Tuesday, January 25th, 2022

Anti-Virüs Yazılımı – Önemi ve Stratejiler

İyi anti-virüs stratejileri ve savunulabilir anti-virüs yazılımlarının kullanımı, bu günlerde bilgisayarınızı korumanın ayrılmaz bir parçasıdır. Virüsler zamanla gelişti ve şimdi her zamankinden daha tehlikeli. Yıllar içinde kötü niyetli yetenekli programcılar tarafından yazılan kodlar ve öğrenilen derslerin üstüne katman katman gelişmiş bir şekilde gelişmişlerdir.

Virüs geliştirme ve virüsten korunma, sıçrama olaylarıdır. Bununla demek istediğim, bir virüsün oluşturulduğu ve konuşlandırıldığıdır. Bir kez keşfedildikten sonra, Symantic, Norton veya McAfee gibi virüsten koruma yazılımı şirketleri yeni virüs için savunma oluşturur ve bu güncellemeleri yazılımlarını kullanan müşterilere dağıtır.

Microsoft ve Apple gibi şirketler de işletim sistemlerinde bulunan güvenlik açıklarını kapatmak için düzenli olarak yamalar ve güncellemeler oluşturuyor ve bunları müşteri tabanlarına dağıtıyor. Kötü niyetli kişi ve kuruluşlar olduğu sürece bu döngü devam edecektir.

Bir gün, bir dizi bilinen dış tehdide karşı koruma sağlayan virüs koruma yazılımı satın alabilir ve kurabilirsiniz, ancak yarın, orada yeni bir şey var ve virüsten koruma yazılımınız sizi korumak için yeniden güncellenene kadar devam edebilir. yeni tehdide karşı – ancak yeni tehdide karşı ancak virüsten koruma yazılımınızı bilgisayarınızda olabildiğince güncel tutmaya özen gösterirseniz korunursunuz. Bu nedenle, uygulamanız gereken ilk strateji budur: Satın aldığınız virüsten koruma yazılımını her zaman mümkün olduğunca güncel tutun. Güncellemeler sunulduğunda, bunları mümkün olan en kısa sürede uygulayın.

Anlamanız gereken bir sonraki şey, bugün sizi her şeye karşı koruyabilecek tek bir anti-virüs ürünü olmadığıdır. Bu, sisteminizin güvenlik açığını daha da en aza indirmek için – ve asla tamamen güvende olamazsınız – bilgisayarınızın işletim sistemini de mümkün olduğunca güncel tutmak istediğiniz anlamına gelir.

Güvenlik güncellemeleri sunulduğunda, bunların yeni sistem güvenlik açıkları ortaya çıkarıldığı için sunulduğunu ve bir güncelleme olarak uyguladığınız şeyin, sisteminizi bulunan bu yeni güvenlik açıklarına karşı korumaya yardımcı olmak için sunulduğunu unutmayın.

Anti-virüs yazılımının kullanımı ve çalıştırılmasıyla ilgili olarak bu günlerde bilgisayarınızı korumanın birçok yönü vardır. İlk olarak, virüsten koruma yazılımı uygulamanızda veya uygulamalarınızda güncellemeler yaptığınızda, güncellemeler yüklendikten sonra sabit sürücünüzü virüslere karşı düzenli olarak taramak da kötü bir fikir değildir. Bunu yaparak, son güncellemenizden bu yana bilgisayarınıza giren ve yok edebileceğiniz bazı virüsler bulabilirsiniz.

Ardından, güncellemelerinizi ve sürücü taramalarınızı tamamladıktan ve sisteminiz bu noktada size temiz olduğunu gösterdikten sonra, sisteminizin ve dosyalarınızın da tam bir yedeğini alın. Daha sonra saldırıya uğrarsanız veya sürücünüzde yeni bir virüs belirirse, gelecekte herhangi bir zamanda bu yedekleme noktasına geri dönmeniz gerekip gerekmediğini asla bilemezsiniz. Sistemlerinizin düzenli olarak “Temiz Sistem” yedeklemelerini yapmak, izinsiz girişlere neden olan hasarlara karşı sahip olduğunuz en iyi savunmalardan biridir.

Bu arada, yaptığınız yedeklemelerin yalnızca yedekleme yaparken bilgisayarınıza bağladığınız harici bir aygıt/veri sürücüsünde saklandığından emin olun. Bunu, virüslerin bu harici sürücülere seyahat etmesini ve bu sürücülere bulaşmasını önlemek için yaparsınız.

Özetle, bu adımları izlerseniz, bilgisayarınıza veya iş ağınıza herhangi bir izinsiz giriş olursa sistemlerinizi korumak ve hasarı en aza indirmek için uzun bir yol kat etmiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir