Tuesday, January 25th, 2022

Bilgisayar Teknolojisi – İyi mi Kötü mü?

21. yüzyıl, pek çok teknolojik atılım ve ilerlemenin, teknolojilerin tek bir amaca yönelik olduğu ve bu da insanların işlerinde daha verimli olmalarına yardımcı olarak hayatlarını daha iyi hale getirdiği bir dönem olmuştur. Böyle bir teknolojik atılım bilgisayar teknolojisidir.

Bilgisayar teknolojisi, bir oda büyüklüğündeki bir bilgisayardan, küçük, iyi tasarlanmış bir avuç içi bilgisayara kadar büyük oranlarda büyümüştür. Bilgisayarlar günümüzde özellikle iş yerlerinde, şirketlerde, işyerlerinde, okullarda, ofislerde ve hatta evlerde insanların hayatlarının vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir.

Dünyayı küçülttü, ama dünyamızı daha iyi hale getirdi mi? O zaman bizi bilgisayar teknolojisinin iyi mi kötü mü olduğunu sormaya götürür. Şimdi önce bazı kötü etkilere bakmaya çalışalım. Bilgisayarların ortaya çıkması ve internetle birlikte pornografik sitelere erişim kolaylaştı, çocuklar müstehcen içeriğe daha fazla maruz kalıyor; bazı öğrenciler bilgisayar oyunları oynadıkça derslerine odaklanamazlar. Obezite vakalarının sayısı arttı ve çok sayıda insan arasında daha az fiziksel aktiviteye yol açan çok fazla bilgisayar aktivitesine bağlandı.

Madalyonun diğer tarafında, bilgisayarlar yepyeni bir olasılıklar dünyası açtı. Dünya olayları hakkında bilgi edinmek artık daha kolay; hatta internette iş bulabilirsin; savunuculuğu tüm dünyada çok sayıda insana yayabilir; ve en önemlisi, dünyanın diğer tarafında olsanız bile birbirinizle bağlantı kurmak artık daha kolay.

Bilgisayar teknolojisi, tıpkı dünyadaki herhangi bir malzeme gibi, ortak bir yarar düşünülerek yaratılmıştır. Tıpkı bir bıçak gibi, insanların yemek pişirme süresini hızlandırmak için yiyecekleri kesmek ve dilimlemek için yapılmıştır ancak insanları öldürmek için de kullanılabilir ve öldürmeyi durdurmak için bıçak kullanımını yasaklayamazsınız. Bu nedenle, bilgisayarların neden olabileceği sorunlar için bilgisayarları suçlayamazsınız, çünkü soruna neden olan, onları kullanan insanlardır. Dikkate alınması gereken dezavantajları ve avantajları vardır.

Ancak sorun bilgisayar teknolojisinin kendisi değildir; sorun onu kullananlarda. Bilgisayar teknolojisi genellikle iyidir, çünkü doğru kullanıldığında çok şey getirebilir, ancak akılsızca kullanıldığında büyük zararlar verebilir.

İnsanların dünya kaynaklarını nasıl kullanacakları konusunda seçimleri vardır ve bu seçim, iyi ya da kötü olsun, belirli malzemelerin insanları nasıl etkileyeceğini belirleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir