılacaktır. Bu, bir işletim sistemi gibi tüm sistemi çalıştırmaya yardımcı olan karmaşık, çok görevli programlara atıfta bulunan sistem yazılımından farklıdır.

Bu iki ana yazılım grubu aşağıda daha ayrıntılı olarak tartışılmaktadır:

Uygulama yazılımı

Bu, bir işletim sistemine yüklenen yazılımdır (Daha fazla bilgi için aşağıdaki “Sistem Yazılımı” bölümüne bakın). Yukarıda belirtildiği gibi, bu tür yazılımlar yalnızca bir ana görevi gerçekleştirme eğilimindedir. Bir başka uygulama yazılımı örneği, bir web sitesi tarayıcısı olabilir: bu, muhtemelen şu anda bu makaleyi görüntülemek için kullandığınız programdır. Tarayıcı örnekleri arasında Internet Explorer, Google Chrome ve Mozilla Firefox bulunur. Kısacası, asıl görevi/işlevi internette gezinmenizi kolaylaştırmaktır.

Diğer uygulama yazılımı türleri aşağıdaki gibidir:

  • Kelime İşleme – bu tür bir yazılım, belgeleri ve harfleri yazmanıza olanak tanır. Örnekler, Microsoft Office Word ve Open Office’i içerir.
  • Antivirüs yazılımı – bu tür yazılımlar, bilgisayar sisteminizi virüsler ve kötü amaçlı yazılımlar gibi kötü niyetli tehditlere karşı korumaya yardımcı olur. Örnekler arasında Norton Antivirus, Kaspersky Antivirus ve AVG Anti-virus sayılabilir.
  • Fotoğraf düzenleme – bu tür bir yazılım, fotoğrafları ve diğer dijital görüntüleri çeşitli şekillerde düzenlemek ve işlemek için kullanılabilir. Örnekler arasında Paint.net, Corel PaintShop Pro ve Adobe Photoshop bulunur.

Sistem Yazılımı

Bu tür bir yazılım oldukça doğru bir şekilde herhangi bir bilgisayar sisteminin tam merkezinde yer alır. Sistem yazılımı olmadan, bir bilgisayar gerçekten çalışamazdı. Kısacası, bir bilgisayar sisteminin her yönünü yönetir – donanımın yazılımla (‘sürücüler’) nasıl etkileşime girdiğinden, kullanıcıya sistemle etkileşime girmesi için bir arayüz ve platform (‘işletim sistemi’) sağlamaya kadar. NS işletim sistemi – veya ‘OS’ – bilgisayarınız açıldıktan sonra yüklenen yazılımdır. Tüm uygulama yazılımlarının yüklendiği yerdir. İşletim sistemi örnekleri arasında Microsoft Windows (XP, Vista, 7 vb.), Linux (Ubuntu, CentOS) ve Apple Mac OS X bulunur.

Diğer sistem yazılımı türleri şunları içerir: aygıt sürücüleri (bunlar donanım bileşenlerinin yazılım ve bilgisayar sistemiyle doğru şekilde çalışmasını sağlar) ve araçlar (bunlara ‘yardımcı araçlar’ da denir ve bir bilgisayarın farklı bölümlerini izlemeye, bakımını yapmaya, kontrol etmeye ve analiz etmeye yardımcı olurlar; örneğin ‘Görev Yöneticisi’ ve ‘Windows işletim sistemlerinde Disk Birleştirme).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.